Pred nakupom pralnega stroja morate vsekakor upoštevati nekaj dejavnikov, kot sta prostornina in velikost, dejstvo, ali gre za avtomatski ali polavtomatski pralni stroj, ali se perilo nalaga od zgoraj ali s strani, med katerimi programi pranja lahko izbirate in tako naprej.
6 stvari, ki jih je treba upoštevati pri izbiri pralnega stroja
1. Ali gre za avtomatski ali polavtomatski pralni stroj?
Glede na programe, ki jih izvajajo, obstajata dve vrsti pralnih strojev: avtomatski in polavtomatski. Vsak od teh ima svoje prednosti in slabosti. Načelo samodejnega delovanja je ta, da "sami" najprej operejo oblačila z detergentom, nato vodo odlijejo in oblačila operejo s čisto vodo, dokler se milo popolnoma ne spere. Polavtomatski pralni stroji so veliko bolj zahtevni: najprej morate rezervoar napolniti ročno, nato dodati detergent in določiti čas in način pranja. Ti pralni stroji na nek način ljudem omogočajo večji nadzor nad samim postopkom pranja, vendar so večinoma "bolj zahtevni".
2. Kapaciteta bobna
Kapaciteta pralnega stroja je običajno od 5 do 18 kg. Glede na širok razpon verjamemo, da vsaj v zvezi s tem ne boste imeli težav. Torej, čeprav so pralni stroji večje zmogljivosti idealni za velika gospodinjstva in pranje več velikih kosov hkrati, na primer posteljnine, boste morda morali še enkrat premisliti, preden se odločite za enega. Morda pa le nimate toliko umazanega perila, kot si mislite. Izmerite torej, koliko kilogramov perila imate pri vsakodnevnem pranju in kako pogosto ste do zdaj prali svoja oblačila. Zagotovo boste zlahka prišli do zaključka, kateri pralni stroj vam najbolj ustreza.

3. Pralni stroj z zgornjim ali sprednjim polnjenjem?
Pralni stroji s sprednjim polnjenjem so običajno okolju prijaznejši, saj porabijo kar 40 % manj vode kot tisti z zgornjim polnjenjem. Poleg tega perilo perejo veliko bolj "nežno", zelo občutljiva oblačila pa lahko zlahka operejo.
Pri pralnih strojih z zgornjim polnjenjem je veliko težje oprati večje predmete, kot so odeje, posteljnina, prevleke za blazine, blazine itd., saj niso popolnoma potopljeni v vodo. Imajo krajše in hitrejše cikle pranja. Kljub temu ima pralni stroj s sprednjim polnjenjem hitrejši cikel ožemanja za kar 33 %.
4. Prostor
Koliko prostora imate za pralni stroj? Kje ga boste postavili? Ne pozabite na dodaten prostor pred ali nad pralnim strojem. Ali imate na voljo priključke za vodo in elektriko? Pred nakupom pralnega stroja izmerite prazen prostor, kamor ga nameravate postaviti, in pri nakupu obvezno upoštevajte mere.
5. Energetska učinkovitost
Energijsko učinkovite naprave varčujejo z elektriko in s tem z vašim denarjem. Pred nakupom pralnega stroja preverite, kateremu energijskemu razredu ta pripada. To je običajno zapisano na deklaraciji izdelka ali na pralnem stroju samem. Čeprav pralni stroji najvišjega energijskega razreda prihranijo največ električne energije, so bistveno dražji od tistih, ki spadajo v nižji razred.
6. Zvok
Nič manj pomemben ni hrup, ki ga proizvajajo pralni stroji, kajti tudi to ima veliko vlogo pri izbiri. Pralni stroji s sprednjim polnjenjem so glasnejši in imajo večji naklon kot tisti z zgornjim polnjenjem. Če ga nameravate postaviti v bližino spalnice ali dnevne sobe, pred nakupom preverite raven hrupa, ki ga povzročajo. Veliko izbiro pralnih strojev najdete na spletni strani www.idealno.ba.
Sponzorirana objava