Bibaleze.si

Lezbijki odprli prvo kliniko za umetno oploditev

J.G.

Novice

2
24. 03. 2011 05.12

Lezbijki bosta odprli prvo britansko kliniko za umetne oploditve, namenjeno izključno istospolnim parom. Zamisel sta dobili, ko sta pri ustvarjanju svoje družine sami naleteli na težave …

Natalie in Ashling želita tudi srugim istospolnim parom omogočiti, da si ustvarijo družino. (simbolična fotografija)


Lezbijki Natalie Drew in Ashling Phillips je otroka pomagal spočeti darovalec sperme. Na podlagi lastnih izkušenj z ustvarjanjem družine pa sta se sedaj odločili, da odpreta svojo kliniko za umetne oploditve, namenjeno izključno istospolno usmerjenim. Birminghamski Spletni center za umetne oploditve istospolnih parov bo svoja vrata odprl kmalu in bo pomagal potencialnim staršem najti primerne darovalce sperme, darovalke jajčec in nadomestne nosečnice.

Natalie in Ashling želita tudi srugim istospolnim parom omogočiti, da si ustvarijo družino. (simbolična fotografija)
Natalie in Ashling želita tudi srugim istospolnim parom omogočiti, da si ustvarijo družino. (simbolična fotografija)FOTO: iStockphoto

Ni dovolj sredstev

Natalie in Ashling pravita, da ni dovolj sredstev za istospolne pare, saj je sedaj večina namenjenih heteroseksualnim parom. 35-letna Natalie pravi: “Ena od žensk ni in ni mogla zanositi, vendar so ji rekli, da za zdravljenje ni primerna, saj več kot deset let ni imela spolnih odnosov z moškim. Večina osebnih zdravnikov se trudi stopiti v korak s časom, vendar se ukvarjajo le z osebo, ki otroka nosi in ne tudi s partnerico, ob čemer se ta počuti odrinjeno.

Natalie in Ashling sta center na spletu odprli leta 2007. Zaradi vse večjega povpraševanja sta se odločili odpreti kliniko, kjer bosta zaposlili medicinsko sestro, ki bo opravljala krvne preiskave in druge preglede in svetovalko, ki bo parom z nasveti pomagala od spočetja vse do poroda. Pravita, da sta sami imeli težave, ko sta poskušali zanositi s sedaj petletno Gianno in tri leta mlajšim Kaijem. Zdravniki so ju prosili, da na pregled pripeljeta očeta otrok, kar pa je bilo težko, saj živi v Londonu.

Odrinjena

Natalie pravi, da se je v postopku počutila odrinjeno, saj je otroka nosila 32-letna Ashling in se je osebje pogovarjalo le z njo kot z materjo, namesto da bi vključili obe. “Veliko meril je zastarelih in jih ne posodabljajo. Nekateri pari so za postopek porabili na tisoče funtov, vendar niso čisto nič napredovali. Hoteli sva odpreti kliniko, kjer jim bomo pomagali in bodo pari lahko spoznali možne darovalce v živo in se z njimi sami dogovorili, kako in kaj. Ljudi želiva tudi rešiti pred tem, da bi morali razlagati o svojem položaju: do so istospolno usmerjeni in jim pomaga darovalec.

Lani sta pomagali 60 parom, za usluge pa računata približno 11,5 evra (9,99 funta) na mesec, dodatno morajo pari plačati le posebne preiskave in svetovanje. Projekt se je že znašel pod kritikami nekaterih krščanskih skupin. Vodja ene od njih je povedal: “Otroci potrebujejo mamo in očeta, moškega in žensko vzornico. To jim odrekajo. Klinika ima več opraviti z željami odraslih kot najboljšim za njihove otroke.“ Na to Natalie odgovarja, da je veliko raziskav pokazalo, da so otroci istospolnih partnerjev enako srečni kot tisti iz tradicionalnih družin. 

Ne smeta jih zavrniti

Predstavnik britanskega notranjega ministrstva dodaja: “Zakon je zelo jasen: Nekdo, ki nudi neko uslugo ne more nekomu odreči pomoči na podlagi spolne usmerjenosti, vendar se lahko v tem primeru oglašujejo kot klinika za istospolno usmerjene. Če ju za pomoč zaprosi heteroseksualni par, pa ga ne smeta zavrniti.

Natalie in Ashling pravita, da heteroseksualnega para ne bi zavrnili, vendar je prioriteta njune klinike pomoč ljudem v istospolnih razmerjih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863