Bibaleze.si

Top vaje za krepitev in sprostitev hrbtenice

S.B.

Zdrava nosečnica

0
05. 06. 2024 04.45

Med 50 in 70 odstotki žensk v obdobju nosečnosti izkusi bolečine v hrbtu. Razlogi za to se lahko skrivajo v slabi drži ali pa povečani ravni nosečniških hormonov. Za vas smo poiskali nekaj vaj, s pomočjo katerih lahko lajšate tovrstne bolečine.

telovadba

Bolečine v področju hrbtenice so lahko izjemno neprijetne, včasih celo neznosne. To, da nosečniški trebušček pritiska na vašo hrbtenico, pa zadeve vsekakor ne olajša. Najpogostejše so bolečine v spodnjem delu hrbta, s preprostimi vajami pa jih lahko odpravite ali pa vsaj ublažite. 

"Večina žensk ima težave že od prej, zaradi slabe drže, ki se v nosečnosti samo poslabšajo. Obstaja pa tudi del žensk, ki ima težave samo zaradi nosečniških hormonov, predvsem je to zaradi hormona relaksina, ki sprošča vezi in mišice in včasih pripelje do nestabilnih sklepov. Navadno se to zgodi med obema črevnicama in križnico (sakroiliakalni sklep), ki zaradi elastičnosti vezi malenkost zdrsnejo, kar povzroči bolečino," je za naš portal pojasnila vaditeljica telesne aktivnosti pred in po porodu, Dunja Gačnik

S primernimi vajami lahko blažite bolečine v hrbtenici.
S primernimi vajami lahko blažite bolečine v hrbtenici.FOTO: Shutterstock

Bolečine lahko preprečite s preprostim treningom ustreznih mišic v hrbtu in medenici. Seveda pa morate biti med treningom previdni, da ne pride do preobremenitve. Obstajajo posebne vaje za hrbet pri nosečnicah. "Pri težavah hormonske narave lahko delujemo podporno, da zagotavljamo stabilnost sklepov s pomočjo tistih vadb, ki delujejo na stabilizacijo trupa in medenice. Pri tistih, ki so težave imele že prej, moramo bili usmerjeni predvsem v korekcijo drže. Večina jih ima namreč povečano ledveno krivino, kar je treba zavestno, z vadbo in spreminjanjem drže, zmanjšati na primerno velikost, to je okvirno debelina naše dlani," je še dodala Gačnikova.

Katere vaje so priporočljive?

Prva vaja vam bo pomagala krepiti mišice hrbtenice in medeničnega dna. Če ste se kdaj ukvarjali z jogo ali pilatesom, jo prav gotovo že poznate. Spustite se na tla na dlani in kolena ter jih razmaknite v širini ramen. Hrbtenica naj bo poravnana. Poskusite zadržati popek navznoter ter počasi hrbet usločite navzgor, medtem pa globoko vdihnite. Zadržite ta položaj nekaj sekund in se nato vrnite v začetni položaj. Naredite od 5 do 10 ponovitev. 

Vaje za blažitev bolečin v predelu hrbtenice.
Vaje za blažitev bolečin v predelu hrbtenice. FOTO: Shutterstock

Za naslednjo vajo ostanite v istem začetnem položaju, kolena in roke razmaknite v širini ramen, glavo poravnajte s hrbtenico. Ta položaj zadržite, dokler ne boste občutili popolnega ravnotežja. Ko se boste počutili varne, predse iztegnite eno roko in nasprotno nogo. Položaj zadržite nekaj sekund, nato se vrnite v začetni položaj. Naredite od 5 do 10 ponovitev in nato vajo izpeljite še z drugo roko in nasprotno nogo. 

Vaje za krepitev mišic hrbtenice.
Vaje za krepitev mišic hrbtenice. FOTO: Shutterstock

Da bi popravili svojo držo in ojačali mišice hrbtenice, za naslednjo vajo dnevno naredite deset ponovitev. S hrbtom se vzravnano naslonite na steno. Med spodnjim delom hrbtenice in steno boste začutili prazen prostor. Naslonite se tako, da boste s spodnjim delom hrbta popolnoma prislonjeni ob steno. Zadržite položaj 10 sekund in se nato sprostite. 

S hrbtom se vzravnano oprite ob steno.
S hrbtom se vzravnano oprite ob steno.FOTO: Shutterstock

Zadnja vaja, ki jo predlagamo, je položaj otroka. Prvotno se torej lahko postavite v položaj kot v predhodnih vajah, nato pa pokrčite kolena (kolikor lahko zaradi trebuha, sicer ju razprite čim bolj široko) in predse iztegnete roke. Naredite deset ponovitev. 

Pri bolečinah v hrbtenici si pomagajte z vajami.
Pri bolečinah v hrbtenici si pomagajte z vajami. FOTO: Shutterstock

Pomembno je, da ste pri izvajanju vaj zmerni. Telovadba v nosečnosti pa naj bo zgolj za krepitev mišic, sprostitev in dobro počutje. Pri tem se ne smete naprezati ali iti preko svojih zmožnosti. Ravno tako pa morate poskrbeti za zadostno hidratacijo telesa, zato med vadbo pijte dovolj tekočine, najboljše vodo. Ker se v nosečnosti lahko pojavijo težave z ravnotežjem, vaje izvajajte počasi. Če ste imeli kakršne koli zdravstvene težave ali pa imate morebitne pomisleke, se o telovadbi posvetujte z osebnim zdravnikom ali ginekologom. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855