Center za izobraževanje, svetovanje in raziskovanje je na Facebooku zapisal, da v Sloveniji samo 10 ginekologov zavrača opravljanje splava zaradi lastne vesti, kar je le tri odstotke vseh. Na Hrvaškem jih je takšnih kar 60 odstotkov. Medicinsko osebje je do nosečnic prijazno in spoštujejo njihovo izbiro. Obstaja možnost medikamentne prekinitve nosečnosti, cena za tuje državljanke pa je 200 evrov. Po poročanju Indexhr v Slovenijo prihajajo narediti splav nosečnice, ki so bile posiljenje, na Hrvaškem pa so jim zavrnili možnost prekinitve nosečnosti.
Na portalu Bibaleze.si smo se obrnili na predstojnico ginekološkega – porodnega bloka v Splošni bolnišnici Brežice, Natašo Kočnar, dr. med., ki nam je potrdila, da k njim prihajajo splav opraviti Hrvatice, ki so polnoletne. Kot vzroka za to navaja slabšo dostopnost splava na Hrvaškem in možnost medikamentne prekinitve nosečnosti pri nas. Pojasnjuje, da so v letošnjem letu, v prvih treh mesecih, splav opravili 24 nosečnicam, v to številko pa spadajo tudi prekinitve patoloških nosečnosti iz Hrvaške.
Strokovnjakinja razlaga, da lahko splav opravijo brez spraševanja do 10. tedna nosečnosti, upoštevajo namreč zakonodajo, ki velja za vse pacientke iz Slovenije in tujine. Ali lahko takšno porast splavov pričakujejo tudi v prihodnje? ''Trenutno poročanje v medijih vpliva na trenutni porast. V primeru, da se v Republiki Hrvaški izboljša dostopnost splava, se bo interes za tovrstni poseg pri nas verjetno zmanjšal.''
Po njenih besedah se število Slovenk, ki se odločijo za splav, ni povečalo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV