
Medtem ko vsi Slovenci poznamo Janeza Janšo v vlogi politika, malo manj vemo o njegovem zasebnem življenju. Nasmeh mu na usta pričarajo štirje otroci, in sicer Žan, Nika, Črtomir in Jakob, slednja dva mu je povila žena Urška Bačovnik Janša. Letos se je družina morala soočiti z nezavidljivo situacijo, in sicer je oče moral v zapor.
Po poročanju Reporterja je oče Črtomirju povedal resnico, zakaj je bil v zaporu. Zaupal mu je, da zato, ker je parkelj iz Murgel organiziral veliki pok.
Kaj pa se dogaja pri drugem znanem slovenskem politiku?
Ali otroku povedati resnico? Ali otrok prepozna lažnivca? Britanski strokovnjaki so zbrali 96 otrok, starih štiri in pet let. Želeli so ugotoviti, če prepoznajo lažnivca. Vrteli so jim kratke posnetke. V nekaterih je človek govoril zelo samozavestno, ampak je vedno lagal, v drugih pa je govoril neodločno, ampak resnico. Čeprav starši mislijo, da otroci verjamejo vse, kar jim govorijo, ni tako. Imajo sposobnost, da zaznajo signale, ki jim govorijo, kaj je res in kaj ne. Na koncu so po številnih testih raziskovalci spoznali, da štiriletniki in petletniki na splošno raje verjamejo samozavestnim osebam kot tistim, ki so neodločni. Ampak, ko petletniki ugotovijo, da jim je samozavestna oseba lagala, kasneje raje verjamejo neodločnim osebam, ki govorijo resnico. Štiriletniki po mnenju strokovnjakov še niso sposobni popolnoma ločiti laži od resnice, kar pripisujejo tudi različnim načinom vzgoje, izobraževanja in kulturnim vplivom. Petletniki pa so že sposobni kritično razmišljati in niso kot gobe, ki vpijajo vsak podatek, ki se pojavi na poti. Zato dobro razmislite, preden otroku izrečete laž! |