
Ideja izvira iz podjetja Suez Environnement, ki so koncept že razvili v laboratorijih. Raziskovati pa so začeli na podlagi resničnih dejstev. ''Vsak dojenček do drugega leta potrebuje približno 6000 plenic, če želimo, da je večino časa čist in suh. To predstavlja letno v Franciji več kot milijon ton izkoriščenih plenic, ki jih mečemo v smeti,'' pojasnjuje Loren Galtje, direktor projekta, ki so ga poimenovali Srečna plenica.
Gre za ogromno količino, za katero do danes niso našli rešitve, kako bi jo reciklirali. Plenice namreč mečejo v smeti z drugimi odpadki iz gospodinjstva in jih ne ločijo posebej. Takšne smeti se nanašajo na klasična smetišča, kjer se ločujejo vsi naši odpadki.
''Prvi proces je sestavljen iz drobljenja izkoriščenih plenic, z namenom, da se ločijo različni materiali, iz katerih so sestavljene,'' razloži Maksim Rue, strokovnjak projekta Srečna plenica.
Ko plenice zdrobijo na majhne trakove in jih operejo v stroju, raziskovalci ločijo plastične materiale, za katere menijo, da jih lahko spet uporabijo oz. da iz njega naredijo drugi plastični proizvod.
Organski odpad pa bo služil proizvodnji biogoriva, elektrike in toplote. To pomeni, da bo proizvodnja biogoriva rezultat procesa fermentacije, in sicer mešanja fekalnih snovi in celuloze iz plenic z muljem, nastalim iz izkoriščene vode, iz obdelanih celic. Na koncu pa bi lahko še fekalne snovi, ki se nahajajo v plenicah, koristili kot osnovno sestavino za gnojenje njiv.

Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV