Kanadska raziskava je pokazala, da dojenčka določena oseba lahko prelisiči le enkrat. Naslednjič ji namreč ne verjamejo več. “Tako kot starejši otroci tudi dojenčki pazljivo opazujejo vse ljudi okrog sebe in podatke o njihovi zanesljivosti uporabljajo za nadaljnje učenje,“ razlaga vodja raziskave Diane Poulin-Dubois. “Dojenčki se zavestno odločijo, da se ne bodo učili od nezanesljivih oseb,“ dodaja.
Posnemali le zanesljive …
To so preizkusili na 60 dojenčkih, starih od 13 do 16 mesecev, ki so jih razdelili v dve skupini, v eni so jih povezali z zanesljivimi, v drugi z nezanesljivimi odraslimi osebami. Nato so odraslim dali dve nalogi. Pri prvi so morali z navdušenjem pogledati v škatlo, ne glede na to, ali je dejansko kaj vsebovala ali ne. Nato so si škatlo lahko ogledali še dojenčki in sami ugotovili, ali so odrasli, po katerih naj bi se zgledovali, zanesljivi ali ne.
Druga naloga je bila, da se je odrasli s čelom dotaknil stikala za luč in počakal, ali ga bo dojenček posnemal. V skupini, kjer so se odrasli izkazali za zanesljive, jih je brez razmišljanja posnemalo 61 odstotkov dojenčkov, ne glede na to, da je bila naloga povsem nesmiselna. V skupini z nezanesljivimi odraslimi, pa je dejanje posnemalo le 34 odstotkov dojenčkov. “To kaže, da dojenčki večinoma posnemajo vedenje zanesljivih odraslih,“ pravijo. “Enako vedenje nezanesljivega odraslega pa sprejemajo kot nesmiselno in neučinkovito ter kot nekaj, kar ni vredno posnemati.“
Kje pa starši najbolj grešijo pri vzgoji?
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV