2500 slovenskih prvošolčkov od prvega šolskega dne ne pozna samo računalnikov, i-podov in i-pedov, ampak so se seznanili z e-učbeniki. Založba Rokus Klett je tri leta intenzivno razvijala nov medpredmetni učbeniški komplet, ki se imenuje Lili in Bine in ki poleg klasičnega tiskanega gradiva vključuje tudi elektronske učbenike in spletni izobraževalni portal Lilibi.si z bogato multimedijsko vsebino za otroke.
Osnovno šolo Prule, ki letos praznuje 100-letnico obstoja, uspešno vodi ravnatelj Dušan Merc, ki pravi: ''Naš namen ni gledati nazaj, ampak naprej. Smisel učenja, poučevanja in izobraževanja je pravzaprav v tem, da s tem početjem definiramo neko prihodnost. Ta prihodnost je za otroke, ki so se letos vpisali v prvi razred, v tem, da bodo okrog leta 2030 postali aktivni in bodo v službi. Mi si sveta takrat ne moremo predstavljati, lahko pa nekako definiramo tisto, kar se lahko dogaja zdaj, da bo pozneje vse v redu." Pri tem je poudaril, da vse ostaja enako, le medij se bo spremenil: ''Medij daje ogromno možnosti in v teh vidimo tisto, kar je pozitivno pri razvoju pouka in didaktičnih sredstev v osnovnih šolah.'"

Rok Kvaternik in Maruša Kmet iz založbe sta nato pojasnila tehnično plat projekta in razložila, zakaj so se pravzaprav odločili, da ga je smiselno vpeljati v šole. V projektu Dežela Lilibi je sodelovalo ogromno strokovnjakov - učbenike je pisalo kar 12 avtorjev, učiteljev-praktikov in akademikov, s katerimi je sodelovalo devet didaktikov. Nad celotnim delom pa je bdela priznana slovenska psihologinja Ljubica Marjanovič Umek. Razvojna psihologinja je tako spremljala vsak korak in usmerjala delo, zato da gradivo ustreza vsem ciljem, predpisanim za to stopnjo.
Klasičnemu tiskanemu gradivu so tako dodali novo dimenzijo – poleg učbenikov in medpredmetnega delovnega zvezka je prvošolčkom odslej na voljo bogato elektronsko gradivo. Elektronski delovni zvezek in učbenik lahko učenci uporabljajo z interaktivno tablo ali z računalnikom in projektorjem.
Merc pravi, da so v Osnovni šoli Prule kupili 19 tabličnih računalnikov, ker pa jih učenci ne nosijo domov, jih uporabljata tudi druga dva razreda prvošolčkov. ''Učenci imajo tudi zvezke, table, delovne zvezke, le učbenika nimajo, saj ga imajo na tabličnem računalniku,'' je pojasnil ravnatelj, ki upa, da bo država naslednje leto namesto učbeniškega sklada denar usmerila v nakup računalnikov, projektu pa je napovedal izjemno uspešnost z upanjem, da bi zavladal v čim več slovenskih osnovnih šolah. Do Ministrstva za šolstvo je bil kritičen tudi Kvaternik, saj pravi, da se denar zapravlja za nesmiselne projekte, namesto da bi ga usmerili tja, kjer se obetajo spremembe.
Pokukali smo tudi v razred, v katerem so prvošolčki uporabljali tablične računalnike. Učiteljica nam je pokazala, kako se tiskano učno gradivo prepleta z elektronskim in kaj pomeni medpredmetna povezanost pouka. Med tem ko njena razlaga poteka vzporedno z uporabo interaktivne table, učenci to gradivo spremljajo vsak na svojem tabličnem računalniku. S ponosom so nam pokazali, kako že po samo nekaj dneh pouka obvladajo funkcije. "Zabavno je," je odgovoril prvošolček, ko smo ga vprašali, kako bi opisal pouk. Kaj je torej boljšega, kot združiti zabavo in učenje.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV