Bibaleze.si

Do konca januarja 2015 rešitev!

STA/N. K.

Novice

0
09. 12. 2014 07.10

Ministrica za izobraževanje Stanka Setnikar Cankar se je srečala z varuhinjo človekovih pravic Vlasto Nussdorfer. V pogovoru sta se dotaknili številnih tem, med drugim izvajanja nadzora v primeru šolanja otrok na domu. "Zavezali smo se, da bomo do konca januarja 2015 konkretne rešitve predstavili tudi varuhinji," je dejala ministrica.

Otrok

 

Otrok
Otrok FOTO: Profimedia
Kot je na novinarski konferenci dejala Nussdorferjeva, jo veseli, da si je ministrica za izobraževanje, znanost in šport s svojo ekipo vzela toliko časa, da so lahko danes temeljito spregovorili o marsikaterih problemih, ki jih zaznava institucija varuha človekovih pravic.

Varuhinja med drugim meni, da je potrebno dodelati sistem izobraževanja na domu, kajti ugotavljajo, da ni vsak starš sposoben izobraževati svojega otroka, zlasti ne v višjih razredih osnovne šole glede na različne predmete, ki jim celo izobraženci včasih niso kos. Kritično je to, da se jih predolgo časa pušča brez kontrole, saj je preizkus znanja enkrat letno, opozarja varuhinja.

Po mnenju Setnikar Cankarjeve je treba to vprašanje na podlagi obstoječe zakonodaje bolj opredeliti v pravilniku, po potrebi pa tudi odpreti vprašanje drugačnih zakonskih rešitev. Ministrica se strinja z varuhinjo, da je sedanja ureditev, ko leto dni ni preverjanja, lahko sporna zaradi pravic otroka. Zato bodo na ministrstvu preverili možnost, da že s spremembo obstoječega pravilnika dorečejo možnosti nadzora v krajšem času: najmanj v šestih mesecih ali še pogosteje.

Sogovornici sta se lotili tudi dopolnitve zakona o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami in vključitve tudi v večinske šole. Ministrica je priznala, da je to zelo kompleksna problematika.

"Vključevanje teh otrok v večinske šole je primerljiva z ureditvijo v razvitih državah EU, tako bomo sestavili mrežo strokovnih centrov, ki bodo tem večinskim šolam nudili pomoč," je pojasnila in dodala, da bo do konca leta nastalo gradivo, iz katerega bo razvidno, kaj lahko storijo že takoj ob obstoječi zakonodaji.

Ob tem sta se pogovarjali tudi o problematiki otrok v vzgojnih zavodih. Namreč, pri varuhu opažajo, da problematične mladostnike s psihičnimi motnjami še vedno nameščajo na oddelke psihiatričnih bolnišnic skupaj z odraslimi s težkimi motnjami. "Ko so ti otroci odpeljani denimo na psihiatrijo, imamo žalostno zgodbo, da se morajo družiti z odraslimi, da ni posebnega oddelka za psihiatrično obravnavo otrok," je poudarila varuhinja.

Sogovornici sta se dotaknili tudi številnih drugih tem, med drugim volonterskega pripravništva, romske problematike, povečane koncentracije radona v osnovnih šolah, šolske in vrtčevske prehrane, pa tudi nadaljevanja gradnje Osnovne šole Ljudevita Pivka na Ptuju, za kar si varuh že dolgo prizadeva. "Dobili smo obljubo ministrice, da bo ministrstvo prispevalo denar, kar je nujno, seveda pa računamo tudi na občine," je dodala.

Otrok
OtrokFOTO: Profimedia


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863