Bibaleze.si

'Dragi, eno leto boš spal sam!'

J.G.

Novice

7
27. 05. 2011 10.43

Britanski raziskovalci so ugotovili, da si med desetimi starši zakonsko posteljo deli le šest parov. Iz skupne postelje se "odselijo" za vsaj tako dolgo, dokler otrok ne dopolni enega leta …

moški spi


Tretjina mladih britanskih staršev v prvem letu otrokovega življenja spi ločeno, vsak deseti par pa to nadaljuje tudi kasneje, je pokazala anketa, na katero je odgovorilo 2000 staršev.

(simbolična fotografija)
(simbolična fotografija) FOTO: iStockphoto

Razlog?

Le šest od desetih staršev vsako noč preživi v skupni postelji, razlog za to pa so predvsem družbene spremembe. Mame se odločijo vse prej prekiniti s porodniškim dopustom, da se lahko vrnejo na delo, zaradi česar so tudi očetje bolj vpleteni v skrb za dojenčka. Ker oba delata in si delita skrb za otroka, potrebujeta tudi več mirnega spanca, pri čemer večina pravi, da si lahko to privoščijo le, če spijo ločeno.

Tretjina parov si je skrb za dojenčka razdelila enakopravno in izmenično vstajajo, ko dojenček ponoči zajoka. Kot zanimivost so raziskovalci povedali, da so najbolj spočiti starši iz Manchestra – ti spijo približno osem ur na noč, najbolj neprespani pa očki in mamice iz Londona, ki si privoščijo le 3,5 ure nočnega počitka.

Imajo pomoč

Starše so vprašali tudi, ali dojenček spi pri njih, in 53 odstotkov jih je odgovorilo, da tega ne dovolijo, eden na dvanajst staršev pa spi v isti postelji z dojenčkom vsako noč vse do njegovega prvega rojstnega dne.

Mamice si pomagajo tudi drugače. Zaradi spremenjenega bioritma in dnevnih obveznosti jih kar četrtina jemlje uspavalne tablete, osmina celo v prvih 18 mesecih otrokovega življenja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863