
Še v začetku avgusta je bilo slutiti, da se je poletje poslovilo od visokih temperatur, a zgodilo se je ravno nasprotno. Slovenijo je zajel vročinski val, temperature pa so po poročanju Agencije za okolje do sedem stopinj višje kot običajno v tem obdobju. Na agenciji opozarjajo, da bo v naslednjih dneh zelo vroče, temperature naj bi se povzpele do 35 °C, ponekod kakšno stopinjo več. Opozoril, kako ravnati in čemu se izogniti v vročih poletnih dneh, ni nikoli dovolj ...

Čeprav nas novice o otrocih, ki jih starši pustijo v razgretem avtomobilu, razjezijo in potrejo, se takšni črni scenariji še vedno dogajajo. Mnogi so zgroženi nad neodgovornostjo staršev, ki se ne zavedajo, kako usodna je lahko odločitev, da sami odidejo v trgovino ali po hitrih opravkih, otrok pa medtem počaka v avtomobilu. Misel, da se v petih ali desetih minutah ne bo nič zgodilo, je zelo zmotna. Poleg tega ne morete vnaprej predvideti, koliko časa se boste zadržali. Minute hitro tečejo in lahko, da se boste vrnili šele po 15 minutah ali več. Otrok v tem času ne bi izgubil le zavesti. Kaj se pravzaprav zgodi? Otroku temperatura naraste na več kot 39 stopinj, vodo iz telesa izgublja hitro, zaradi česar postane koža vroča, rdeča in suha. Poviša se tudi srčni utrip, pritisk pada, pred izgubo zavesti otrok težko diha in ima vrtoglavico. Brez ustrezne pomoči lahko zelo hitro umre.
Če kot mimoidoči opazite v avtu otroka ali žival, nemudoma ukrepajte. Ne čakajte na prihod staršev ali pomoč policistov. Vsaka minuta je lahko namreč za prizadetega usodna.

Družina v vročih poletnih dneh
Vročino težje prenašajo otroci, nosečnice in starejši ljudje, zato ni odveč opozorilo, naj se ne zadržujejo na prostem med 11. in 17. uro. Poskrbite tudi, da boste zaužili dovolj tekočine. Otrokom jo ponujajte zelo pogosto, če neradi pijejo, jih poskušajte pretentati, da uživajo vodo po požirkih. Vsekakor ne pijte šele takrat, ko boste začutili žejo, takrat gre namreč že za pravo pomanjkanje tekočine v telesu.
Visokim temperaturam prilagodite tudi prehrano, saj težka hrana telo utrudi. Ta mora še vedno vsebovati zadostne količine hranilnih snovi, obroki pa bi morali biti lahki. Pripravite lahko solate na vse možne načine – igrajte se z različnimi kombinacijami zelenjave, različnimi prelivi, dodajte koščke kuhanega piščanca –, poleti raje posegajte po manj mastnih vrstah mesa ali ribah – in postrezite s kosom popečenega kruha. Prijale bodo lahke zelenjavne juhe, kuhan riž in krompir, skratka vse, kar ne bo otežila tako otroških kot odraslih želodčkov.
Preden se boste z otroki odpravili na prosto, jim na kožo nanesite kremo za zaščito pred soncem, oblecite jih v lahka bombažna oblačila in vztrajajte, da imajo na glavi klobuček. Najbolj primerni so takšni z daljšimi krajci ali podaljšanim blagom na zatilju. Pri igri v čepečem ali sedečem položaju, na primer v peskovniku ali bazenčku, je predvsem otrokovo zatilje izpostavljeno sončnim žarkom. S takšno kapo boste nežno otroško kožo obvarovali pred škodljivim vplivom sončnih žarkov.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV