
Hormonsko spodbujanje jajčnikov
Da bi pridobili čim več jajčnih celic, je treba jajčnike spodbujati. Tako ženska od dvanajst do šestnajst dni vsak dan jemlje hormonske preparate. V ambulanti za neplodnost vam določijo tri ultrazvočne preglede jajčnikov, da lahko zdravnik na podlagi rezultatov prilagodi vsakodnevno količino vnešenega preparata v telo. Ko bo zadostno število foliklov doseglo primerno velikost, pride na vrsto aplikacija nosečniškega hormona hCG (humanega horionskega gonodotropina), ki zaključi zorenje foliklov. Ovulacija se običajno sproži približno po šestintridesetih urah po injekcijah hCG.
Kako pridobijo jajčne celice?
Jajčne celice pridobijo s punkcijo. To je kratek poseg, opravijo ga z vodeno ultrazvočno sondo in tanko dolgo iglo, s katero zdravnik prebode steno nožnice, da pride do jajčnikov. S pomočjo igle pa posrka folikularno tekočino, v kateri so jajčeca.
Kaj pa semenčice?
Partner potem v intimnem prostoru odda vzorec semenske tekočine. Postopek oplojevanja je uspešen takrat, ko so semenčice sveže. V posebnem laboratoriju najprej bolj kakovostne ločijo od slabših, njihovo koncentracijo pa povečajo s centrifugo. Če je koncentracija semenčic prenizka, uporabijo metodo ICSI (spermij vstavijo direktno v jajčece).

Postopek oplojevanja
To je zelo precizen postopek. Opravijo ga s pomočjo mikroskopa, ki je posebej opremljen za tak postopek. Strokovnjak za umetne oploditve s pomočjo tanke pipete izbere najprimernejšo semenčico, z drugo pipeto pa stabilizira jajčno celico. Nato s tanjšo pipeto, ki vsebuje semenčice, predre jajčno ovojnico in semenčico vstavi v citoplazmo. Tako oplodijo več jajčec. Po oploditvi jih prestavijo v inkubator, ki je podoben maternici.
Prenos zarodkov v maternico
Po opravljeni punkciji in oplojenemu jajčecu je tretji ali peti dan čas, da zarodek prenesejo v maternico. Postopek je kratek in neboleč. Še pred tem se par z zdravnikom pogovori o tem, koliko zarodkov ima na voljo in koliko jih bodo vstavili v maternico. Ginekolog zarodek vnese s pomočjo tankega prožnega katetra. Čeprav se sliši neprijetno, je pomembno, da je ženska med posegom sproščena.
Zarodke lahko shranite
Če imate več zarodkov primerne kakokovosti, jih na vašo in partnerjevo željo lahko zamrznejo s tekočim dušikom in shranijo. Velikokrat se namreč zgodi, da prva oploditev ni uspešna in potem lahko zamrznjene zarodke uporabijo v naslednjem ciklusu oplojevanja. Pred zamrzovanjem dodajo semenu zaščitne snovi, ki med postopkom zamrzovanja varujejo semenčice pred poškodbami.

Čakanje
Obdobje po opravljeni umetni oploditvi je za vsak par najbolj stresno. Na rezultat je treba čakati dva dolga tedna! V tem času je potrebna tudi aplikacija progesterona, ki pospešuje odebelitev sluznice maternice in olajša ugnezditev zarodka. Najpomembnejša vloga progesterona je delovanje na endometrij, da se pripravi na sprejem oplojenega jajčeca. Poleg tega progesteron zmanjšuje pogostnost krčenja maternice, kar preprečuje izločitev vsajenega jajčeca
Uspešnost
Ker je zunajtelesna oploditev odvisna od mnogih dejavnikov – starosti para, vzrokov za neplodnost in drugi –, je težko govoriti o tem, kako je uspešna. Med različnimi metodami umetnih oploditev pa bi lahko rekli, da je ena od bolj uspešnih.
Svoje izkušnje lahko delite na forumu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV