Gledalci britanske resničnostne nanizanke One Born Every Minute so ogorčeni nad zadnjim delom, v katerem je 17-letna Jessica priznala, da med nosečnostjo ni opustila kajenja. Najstnico so televizijske kamere spremljale v porodni sobi, kjer je prijateljem razkrila, da bi sicer zelo rada šla kadit, vendar ji bolnišnična pravila to prepovedujejo.
Ogorčenje
Po koncu tega dela nanizanke se je na družabnem omrežju Facebook takoj vnela vroča razprava o Jessicini razvadi, ki je privabila več kot 1300 komentarjev. “Ni pomembno, koliko je stara. Ne zanima me, ali je stara 17 ali 71 let. Kajenje v nosečnosti je odvratno sebično,” je napisala Catherine Roper. Aimee Eustace je dodala: “Kako sramotno, da se mladenka ni mogla potruditi in opustiti kanjenje. Moj sin ni bil načrtovan. Ko sem ga rodila, sem bila stara 29 let, kadila sem vse od svojega 16. leta starosti. Ne glede na to, kako je bilo težko, sem se zanj temu odpovedala.”
Tudi Rachel Stocker se strinja, da je najstnica ravnala neodgovorno, saj ima sama še danes zdravstvene težave, ki jih je pustilo mamino kajenje v nosečnosti in ko je bila Rachel še dojenčica. “Težave se ne pojavijo nujno, ko je otrok majhen. Učinka, ki ga bo kajenje imelo na vašega otroka, ne morete predvideti – če se sploh pokaže, pa zagotovo ne bo dober.” Kar nekaj pa je bilo tudi takšnih, ki so zagovarjali pravico najstnice do takšnega početja. “Svojega dečka sem rodila pri 20 in sem med nosečnostjo kadila. Teža mojega malega dečka je bila neverjetna in zdaj je zdrav dveletnik. Nehajte soditi druge,” je napisala Lisa Hardy.
Kako kajenje vpliva na plod?
“Nosečnost pomeni začetek novega življenja. Zarodek in pozneje plod v maternici deli dobro in slabo s svojo materjo. Hrana, kisik in tudi škodljive snovi prehajajo v njegovo telo preko posteljice in popkovnice. Kisik dobiva plod iz materine krvi, v kateri je njegova koncentracija višja kot v plodovi. Ko mati kadi, del kisika v njeni krvi nadomesti ogljikov monoksid, zato ga je manj na voljo tudi plodu, ki se takrat 'bori za zrak',“ nam je zaupala ginekologinja Urška Gašper Oblak. Dodaja, da cigaretni dim vsebuje tudi številne strupene snovi, ki lahko okvarijo posteljico.
Kajenje v nosečnosti povzroča še druge zaplete, kot so premajhna porodna teža, prezgodnji porod in s tem nedonošenost ter pogostejši odstop posteljice, ki lahko povzroči prezgodnji porod, okvare plodu zaradi izkrvavitve in celo smrt otroka. Na otroka pa vpliva tudi po porodu. Otroci, katerih matere so v nosečnosti kadile, pogosteje utrpijo smrt v zibelki, v prvih mesecih življenja bolj pogosto zbolijo, imajo astmo, trebušne krče ali prekomerno telesno težo. Takšni otroci pogosto v odraslosti tudi sami postanejo kadilci.
Kako pa je neka druga mamica zagovarjala to, da je med nosečnostjo pokadila kar 3500 cigaret?
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV