Druga ženska, ki je sodelovala v poizkusu zloglasnega kitajskega profesorja He Jiankuija z genskim spreminjanjem zarodkov, je sedaj noseča od 12 do 14 tednov. Novico je sporočil ameriški zdravnik William Hurlbut, ki je v stiku z njim.
Preberite še: Rodila se je zdrava deklica, ki ima 'tri starše'

He je že konec novembra na konferenci o človeškem genomu v Hongkongu omenil možnost še ene nosečnosti z gensko spremenjenim zarodkom. Kitajski mediji so nato poročali, da je preliminarna preiskava potrdila še eno nosečnost in da so za žensko odredili zdravniški nadzor.
Hurlbut je povedal, je bilo konec novembra, ko je He omenil drugo nosečnost, še prezgodaj, da bi se zarodek videl na ultrazvoku. "Tedaj ga je bilo mogoče zaznati le kemično, ne klinično. To pomeni, da takrat ni mogel biti starejši od šestih tednov, torej je danes star med 12 in 14 tedni," je dejal Hurlbut, zdravnik, ki se na univerzi Stanford ukvarja z bioetiko.
Preberite še: Iz zarodka uspešno odstranili gen za dedno bolezen
Hurlbut je bil s Hejem v stiku zadnji dve leti. Večkrat sta se srečala tudi v živo. Kot je povedal, so ga po objavi novice o njegovem poizkusu, v okviru katerega je DNK novembra lani rojenih dvojčic spremenil tako, da se ne moreta okužiti z virusom HIV, "spravili pod nadzor varnostnikov".
Zato se od tedaj nista več srečala, sta si pa izmenjala elektronska sporočila in vsak teden govorila po telefonu. Nazadnje pred tednom dni. Po besedah Hurlbuta He živi v stanovanju univerze v Šenzenu, kjer ga lahko čez dan obiščejo svojci, sam se lahko tudi sprehaja po območju univerze.
A grozijo mu precejšnje težave z oblastmi. Preiskava v provinci Guangdong je namreč pokazala, da je He za svoj poizkus poneveril dokumente in se namerno izognil nadzoru, je poročala kitajska tiskovna agencija Xinhua. Dodala je, da je ekipo za poizkus He organiziral zasebno. "V skladu z zakonom ga bodo vzeli resno in ga predali v obravnavo organom javne varnosti," je še poročala Xinhua.
Kitajske oblasti so v okviru preiskave sicer ugotovile, da je sporni univerzitetni profesor He Jiankui edini odgovorni za stvaritev prvih gensko spremenjenih dojenčkov. Po njihovih ugotovitvah se je nezakonito lotil raziskave in projekta v iskanju osebne slave in koristi.
He je glede na izsledke sam zbiral finančna sredstva za svoje eksperimente in se s tem izognil nadzoru svoje univerze v Shenzhenu. Z zasebno zbranimi sredstvi si je zagotovil tujo ekipo in uporabljal "tehnologijo, pri kateri ni zagotovljena varnost ali učinkovitost" za nezakonito gensko spreminjanje zarodkov.
Nadaljnjo preiskavo je prevzela policija. Med drugim obstaja bojazen, da spreminjanje genoma zarodka lahko škodi ne samo posamezniku ampak tudi nadaljnjim generacijam.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV