Bibaleze.si

Zato tudi za dečke priporočajo cepljenje proti HPV

Špela Zupan, STA

Zdrav otrok

0
06. 09. 2022 10.56

Z novim šolskim letom so proti virusu HPV začeli cepiti tudi slovenske dečke. Cepljenje je prostovoljno in brezplačno, za mlajše pod 15. let je potrebno soglasje staršev. Čeprav okužbe največkrat povezujemo z rakom materničnega vratu pri ženskah, pa povzročajo rake in druge bolezni tudi pri moških.

Cepljenje

S cepljenjem proti HPV (humanimi papilomavirusi) želijo zagotoviti, da slovenske deklice in dečki v odrasli dobi ne bi umirali zaradi bolezni, ki jih znamo in zmoremo preprečiti s cepljenjem v mladosti. Med njimi so tudi raki in druge bolezni, ki jih povzročajo okužbe s HPV. Mogoče jih je preprečiti s cepljenjem, ki pa je najbolj učinkovito pred prvimi spolnimi stiki. Zato je prostovoljno cepljenje v Sloveniji omogočeno v šestem razredu in doslej je bilo v Sloveniji brezplačno za deklice, v letošnjem šolskem letu pa je prvič po programu cepljenja proti HPV brezplačno tudi za dečke.

Zakaj je smotrno cepiti tudi dečke? Precepljenost slovenskih deklet je okoli 60-odstotna in s cepljenjem dečkov se poveča precepljenost celotne populacije in sčasoma lahko izkoreninimo okužbe. Drugi argument je, da se lahko tudi moški okužijo in HPV nato prenesejo na ženske, tako da s cepljenjem moške populacije posledično dodatno zmanjšujemo tveganje za prenos okužbe in tudi za raka na materničnem vratu pri ženskah. Obenem virusi lahko povzročajo še nekaj drugih rakov, za katerimi lahko zbolijo tudi moški, razlagajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (Nijz).

S HPV se okuži 80 odstotkov spolno aktivnih in virus se ne prenaša zgolj s spolnimi odnosi

Okužba s HPV pri ženskah povzroča rak materničnega vratu, ki v svetu še vedno predstavlja enega najbolj pogostih rakov žensk v reproduktivnem obdobju in zaradi katerih kar polovica obolelih žal umre. Okužbe obenem pri ženskah povzročajo še rake zunanjega spolovila, nožnice in zadnjika ter redkeje rake glave in vratu. Čeprav jih največkrat povezujemo z rakom materničnega vratu pri ženskah, povzročajo rake in druge bolezni tudi pri moških. Med njimi so raki penisa, zadnjika in ustnega dela žrela. Oba spola lahko prizadenejo tudi genitalne bradavice.

Okužba s HPV je ena najpogostejših spolno prenosljivih okužb in z njimi se okuži okoli 80 odstotkov spolno aktivnih. Večina okužb poteka brez simptomov in okuženi zanjo niti ne izve. Med njimi pa se pri določenem deležu obolelih razvijejo nizki- in viskorizični genotipi virusov HPV, ki lahko v 90 odstotkih primerov povzročijo raka materničnega vratu pri ženskah. V 70 do 90 odstotkih lahko povzroči raka nožnice ali zadnjika in v 47 odstotkih raka penisa. Pri obeh spolih se lahko razvijejo tudi genitalne bradavice in druge spremembe na spolovilih. Najpogostejše so okužbe na začetku spolno aktivne faze življenja, torej pri mladostnikih od 15 do 25 let, so razložili ob uvedbi prostovoljnega cepljenja tudi za dečke.

Virus se ne prenaša le s spolnimi odnosi, bodisi vaginalnimi, analnimi ali oralnimi, temveč tudi s tesnimi intimnimi stiki vseh vrst, s praskanjem, drgnjenjem, z okuženimi prsti rok med različnimi deli telesa, kjer pred okužbo popolnoma ne ščiti niti dosledna uporaba kondoma. Možen je prenos z okuženimi predmeti in s kondilomi okužene matere na novorojenčka med porodom, je razložila specialistka družinske medicine, Mojca Miholič, dr. med. Okužba lahko pusti dolgotrajne posledice in povzroči različne bolezni, poleg raka materničnega vratu tudi anogenitalne bradavice, hripavost in druge vrste rakov, od raka v ustni votlini in žrelu ter na vratu.

Cepljenje dečkov proti okužbi s HPV preprečuje okužbe z genotipi HPV, ki lahko povzročijo raka zadnjika, penisa, ustnega dela žrela in genitalne bradavice. "Nekateri najstniki se s spolnimi kontakti srečajo že zelo zgodaj, zato jih je smiselno cepiti čim prej, še preden se pojavijo možnosti za okužbo," je opomnila. Kot je izpostavila, se pojavnost HPV okužb pri moških z leti še povečuje, tudi dovzetnejši so za ponavljajoče okužbe in niso le prenašalci. "Dejansko vemo, da se moški pogosteje okužijo od žensk. Pri moških nimamo nobenega rutinskega preventivnega programa, s katerim bi lahko predčasno odkrili oziroma zaznali okužbo z visokorizičnim virusom HPV. Okužba pri moških poteka še bolj prikrito kot pri ženskah, saj v večini primerov okuženi moški nima prav nobenih težav," je opozorila.

Učinkovita zaščita pred boleznimi zaradi okužbe s HPV je cepljenje tako deklic kot dečkov, najbolje pred začetkom spolne aktivnosti. Cepljenje v Sloveniji ni obvezno, temveč je stvar izbire in je za šestošolce – po novem za dekleta in za fante – brezplačno. Soglasje k cepljenju za mlajše od 15 let morajo podati starši.

Ravno cepljenje dečkov bo prispevalo h kolektivni imunosti ter posredno tudi k odpravi raka materničnega vratu in k boljšemu obvladovanju drugih rakov in bolezni, ki jih povzročajo okužbe s HPV, je še poudarila in pozvala starše, naj se odločijo za cepljenje svojih otrok, da bodo zaščiteni pred raki, ki jih povzroča HPV. V gibanju Gud Vajb so prav tako opozorili, da se je za dečke izkazalo, da so imunsko manj uspešni pri premagovanju okužbe in dodali, da se s cepljenjem dečkov začenja pomemben korak v smeri eliminacije raka materničnega vratu, s čimer pa bi letno lahko preprečili preko 3000 operativnih posegov, povezanih z okužbo.

Cepljene deklice imajo veliko manjše tveganje, da bi zbolele s predrakavimi ali rakavimi spremembami materničnega vratu.
Cepljene deklice imajo veliko manjše tveganje, da bi zbolele s predrakavimi ali rakavimi spremembami materničnega vratu.FOTO: Dreamstime

Tudi v Zvezi slovenskih društev za boj proti raku, na Onkološkem inštitutu Ljubljana, na Nijz, na ministrstvu za zdravje in na Zavodu za šolstvo skupno pozivajo starše k odločitvi za cepljenje otrok proti HPV. Po zagotovilih strokovnjakov je cepivo varno in učinkovito ter preprečuje s HPV povezane rake in druge bolezni, so zatrdili. Pomemben korak, da slovenski otroci v odrasli dobi ne bodo zbolevali za raki in drugimi boleznimi, ki jih povzročajo okužbe s HPV, pa je tudi uvedba brezplačnega cepljenja proti HPV tudi za dečke, so poudarili.

Mednarodna agencija za raziskovanje raka (IARC) pri WHO ocenjuje, da lahko preprečimo skoraj polovico vseh rakov z upoštevanjem 12 strokovnih priporočil Evropskega kodeksa proti raku, ki jih lahko upošteva vsak posameznik brez posebnih dodatnih znanj in spretnosti. "Eno ključnih sporočil Evropskega kodeksa proti raku je, da lahko preprečimo zelo veliko rakov v odrasli dobi že samo s tem, da v starosti okrog 12 let cepimo mladostnice in mladostnike z dvema odmerkoma cepiva proti HPV," je pojasnila doc. dr. Urška Ivanuš, vodja državnega programa ZORA in predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku, ki je v Sloveniji skrbnica Evropskega kodeksa proti raku.

"Okužb s HPV ne znamo pozdraviti, lahko pa jih izjemno učinkovito preprečujemo s cepljenjem. Cepivo proti HPV spodbudi tvorbo protiteles in spominskih celic, ki ob stiku z okužbo sprostijo velike količine protiteles, ki se v sluznici vežejo na virus, mu preprečijo vstop v celico in preprečijo mutacijo, ki bi vodila v raka," je orisala. "Izjemno sem vesela, da bodo od letos imeli priložnost brezplačnega cepljenja tudi slovenski dečki. S tem bodo tudi oni zavarovani pred raki, ki jih okužbe povzročajo pri moških. Cepljenje proti HPV sodi med zdrave izbire, je izjemno varno in izjemno učinkovito. Lahko prepreči raka in če bomo uspešni, bomo s cepljenjem celo eliminirali prvi rak na svetu – rak materničnega vratu," je poudarila.

Strokovnjaki: Cepivo je varno

Strokovnjaki torej priporočajo tako cepljenje deklet kot tudi fantov. Vsi cepljeni skupaj doprinašajo h kolektivni imunosti in pripomorejo k cilju, da bodo nekoč preteklost bolezni, ki jih povzroča HPV, pravijo. S cepljenjem tako deklic kot dečkov bomo po njihovih zatrditvah bolj uspešni pri odpravljanju s HPV povezanih rakov in bolezni pri obeh spolih.

"Vključitev dečkov v nacionalni program cepljenja je pomemben korak k vzpostavitvi kolektivne imunosti proti najpogostejšim genotipom HPV in s tem k odpravi raka materničnega vratu ter zmanjšanju pojavnosti drugih s HPV povezanih obolenj pri obeh spolih. Cepljenje dečkov posredno vpliva tudi na zmanjšanje pojavljanja okužb s HPV in njihovih posledic pri ženskah," je poudarila tudi Nadja Šinkovec Zorko, dr. med., spec. javnega zdravja z Nijz. "Cepiva proti HPV so zelo varna in zelo učinkovita. Neželeni učinki, ki se lahko pojavijo po cepljenju proti HPV, so največkrat blagi in prehodni," je izpostavila.

Najpogosteje poročajo o rdečini, bolečini in oteklini na mestu cepljenja, zmerno povišani telesni temperaturi, slabosti, utrujenosti in glavobolu. Nekatere raziskave so pokazale na večje tveganje za omedlevico (sinkopo) po cepljenju proti HPV, nobena pa ni pokazala varnostnih zadržkov za cepljenje, navajajo na Nijz. Cepljenje proti HPV izvajajo številne države po svetu in v Evropski uniji; cepljenih je bilo več milijonov oseb in za zdaj ni podatkov, ki bi kazali na povezavo med cepivom in katero koli avtoimuno boleznijo. "Čeprav so avtoimunske bolezni, akutni diseminirani encefalomielitis, Guillain-Barrejev sindrom, konvulzije, paraliza, artralgije in mialgije navedeni v glavnem povzetku značilnost zdravila, v poglavju o neželenih učinkih poročanih po pridobitvi dovoljenja za promet, nobena dosedanja analiza ne kaže na vzročno povezanost med cepivom in temi neželenimi učinki," je zapisano na njihovi spletni strani.

V Sloveniji se podatki o neželenih učinkih po cepljenju zbirajo na Nijz v Registru neželenih učinkov po cepljenju, v katerega so dolžni poročati vsi zdravniki, če ugotovijo neželene učinke. Pri nas je bilo v obdobju 2008 do 2017 razdeljenih več kot 120.000 odmerkov cepiva proti HPV in v omenjenem obdobju so v Register neželenih učinkov po cepljenju prejeli 162 prijav neželenih učinkov po cepljenju proti HPV. Zdravniki so najpogosteje poročali o bolečini, oteklini, rdečini na mestu cepljenja, povišani telesni temperaturi, slabosti, glavobolu, utrujenosti in omedlevici. Skoraj vsako leto so prijavljeni tudi posamezni resni neželeni učinki, zaradi katerih so bila cepljena dekleta na kratkotrajnem opazovanju v bolnišnici. Resnih neželenih učinkov, kot so na primer anafilaktična reakcija, šok in tako dalje, pa do sedaj niso zabeležili.

Učinkovita zaščita pred boleznimi zaradi okužbe s HPV je cepljenje tako deklic kot dečkov, najbolje pred začetkom spolne aktivnosti. Cepivo je varno, poudarjajo strokovnjaki.
Učinkovita zaščita pred boleznimi zaradi okužbe s HPV je cepljenje tako deklic kot dečkov, najbolje pred začetkom spolne aktivnosti. Cepivo je varno, poudarjajo strokovnjaki. FOTO: Dreamstime

Sicer pa je precepljenost pri slovenskih deklicah okoli 60-odstotna. Čeprav se v zadnjih letih povečuje, je še vedno prenizka; z okrog 60 odstotki ne dosega cilja 90-odstotne precepljenosti, ki ga je postavila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Ocene, kakšno je zanimanje za cepljenje med slovenskimi dečki, pa bi bile preuranjene. "Cepljenje dečkov tako kot pri deklicah poteka na sistematskem pregledu v 6. razredu osnovne šole. Podatki o številu do sedaj opravljenih cepljenj proti HPV pri dečkih za zdaj še ne povedo veliko, saj so odvisni od tega, koliko šol je že imelo sistematski pregled in ali so cepitelji opravljena cepljenja že poročali v Elektronski register cepljenih oseb in neželenih učinkov (eRCO). Analize podatkov glede cepljenja dečkov zaenkrat še nimamo, saj je za oblikovanje kakršnih koli zaključkov v povezavi s cepljenjem dečkov še prezgodaj," so razložili na Nijz.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855