Bibaleze.si

Koronavirus: nekaj otrok zbolelo za redko vnetno boleznijo

Špela Zupan, STA

Novice

0
27. 05. 2020 08.00

Potem ko je med pandemijo za skrivnostno boleznijo zbolelo nekaj otrok v Evropi in ZDA, pri Svetovni zdravstveni organizaciji preučujejo morebitno povezavo med boleznijo, ki jo povzroča novi koronavirus, in boleznijo s podobnimi simptomi kot pri Kawasakijevemu sindromu.

Otrok v bolnišnici

V Evropskem centru za preprečevanje in obvladovanje bolezni so 15. maja pripravili hitro oceno tveganja glede povezave med okužbo s covid-19 in zelo redkim otroškim vnetnim multisistemskim sindromom PIMS (pediatric inflammatory multisystem syndrome). Po njihovih ugotovitvah so iz več držav, ki jih je prizadel novi koronavirus, poročali o primerih otrok, ki so jih sprejeli v bolnišnice in ki so bili na intenzivni negi zaradi redkega vnetnega sindroma PIMS. Pri obolelih otrocih so opazili podobne simptome kot pri Kawasakijevi bolezni in pri toksičnem šoku, kot so vročina, bolečine v trebuhu, vnetje krvnih žil in prizadetost srca. Obolevanje so povezali s covid-19, ker so nekateri otroci imeli ali so v preteklosti preboleli novo koronavirusno bolezen.

Preberite še:

Kaj je koronavirus?
Kako se ustrezno zavarovati pred okužbo?

Prvi primer, ko so posumili na povezavo, so potrdili v ZDA, ko so 7. aprila v bolnišnico sprejeli šestmesečno dojenčico z visoko telesno temperaturo, ki je nikakor niso mogli znižati, in težavami z dihanjem. Bila je pozitivna na covid-19 in kazala je simptome Kawasakijeve bolezni. Od tedaj so z različnih koncev poročali o podobnih primerih in med najbolj prizadetimi so bili otroci, stari manj kot pet let. Kawasakijev sindrom je sicer redka oblika bolezni vaskulitis ali vnetje krvnih žil. Najpogostejša je pri dečkih, ki še niso dopolnili petega leta starosti. Kakšni so sindromi in druge informacije o Kawasakijevi bolezni, lahko preverite v spodnjem članku:

 

V ZDA so obravnavali več kot 100 otrok s skrivnostno boleznijo, najmanj trije so umrli. V evropskih državah, med njimi v Italiji, Španiji, Veliki Britaniji, Franciji in Švici, so odkrili 250 primerov otrok s sumi na PIMS. Dva otroka sta umrla, 14-letnik v Veliki Britaniji in devetletnik v Franciji. Zdaj nameravajo podrobneje preiskati, ali obstaja povezava in kakšna. 

Dozdajšnje epidemiološke ocene so bile, da so otroci v manj tvegani skupini zaradi covid-19, čemur govorijo v prid tudi številke. Namreč v sistemu evropskega nadzora je samo 2,1 odstotka laboratorijsko potrjenih primerov v starostni skupini do 14 let in po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (Nijz) je tudi v Sloveniji majhen delež otrok s potrjeno okužbo z novim koronavirusom: do 19. maja je bil odstotek 2,4 glede na število vseh prijavljenih primerov.

 

Potrjeno okužbo s covid-19 je imelo v Sloveniji sicer 35 otrok, mlajših od 15 let, med njimi jih je bilo osem starih manj kot pet let. Smrtne žrtve med otroki pri nas na srečo ni bilo. Na Nijz tako poudarjajo, da trenutno znani podatki nakazujejo, da se bolezen covid-19 pojavlja pri otrocih manj pogosto ter da so simptomi in znaki bolezni blažji kot pri odraslih – najpogostejša simptoma pri otrocih sta vročina in kašelj. Pri otrocih, ki so kronični bolniki, pa lahko poteka bolezen težje, so opozorili.

Novi koronavirus pod mikroskopom
Novi koronavirus pod mikroskopomFOTO: AP

Medtem ko so primere potrdili ponekod v Evropi in v ZDA, pa jih niso potrdili v Aziji, kjer se je novi koronavirus najprej pojavil. Prvi mož SZO Tedros Adhanom Ghebreyesus je klinike po vsem svetu pozval, naj pomagajo bolje razumeti sindrom pri otrocih. Vnetja so se pri bolnikih večinoma pojavila po štirih ali šestih tednih od okužbe z novim koronavirusom in so že imeli razvita protitelesa. "Imeli so virus, zgodaj so ga premagali. Sedaj se je pojavil ta zapozneli pretirani imunski odgovor," je opozoril Sood.

 

Zdravstveni delavci imajo navodilo, naj zabeležijo in sporočijo vsako obravnavo otrok z znaki otroške vnetne bolezni. Med kriterije za prijavo sodijo vročina nad 38,5 stopinje Celzija, ki vztraja, vnetje organov, hipotenzija (znižanje krvnega pritiska do nevarne mere, ko je zmanjšan pretok krvi skozi telesne organe) ter potrditev okužbe s koronavirusom, v nekaterih primerih pa tudi kožni izpuščaji, vnetje očesne veznice, driska, zabuhlost, boleče grlo, bruhanje.

A kot rečeno, ni še neizpodbitnega dokaza o povezavi med novim koronavirusom in sindromom PIMS, stroka pa vseeno opozarja, da ni izključena. Treba je tudi poudariti, da gre za izjemno redko stanje in da povezava med covid-19 ni niti dokazana, niti dobro preiskana. Do zdaj vse kaže, da covid-19 ne predstavlja velike grožnje otrokom, večje tveganje je za starejše in kronične bolnike.

Vse kaže, da so otroci manj dovzetni za okužbo z novim koronavirusom in da imajo lažjo obliko bolezni, če že zbolijo.
Vse kaže, da so otroci manj dovzetni za okužbo z novim koronavirusom in da imajo lažjo obliko bolezni, če že zbolijo.FOTO: Dreamstime

Profesor Robert Tulloh, kardiolog v Kraljevi pediatrični bolnišnici Bristol, je za Euronews poudaril, da je med obolelimi zaradi novega koronavirusa izredno malo otrok, sindrom, ki bi morda lahko bil povezan z novim virusom, pa so potrdili pri približno 250 otrocih po vsej Evropi s populacijo več milijonov. "Staršem sporočam, da je obolelost zelo redka in da ne bi smeli pretirano skrbeti," je dejal. Zadevo preverjajo in več bo znanega čez čas.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863