V Veliki Britaniji se je rodil prvi evropski otrok s tremi starši. Kaj to pravzaprav pomeni?
Britanski zdravniki so pojasnili, da so sprva materino jajčno celico oplodili z očetovo semenčico, nato pa so oplojeni genski material vstavili v 'izpraznjeno' celico zdrave darovalke. Ta tehnika zunajtelesne oploditve se imenuje tudi mitohondrijska darovalna terapija ali MDT.
S pomočjo te terapije se rodi otrok, ki ima v svojih celicah DNK treh oseb: svoje mame, očeta ter manjšo količino genskega zapisa darovalke. Zdravniki ocenjujejo, da na ta način oploditve otrok nato poseduje nekje 37 genov tretje osebe, kar je precej.

Prvi, ki so zagnali raziskave postopka MDT, so bili zdravniki v Newcastlu, ki so na ta način želeli v prihodnje odpraviti določene dedne bolezni, ki se sicer z mutiranimi materinimi mitohondriji lahko prenesejo na otroka. Cilj je torej odpraviti neozdravljive dedne bolezni, ki so pogosto lahko zelo hude in celo smrtne.
Otrok ob terapiji MDT obdrži mitohondrije 'prve matere', zdravniki pa bodo sedaj lahko opazovali, kako se bodo mitohondriji prve matere odzivali na zdrave mitohondrije druge matere.
Pred prvim evropskim otrokom, ki je bil rojen s pomočjo DNK-ja treh oseb, pa so ameriški zdravniki že leta 2016 na svet pripeljali otroka s pomočjo MDT, in sicer pri materi, ki je pred uspešnim rojstvom zdravega otroka imela štiri spontane splave ter rodila dve hčerki, ki sta zaradi hude bolezni umrli – ena pri šestih letih in druga pri komaj devetih mesecih starosti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV