
In zakaj ni Damjan vsevprek izražal svojega mnenja in uveljavljal svoje volje? Morda 35-letnik v tem preprosto ne vidi smisla. Kakor ga tudi ni videl v pogovoru z Esado: "Pri njej sem moral pazit, kaj sem rekel, ker v njenih razlagah nisem našel nič drugega kakor mlatenje prazne slame. Raje sem bil zraven nje v tišini, kakor pa se pogovarjal. Vedno, ko je Esada govorila, je kvarila najino prijateljstvo."
Oče petletnega Davida, 17-mesečnega Klemena in osemmesečne Nastje je v pogovoru za Bibaleze.si spregovoril o otroštvu, družini, veganstvu, življenju na kmetiji, pri tem pa razkril mnogo stvari, ki jih do sedaj o njem še niste vedeli. Tudi o tem, kako je imel pri petih letih nesrečo, v kateri je izgubil tri prste in kako je to vplivalo na njegovo prihodnost.

Že od samega rojstva živim na vasi v Spodnjih Grušovljah. Vas, ki spada pod krajevno skupnost Šempeter v Savinski dolini. Doma ima oče nekaj malega zemlje in je potrebno poprijeti za kmečka orodja. Glede živine in večjih pravih kmečkih opravil sem se pa učil na kmetiji, ki jo je imela moja teta, ki živi v naši vasi. Tam sem se tudi navdušil nad kmečkim življenjem in zaradi tega končal srednjo kmetijsko šolo, ki pa mi je dala dosti teoretičnega znanja glede kmečkih opravil.
Kakšni spomini vas vežejo na otroštvo?
Moje otroštvo je eno zelo veliko vprašanje. Kmalu sem želel spoznati in osvojiti vsa dela, ki sta jih opravljala oče in mati. Ampak ravno starša sta bila preveč zaščitniška do mene, ker sem pri petih letih pri ličkanju koruze izgubil tri prste na levi roki. Zaradi tega sta me starša omejevala pri marsikaterem opravilu. Nekako so moji spomini na otroštvo prazne luknje, ker nisem smel opravljati marsikaterega opravila, da se mi ne bi spet kaj zgodilo.
Kako sta se z Mihaelo spoznala? Kdaj sta se odločila za družino?
Zaradi moje sramežljivosti, ki sem jo imel v mladih letih, trdim, da je ženo Mihaelo v moje življenje prinesel »Miklavž«. Za njo sem izvedel ravno na Miklavžev večer, a ljubezen je vzkalila par mesecev kasneje. Po štirih letih spoznavanja sva se odločila za poroko in nato po dveh letih zakonskega življenja dobila prvega otroka Davida.
Kako z družino najrajši preživljate skupne trenutke?
Z družino najraje preživljam trenutke v naravi. V grdem in mrzlem vremenu se kratkočasimo ob družabnih igrah, sestavljamo sestavljanke ali pa pa se potopimo v svet otroških knjig.
Zakaj tako močno nasprotujete alkoholu? Nam lahko zaupate kaj več o tem?
Alkoholu nasprotujem, ker je to opojna pijača in povzroča omamljenost. Že v mladosti sem si zastavil vprašanje: Kaj je smisel življenja? Na podlagi tega so se mi začele odpirati razne poti, ki so vodile k popolnosti človeškega življenja. Ena od poti je meditacija. Tu pa sem spoznal, da omamljanje telesa obremenjuje mojo dušo. Duša je večna in jo želim vsaj ohranit takšno, kot sem dobil, če ne še izboljšati. Zaradi tega sem se odločil, da nikoli več ne bom v življenju omamljal svojega telesa.

Pred petimi leti sem začel z meditacijo in takrat postal lakto-vegetarijanec. Z mlekom in mlečnimi izdelki sem imel daljši boj in se končno letos rešil tudi tega škodljivega živila. Vsak obrok, ki vsebuj sestavine živalskega izvora, škodljivo vpliva na dušo. Ker želim moji in živalskim dušam le dobro, je moja želja, da vsako živo bitje živi srečno življenje do svoje naravne smrti. V naši družini sem edini, ki se prehranjujem vegansko.
Katere jedi vam gredo najbolj v slast?
Najbolj mi gredo v slast sladke jedi. Verjetno zato, ker tako malo ljudi zna peči veganske slaščice.
Kakšen način vzgoje otrok vam je blizu?
V tem času sem prišel v stik s knjigami od Anastazije in spoznal, da je vzgoja otrok vzgoja samega sebe. To spoznanje nama je odprlo pravo pot, ki se je še učiva, da bova vzgojila otroke tako, kot je njihov namen bivanja na našem skupnem planetu.
Kako se je družina odzvala na predlog, da bi sodelovali v resničnostnem šovu Kmetija išče lastnika?
Mihaela ve, da je moja dolgoletna želja imeti kmetijo. Ravno zaradi nagrade me je podpirala, saj ve, da bo naša družina srečno zaživela šele takrat, ko bomo imeli svoj kos zemlje.
Ste imeli na kmetiji pogosto domotožje? Kaj ste storili takrat, ko vam je bilo najtežje? Kaj ste najbolj pogrešali?
Ne spomnim se, da bi sploh kdaj imel domotožje. Živel sem na kmetiji, torej kraju, kjer si želim živeti celo življenje. Živeli smo na način, ki mi najbolj odgovarja. Za mene bi bilo tam sanjsko življenje, če bi bila zraven še družina. Ob najtežjih trenutkih sem se spomnil na družino in si rekel, da moram vse to prestati, da bomo z družino srečno živeli. Na kmetiji sem seveda najbolj pogrešal svojo družino.

Na kmetiji ste se najbolj razumeli s Simonom in Vesno. Zakaj?
Prvi razlog povezovanja z Simonom in Vesno je bila njuna distanca od družine. Torej družina ju je nekako poizkušala izločiti. Pri taki situaciji vedno želim povezati nasprotujoče si osebe. Nekako sem se trudil povezati ta dva in ostale člane družine. Ob druženju z njima sem spoznal, da nam vsem trem veliko pomenijo otroci. Vsak ima vsaj del vizije povezan z otroki. Zaradi tega se je med nami razvilo prijateljstvo.
Kakšni občutki so vas prevevali, ko ste ob vrnitvi domov zagledali svojo družino? Kaj ste najprej storili?
Ko sem zagledal svojo družino me je bilo strah, ker nisem ostal na kmetiji do konca. Ob spoznanju, da je žena bolj vesela kakor jezna, da sem že doma, se mi je kar oddahnilo. Najprej sem želel videt ženo in otroke, koliko so kaj zrasli.
Kako so vašo udeležbo v resničnostnem šovu pospremili prijatelji in krajani? Kakšen je bil odziv, ko ste se vrnili domov?
Moj odhod na kmetijo je bil nekako bolj skrivnosten. Samo moja družina je vedela, da odhajam na kmetijo. Ob moji vrnitvi pa me je presenetilo spoznanje, da krajani nimajo o meni takšnega mnenja, kakor sem pričakoval.
V kakšnem spominu vam bo ostala udeležba v resničnostnem šovu Kmetija išče lastnika?
Resničnostni šov mi je ostal v lepem spominu. Na tej kmetiji je bilo ogromno lepih trenutkov in zelo malo takšnih, ki bi jih zamenjal.

Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV