
Imam 23-letnega brata, ki je že vse življenje mamin ljubljenček. Vedno ima potuho, kar koli naredi narobe, mu mama popravi krivico. Seveda še vedno uživa lagodno življenje domačega doma, kjer mama poskrbi za vse njegove muhe. Bratu tako ni potrebno ničesar prispevati ali kako drugače olajšati družinskega proračuna. Mama mu tudi pospravlja, pere, lika, kuha, za piko na i mu kupuje avtomobile, plačuje kazni ter ga oskrbuje s financami. Poskrbela je tudi za to, da je dobil službo ... Seveda ji ni prav nič hvaležen, še več, vede se žaljivo in nespoštljivo. Očeta neprestano žali in zmerja, zadirčen je do obeh.
Ko starši ne postavijo mej
Oče pri vzgoji ni imel nikoli nekakšne posebne vloge, ko ga je hotel bolj na trdo prijeti, mu je mama vedno stopila v bran, češ: "saj ga boš ubil". Tepen ni bil nikoli. Mene so vzgajali ravno obratno. Naj povem, da tudi najin odnos ni takšen, kot naj bi bil primeren za brata in sestro. Pred pol leta sva se namreč sporekla prav zaradi droge in obnašanja do staršev. Sedaj niti ne govoriva.

Brat že od pubertete dalje kadi marihuano, pije alkohol, za druge droge nismo vedeli vse do nedavnega. Pred tremi tedni je namreč pristal na urgenci v komi, umetno ventiliran, v krvi so našli zlorabo alkohola (1,8 promila – ob 7. uri zjutraj), XTC, kanabinoide (hašiš, marihuana). Tistega dne, ko so ga prebudili iz kome in ga preselili iz intenzivnega oddelka, je v večernih urah pobegnil iz bolnišnice. Prvih nekaj dni je abstiniral, nato pa je spet začel z uživanjem trave in alkohola, za druge droge ne vemo.
Slepa ulica
Trenutno smo v zelo nezavidljivi situaciji. Brat preživlja dneve s sebi podobno družbo, med vikendi ga ni doma, večinoma prespi kar v avtomobilu. Mama sedaj zmiguje z rameni, češ, kaj pa sploh lahko naredimo, brata pa se prav nič ne dotakne. Po njegovem mnenju je sedaj "car", saj je preživel urgenco in pobegnil iz oddelka. Torej še večji 'frajer' kot prej.
Na pomoč!
Ker vem, da ima marsikdo podobno zgodbo, a se o tem ne govori, vas prosim za pomoč. Vemo, da ga na silo ne moremo spraviti nikamor, pogovarjati se noče z nikomer.
Sploh obstaja kakšna rešitev? Bojim se namreč, da bomo naslednjič prejeli klic iz mrtvašnice – s takšnim početjem očitno ne namerava nehati.
Mami žal ne morem ničesar dopovedati. Če bi bilo po moje, bi ga že zdavnaj postavila pred hišo, vendar se mama boji, da bi v tem primeru še bolj zabredel.
Kako naprej? Prosim za nasvet.

"Velikokrat se zgodi, da v družini, kjer je eden izmed članov zasvojen, drugi podpira to zasvojenost, na da bi se tega sploh zavedal (išče izgovore, opravlja stvari namesto njega, plačuje kazni, popravlja krivice …), kar pa ne prinaša nikakršne rešitve. Družina lahko občuti grozno stisko in strah, saj gre zasvojenost vedno dlje in nikoli ne vedo, ali bo zasvojeni član prišel živ domov in kako naj se do njega sploh obnašajo. Ob vsem tem družina živi z občutkom nemoči, saj ne vedo, kako pomagati oziroma kje sploh začeti. Potrebno je predvsem veliko vztrajnosti in pa jasno sporočilo staršev, kaj želijo," pojasnjuje Sonja Beznik, specialistka za zakonsko in družinsko terapijo.
Dejstvo je, da zasvojena oseba drogo nujno potrebuje in šele, ko poskuša prenehati z jemanjem, ugotovi, da tega ne zmore, saj prekinitev lahko povzroči hud duševni pretres. Pot do zdravljenja se začne takrat, ko si lahko prizna, da brez droge ne zmore zdržati in da potrebuje pomoč, ali pa, ko se dotakne samega »dna« in se potem ta oseba sama odloči, da začne znova. Terapevtka poudarja, da je pri tem pomembno, da mu družina omogoči ta uvid, da nujno potrebuje pomoč (vendar ne s prisilo) in da mu ob tem stoji ob strani. Vse dokler družina ne spregleda, da je pomoč nujna, se bo ta zasvojenost nadaljevala in se mogoče končala celo tragično. Pomembno je tudi, da se družina odloči in stopi v stik s strokovnjaki, ki se ukvarjajo z odvisnostmi, saj bodo tam najbolje znali svetovati, kako naprej.

Kam po pomoč?
Tako uporabniki prepovedanih drog kot tudi svojci se lahko po pomoč ali zgolj nasvet obrnete na društvo Svit. Ena izmed dejavnosti društva je Skupina za svojce v okviru katere nudijo strokovno podporo in pomoč svojcem uporabnikov drog. Namen skupine je zagotoviti varen prostor za pogovor in druženje, izmenjavo izkušenj in medsebojno pomoč pri reševanju težav ter načrtovanju življenja. Skupino vodi psihologinja, ki ima dolgoletne delovne izkušnje na področju dela z uporabniki prepovedanih drog.
V društvu svetujejo, da se avtorica zgodbe osebno obrne nanje in poskušali ji bodo pomagati. Vsi, ki se soočate s podobnimi zgodbami, lahko pokličete na telefonsko številko 05 62 60 011 ali 051 683 099 . Morda vam bo lažje, če boste težavo pisno pojasnili – v tem primeru jim lahko pošljete elektronsko sporočilo na drustvo_svit@t-2.net. Več informacij poiščite na spletni strani društva: www.svit-kp.org.
Potrebujete nasvet?
Imate težave pri vzgoji in negi otrok ali pa potrebujete nasvet pri družinskih in partnerskih odnosih? Opis težave nam pošljite na bibaleze@pop-tv.si s pripisom: Otrok v težavah (ali mama, oče, babica ...), mi pa bomo za nasvet povprašali zdravnika, psihologa, družinskega terapevta ...
Če želite strokovnjaka za nasvet povprašati sami, se obrnite na naše Binine svetovalce.
Komentarji (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV