Mnogokrat ne razumemo izjav in prepričanj zdravnikov, a eno prav gotovo velja – če bi se tudi mi nenehno srečevali s tovrstnimi zdravstvenimi primeri, nezgodami in poškodbami, bi morda na stvari pogledali tudi z drugega, preventivnega zornega kota. Črnogorski pediater Jovan Raičević je namreč na družbenem omrežju izjavil, da dojenčki nimajo kaj početi na plaži. S svojo izjavo pa je razburil množico staršev, ki se z njim nikakor ne strinjajo.
"Glede na to, da se zadnjih nekaj dni v ambulanti vse pogosteje srečujem s starši, ki se sprašujejo, kako svojemu dojenčku omogočiti varno preživljanje časa na plaži, sem se odločil zapisati kratko besedilo z nasveti za mlade starše z otrokom, ki je mlajši od enega leta in se želijo z njim odpraviti na plažo. Torej, gremo kar po točkah: 1. Dojenčki nimajo kaj početi na plaži!" je zapisal pediater v svoji objavi.

S svojim dobronamernim opozorilom je naletel na burne odzive staršev z dojenčki. Zato se je dr. Raičević odločil pojasniti svojo izjavo in je kasneje še dodal: "Ker vidim, da je nekatere izmed staršev moja prva objava izjemno razburila, bom besedilo nekoliko dopolnil in dodal nekatera pojasnila. Ampak želel bi dodati, da poleg izjem, ki tudi obstajajo, še naprej stojim za prvo točko, ki sem jo navedel. Moja objava seveda ni naravnana v smeri, da bi morali dojenčkom omejiti svobodo gibanja, ampak ravno nasprotno. Da starše majhnih dojenčkov opozorim na realna tveganja, na katera bodo naleteli, ko se bodo na dopust odpravili z majhnim dojenčkom. Kot pediater z izkušnjami v ambulanti in bolnišnici v mestu, ki je priljubljena poletna destinacija, ne morem zlahka našteti vseh težav, ki sem jih videl v svoji karieri: od opeklin zaradi sonca do težkih vnetij dihal in utopitev. Dopust z majhnim dojenčkom se zlahka spremeni v nočno moro," je opozoril dr. Raičević.
"Z novorojenčkom v obdobju prvega meseca življenja nimate kaj potovati naokoli. Novorojenčki namreč še nimajo zrelega imunskega sistema in jih ni dobro izpostavljati nepotrebnim tveganjem za okužbe, ki lahko ogrozijo njihovo življenje. Novorojenček je tako zelo občutljiv, da v pediatriji velja pravilo, da se dojenčka, ki še ni dopolnil prvega meseca dni in ima povišano telesno temperaturo, nemudoma obravnava, kot da ima najtežjo okužbo (sepso ali meningitis), kar zahteva hospitalizacijo, celostno diagnostično obravnavo ter intravenozno antibiotično terapijo. Torej, pri neonatologiji veljajo pravila kot v Teksasu – najprej streljaš, potem pa postavljaš vprašanja. Novorojenček bi moral biti doma, v tesnem stiku s svojimi starši. Z njim se lahko že od prvega dne odpravite na sprehod, a treba se je držati določenih pravil in se izogibati pretirani socializaciji in stiku z drugimi ljudmi, saj na ta način preprečujete tveganje za okužbe," je še dodal.
PREBERITE ŠE: En otrok z vama na dopust, drugi pa ne?
Kar se tiče dojenčkov, ki so starejši od šest mesecev, po mnenju zdravnika z njimi lahko potujete, a morate način potovanja kot tudi destinacijo dopusta izbirati previdneje kot sicer. "Potovanje z avtom je, kar se tiče epidemiološkega vidika, najvarnejše, saj potovanje z avtobusom, letalom ali vlakom, kjer se nahaja množica različnih ljudi, ni ravno varno okolje za majhnega dojenčka. Kar se tiče destinacije za dopust, bi raje priporočal hribovita področja ali vasico pri babici in dedku," je še svetoval dr. Raičević. Če se starši vseeno raje odločijo za morski poletni oddih, pa lahko pričakujejo kar nekaj logističnih izzivov, je še dejal.

"Če se že odpravljate na morje z majhnim dojenčkom, bi bilo idealno, da bi se pri tem izogibali mestom, ki so stičišča množičnega turizma, saj boste tam naleteli na prenatrpane plaže in svojega otroka izpostavili tveganju za okužbo dihal ali rotaviruse. Plaže, ki jih mnogi smatrajo za najbolj primerne za majhne otroke, kot so recimo peščene plaže, so pravzaprav z epidemiološkega vidika največje tveganje za nastanek okužb. Ne pozabite, da vsak kopalec, ki se nahaja v plitvini morja, s sebe izpere vse svoje viruse in bakterije. V tem predelu plaže pa se najraje zadržujejo vaši malčki. Imunski sistem odraslega to zlahka prenese, otrokov imunski sistem pa še ne. Še posebej zato, ker se odrasli zavedajo, da vode v morju in plitvini ni dobro piti, dojenčki pa še nimajo tega zavedanja in jim je pitje slane vode zelo zanimivo," opozarja pediater in staršem svetuje, da se z manjšimi otroki raje odpravijo na odročne plaže, kjer ni velike gneče, turistov ali pa da se na plažo odpravljajo ob urah, ko ni večje množice ljudi. "Torej, zmagovalna formula je, da se z majhnimi otroki kopate v morju, kjer je čim manj ljudi," je še svetoval.
Poleg tveganj za nastanek okužb je zdravnik še poudaril, da morajo biti majhni otroci na plaži vedno nameščeni v senčko, najbolje naravno, in da senčniki niso primerno zagotovilo sence zanje. Priporoča še nakup otroškega šotora za plažo, ki odbija UV žarke in ščiti otroka pred morebitnimi škodljivimi učinki sonca. Hkrati zdravnik še poudarja, da poleti na plaži otrokom predstavlja nevarnost tudi dehidracija, zato je otroku treba omogočiti zadostno pitje tekočine, najbolje vode ali nesladkanega čaja. Za njegovo hidracijo lahko poskrbimo tudi z veliko ohlajenega raznolikega sadja, kot so lubenice, jagodičevje, ananas ipd. Opozoril pa je tudi na vse mogoče nevarnosti za poškodbe, saj da naj bi bilo morje za dojenčke in majhne otroke povsem neprimerno mesto za igro in zabavo. Več kot od morskih dogodivščin bi otroci odnesli od domačega otroškega bazenčka na terasi, je še prepričan zdravnik.
Vir: miss7mama.24sata.hr
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV