Bibaleze.si

Zdravilo proti spontanemu splavu?

J.G.

Nosečnost

1
24. 10. 2008 10.25

V Veliki Britaniji preizkušajo poceni zdravilo, morebitno rešitev za 3000 žensk, ki letno - samo v tej otoški državi - spontano splavijo.

Veliko žensk iz neznanega vzroka spontano splavi.

Britanski znanstveniki uradno preizkušajo novo zdravilo, ki vsebuje steroide in s pomočjo katerega lahko nekatere ženske, ki so že nekajkrat spontano splavile, otroka donosijo.

Dr. Siobhan Quenby z liverpoolske univerze je prepričana, da je zdravilo ženskam s takimi težavami nujno potrebno. Pravi, da so jo ženske po elektronski pošti 'zasule' z vprašanji o zdravljenju. „Na svetu je na tisoče žensk, ki so popolnoma obupane, ker ne morejo donositi otroka. V večini primerov žal ne poznamo vzroka in jim tako ne moremo pomagati.“

Nesrečna zgodba s srečnim koncem

Preden so jo izbrali za poskusno zdravljenje, je 35-letna Annie Greenhouse štirikrat spontano splavila. „Že prvič me je to popolnoma izčrpalo. Nato pa je bilo vsakič znova le še hujše. Po četrtem spontanem splavu sem mislila, da je konec, da ne bom več zmogla. Čutila sem odgovornost do teh življenj in če bi znova zanosila in splavila, si ne bi oprostila.

Veliko žensk iz neznanega vzroka spontano splavi.
Veliko žensk iz neznanega vzroka spontano splavi.FOTO: iStockphoto

Ko je zanosila petič, je bilo vse drugače. Dobivala je zdravilo s steroidi in nosečnost se je končala v porodniški sobi. Njen dojenček Finlay je sedaj star deset mesecev. Annie pravi, da je bilo to nekaj najlepšega in da ji je popolnoma spremenilo življenje.

Pojasniti nepojasnjeno

Dr. Quenbyjeva predvideva, da bi zdravljenje s steroidi lahko pomagalo približno tretjini žensk, ki vedno znova iz nepojasnjenih vzrokov spontano splavijo. Samo v Veliki Britaniji v enem letu na ta način izgubi otroka povprečno 18.000 žensk in za kar pol teh splavov ne najdejo razloga.

Okrog sebe je zbrala skupino raziskovalcev, v kateri so proučili učinkovitost zdravljenja s povišano količino NK celic (angl. „natural killer“ cells) v maternici. Te celice so del našega imunskega sistema, v maternici pa spodbujajo razvoj žil v maternični steni.

Študija

V študiji so zajeli 120 žensk. Vse so že štiri- ali večkrat spontano splavile, poskušale pa so zanositi tudi z umetno oploditvijo. Z ultrazvokom so pregledali pretok krvi v njihovih maternicah ter jim vzeli vzorec tkiva, ki je pokazal količino NK celic. Odkrili so, da več NK celic pomeni tudi boljšo prekrvavitev in bolj razvite žile maternične stene.

Zelo malo žensk si ne želi otrok.
Zelo malo žensk si ne želi otrok.FOTO: iStockphoto

Večinoma je to dobro, vendar v prvih nekaj tednih nosečnosti zarodek potrebuje manj kisika, da se lahko ugnezdi v maternico in se razvije posteljica. Quenbyjeva predvideva, da preveč žil lahko pomeni preveč kisika, zato se razvijajoči se plod ne more pravilno namestiti, kar povzroči spontani splav.

Klinični preizkusi

Steroidi se vežejo na NK celice in tako preprečujejo, da bi pospešile razvoj žil. Da bi uradno preverila učinkovitost zdravila, je Quenbyjeva začela klinične preizkuse, v katerih bo pri ženskah, ki so večkrat izgubile otroka, učinkovitost zdravila primerjala s placebom.

Kliničnega preizkusa naj bi se udeležilo 40 žensk, vendar pa sta se do sedaj zdravili le dve. Po prvi stopnji naj bi nadaljevali s preizkušanjem zdravila pri več sto udeleženkah. Quenbyjeva poudarja, da je zelo težko prepričati ženske, ki so že nekajkrat izgubile otroka, naj sodelujejo v poskusih, kjer bi lahko dobile le placebo.

Preizkusno obdobje

Strokovnjak za plodnost Robert Winston odobrava preizkusno obdobje. „Pri takšnih raziskavah je običajno največja težava učinek placeba. Nujno je narediti to, kar načrtuje Quenbyjeva. Torej izpeljati dobro nadzorovano raziskavo z naključnimi udeleženkami.“ Glede trenutnih rezultatov raziskave je previden, saj osebno meni, da dokazi o 'ubijalskih' celicah še niso najbolj trdni.

Ker je med ženskami, ki vedno znova spontano splavijo, toliko tragičnih primerov, praznega upanja in le malo napredka profesorica Susan Wray z liverpoolske univerze meni, da raziskava Quinbeyjeve »lahko uspe in prinese upanje vsaj nekaterim ženskam«.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863