Svetovni dan zavedanja o avtizmu, ki ga obeležujemo 2. aprila, letos poteka pod geslom Spodbujanje nevrodiverzitete in cilji Združenih narodov za trajnostni razvoj. Ta mednarodna pobuda, podprta s strani Organizacije združenih narodov, ima namen okrepiti razumevanje avtizma, spodbujati sprejemanje nevroloških razlik in poudariti pomen vključujočih politik za ustvarjanje bolj pravične ter trajnostne prihodnosti za vse.
Nevrodivergentne osebe morajo imeti enakovredne možnosti za razvoj, izražanje svojih potencialov in aktivno sodelovanje v družbenem življenju.
Nevrodiverziteta obsega naravne razlike v človeškem razvoju in delovanju možganov, ki vključujejo avtizem, ADHD, disleksijo in druge oblike nevrološke raznolikosti. Namesto da bi te razlike razumeli kot pomanjkljivosti ali motnje, jih je treba prepoznati kot dragocen prispevek k širšemu razumevanju sveta, ustvarjalnosti in napredku. Tako poudarjajo strokovnjaki v Varstveno-delovnem centru (VDC) Tončke Hočevar, ki se že več kot 55 let zavzemajo za dostojanstveno življenje odraslih oseb z motnjami v duševnem razvoju, vključno z osebami z avtizmom.

Direktor VDC-ja Tončke Hočevar, Slavko Bolčević, opozarja, da osebe z avtizmom pogosto naletijo na ovire, ker okolje ni prilagojeno njihovim potrebam. "Te ovire niso posledica manjvrednosti njihovih sposobnosti, temveč zaradi pomanjkanja podpornih in vključujočih okolij," izpostavi. Vključujoče družbe zato oblikujejo storitve, politike in mehanizme podpore, ki tem osebam omogočajo, da živijo polno in dostojno življenje.
Ob svetovnem dnevu zavedanja o avtizmu VDC Tončke Hočevar poziva vse deležnike – od družin, strokovnjakov, odločevalcev do lokalnih skupnosti – da prispevajo k ustvarjanju bolj vključujoče družbe. "V družbi, kjer avtizem ni ovira, temveč del naravne raznolikosti, ki jo moramo ceniti, razumeti in podpreti," dodaja ter poudarja, da vsak posameznik, ki razmišlja, komunicira ali čuti drugače, igra edinstveno vlogo v skupnosti in ima pravico do kakovostnega življenja. V VDC-ju Tončke Hočevar želijo tudi v prihodnje graditi podporno okolje, kjer se spoštovanje razlik prepleta z vsakodnevnim delom in kjer uporabniki ne le preživijo, temveč uspevajo.
Varstveno-delovni center Tončke Hočevar je najstarejši tovrstni zavod v Sloveniji, ustanovljen leta 1968, in še danes izvaja socialnovarstvene storitve za odrasle osebe z motnjami v duševnem in telesnem razvoju. Prek različnih programov vodenja, varstva in zaposlitve omogočajo uporabnikom izboljšanje kakovosti življenja. Danes v VDC-ju Tončke Hočevar poteka življenje več kot 250 uporabnikov, ki se vključujejo v različne oblike bivanja ter varstva pod posebnimi pogoji.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV