Archie Battersbee je 12-letni deček, ki se že od začetka aprila zdravi v londonski bolnišnici. Mati je dečka našla nezavestnega v njegovi sobi, nad njim pa naj bi visela obveza. Starši sumijo, da je do nesreče prišlo, ker je hotel sodelovati v tako imenovanem Tiktok izzivu "Blackout Challenge" ali izziv zadušitve, ki naj bi spodbujal uporabnike, da se s pripomočki dušijo in držijo sapo, dokler jim ne zmanjka kisika. Izziva se lotevajo predvsem otroci in veliko jih je že končalo v zelo slabem stanju. Pred keratkim je življenje tako izgubila tudi 9-letna deklica Milwaukee.
Medtem, ko Archieja zadržujejo pri umetnem življenju s pomočjo aparatov, njegova družina vztraja, da je z zdravljenjem treba nadaljevati, saj da otrokovo srce še vedno bije. V zadnjih treh mesecih sta starša sprožila številne pravne bitke, njuno zadnje upanje je bilo ESČP, ki pa primera ne želi obravnavati. Sklad, ki vodi kraljevo londonsko bolnišnico, meni, da dečkovo zdravstveno stanje ni dovolj stabilno za premestitev v hospic, z zdravljenjem otroka pa bodo nadaljevali vse do odločitve višjega sodišča.
"Spletnih izzivov je malo morje. Obstajajo plesni, pevski, športni izzivi. Nekateri so smešni, nekateri so celo narejeni za dobro stvar. Ice bucket challenge je na primer pozival ljudi, da se polijejo z ledom in hkrati donirajo svoj denar tistim, ki so ga potrebni. Obstajajo pa izzivi, ki so izredno nevarni – celo smrtno nevarni," pojasnjuje učiteljica Nina Jelen in dodaja: "Tovrstne izzive lahko otroci najdejo praktično vsepovsod. Prek prijateljev, na družbenih omrežjih, na YouTubu, v igricah ..."
"Pravijo, da gre v današnjem svetu tako: Če nekoga izzoveš, naj skoči v Savo, tega ne bo storil. Če ga izzoveš, da skoči v Savo in bo dogodek posnel ter objavil, pa bo takoj za. Stvar je v tem, da želijo otroci predvsem narediti vtis na prijatelje. Gradijo svojo spletno identiteto, ki je za njih pomembna prav tako kot življenje v resničnem svetu. Všečki in komentarji štejejo!
Obstajajo YouTube vlogerji, ki preizkušajo razne izzive in so zaradi tega postali prave zvezde in posledično vzorniki otrok. Prav tako pa njihovi možgani še niso tako razviti, da bi lahko zaznali, kako nevarno je njihovo početje," še pojasnjuje Jelenova.

Učiteljica Nina za konec staršem svetuje: "Predvsem se moramo z otroki pogovarjati. Strokovnjaki se strinjajo, da sta ozaveščenost in preventiva boljši kot kurativa. Pogovarjajmo se z njimi, še preden dobijo svoj telefon. Vključimo se v njihove on-line aktivnosti – tako kot bi se z njimi igrali v fizičnem svetu, se dajmo še na spletu – tako bo za njih bolj naravno, da nas vprašajo za nasvet. Skupaj oblikujmo družinska pravila, tako da jih otrok razume. Določimo družinski čas brez elektronskih naprav. Naj ve, da ga podpiramo. Zavedati se moramo, da je telefon zanj pomembna stvar. Pogovarjajmo se o tem, katere strani lahko obiskujejo, katere igre lahko igrajo. Naučimo otroke, da lahko rečejo NE in da jim ni treba storiti vsega, kar vidijo ali v kar jih nagovarjajo drugi. In naj poslušajo svoj notranji občutek – če čutijo, da je nekaj nevarno, najbrž tudi je!"
V zvezi s tem, kako se pogovarjati z otroki o spletu in spletnih nevarnostih si lahko ogledate tudi film Generacija pred zasloni, ki vas čaka na VOYO.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV