Bibaleze.si

Delo od doma do otrokovega osmega leta starosti?

S.B.

Novice

0
17. 11. 2022 05.00

Vlada je sprejela predlog novele Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Medtem ko so sosedje potrdili tudi odločitev, da bodo starši na Hrvaškem do otrokovega osmega leta starosti lahko zaprosili za delo od doma, pa pri nas uvajajo druge novosti.

delo

Predlog novele Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki ga je Vlada Republike Slovenije sprejela pred kratkim, uvaja 60 dni neprenosljivega starševskega dopusta za očete, hkrati pa ga ne skrajšuje za matere. Minister Luka Mesec je ob tem razložil, da izkušnje iz tujine kažejo, da se očetje, ki jim pripada neprenosljiv starševski dopust, zanj pogosteje odločijo. To pomeni bolj intenzivno in pogostejše vključevanje očetov v varstvo in skrb za otroke v najzgodnejših letih, kar je eden od poglavitnih namenov novele. Novosti zakona so namenjene tudi lažjemu usklajevanju poklicnega in družinskega življenja.

A medtem ko so na Hrvaškem sprejeli predlog novele Zakona o delu, ki navaja tudi točko, v kateri imajo matere in očetje pravico zaprositi za delo od doma vse do osmega leta otrokove starosti, se pri nas te teme niso lotili. Čeprav se zdi, da je bila odločitev po spremembah dodana zaradi svetovne pandemije, so iz Ministrstva za delo, pokojninski sistem, družino in socialne politike na Hrvaškem razložili, da so novelo uskladili z evropskimi direktivami. Mame bodo tako lahko po novem zaprosile za delo od doma v času celotne nosečnosti, tako mame kot očetje pa bodo lahko delali od doma ves čas vse do otrokovega osmega leta starosti. Na ta način si želijo na Ministrstvu olajšati in izboljšati družinsko življenje ter usklajevanje staršev z družino in službami. 

Delodajalec lahko prošnjo za delo od doma zavrne le, če ima za to pravnomočen razlog. To pa je recimo organizacija dela v podjetju ali narava dela zaposlenega. Zaposleni na delovnih mestih, kjer je njihova prisotnost ključna za izpolnjevanje delovnih obveznosti tako ne bodo mogli delati od doma, vsi ostali, ki pa so že tekom pandemije veliko delali od doma, bodo to pravico lahko v popolnosti koristili od rojstva otroka pa do njegovega osmega rojstnega dne. 

Novela Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih bo prinesla določene spremembe.
Novela Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih bo prinesla določene spremembe.FOTO: Shutterstock

Pri nas te odločitve niso sprejeli. Je pa novela Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih prinesla nekatere druge spremembe na bolje. S predlogom novele zakona bo tako vsakemu od staršev pripadlo 60 dni neprenosljivega plačanega starševskega dopusta (doslej je imela zgolj mama neprenosljivih 30 dni). V Sloveniji sicer obstajata dve vrsti odsotnosti ob rojstvu otroka: materinski dopust za mamo in očetovski dopust za očeta ter starševski dopust, ki je enako dolg za mater in očeta, znaša pa 130 dni. Po novem bo starševski dopust za oba znašal 160 dni. 

Očetovski dopust se bo s 30 skrajšal na 15 dni, starševski dopust pa kot rečeno podaljšal na 160 dni, pri čemer bo imel oče 60 dni neprenosljivih. 100 dni bo torej oče še vedno lahko prenesel na mater in bo mati lahko kot doslej izrabila 260 dni. Enako velja tudi obratno, kadar mati prenese vseh 100 dni na očeta, oče lahko izrabi 260 dni starševskega dopusta, mati pa ima 60 dni neprenosljivih. 

PREBERI ŠE: Kdaj ima starš pravico do dela s krajšim delovnim časom?

Obdobje dela s krajšim delovnim časom zaradi nege in varstva otroka se bo podaljšalo do osmega leta otrokove starosti (doslej je bilo do zaključka prvega razreda). Krajši delovni čas zaradi varstva otroka bosta lahko po novem koristila oba starša hkrati, vendar pri tem ne smeta preseči 20 ur tedensko, kot je bilo doslej, le da je lahko do sedaj to pravico izrabljal le eden od staršev in ne oba hkrati. Prav tako se bo po novem podaljšalo obdobje koriščenja (prenesenega) starševskega dopusta do osmega leta otrokove starosti (doslej je bilo do zaključka prvega razreda).

Starševski dopust je povišan na 160 dni.
Starševski dopust je povišan na 160 dni. FOTO: AdobeStock

Delno plačilo za izgubljeni dohodek (DPID) (tj. plačilo, ki ga prejme starš, kadar prekine delovno razmerje ali začne delati krajši delovni čas zaradi nege in varstva otroka s težko motnjo v duševnem razvoju ali težko gibalno oviranega otroka ali otroka z boleznijo iz seznama hudih bolezni) bodo po novem prejemali tudi starši otrok, ki so nameščeni v institucionalnem varstvu.

V primeru, da je otrok v zavodu, kjer ima celodnevno brezplačno oskrbo, bo eden od staršev lahko upravičen do delnega plačila za izgubljeni dohodek tudi za 20 ali 30 ur za obdobje enega leta, če je otrok vsaj 180 oziroma 270 dni bival doma in so starši v obeh primerih dejansko skrbeli zanj v zadnjem letu pred vložitvijo vloge. Celotni znesek DPID se bo dvignil z minimalne plače na 1,2-kratnik minimalne plače.

PREBERI ŠE: 8 namigov za lažji zaključek porodniškega dopusta

Maksimalna višina starševskega nadomestila, ki že sedaj znaša 2,5-kratnik povprečne mesečne plače, se bo dvignila s spremembo opredelitve povprečne plače, in sicer ta ne bo več nominalno določena v Zakonu o usklajevanju transferjev posameznikom in gospodinjstvom v Republiki Sloveniji, ampak se bo podatke pridobivalo s Statističnega urada za preteklo leto. Zvišala se bo tudi osnova za obračun prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje z minimalne plače na minimalno osnovo za tiste starše, ki zaradi štirih ali več otrok zapustijo trg dela.

Nova ureditev očetovskega in starševskega dopusta bo predvidoma veljala za starše otrok, rojenih od 1. aprila 2023 dalje, ostale spremembe pa predvidoma od 1. aprila 2023 (npr. krajši delovni čas do osmega leta starosti, kar pomeni, da bodo vlogo lahko dali tudi starši otrok, ki krajši delovni čas koristijo ali so koristili po veljavnem zakonu in bi želeli koristiti po novem ali višji znesek DPID – od aprila 2023, prvo višje izplačilo pa bo v maju 2023).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863