
Po zadnjih podatkih statističnega urada je v Sloveniji nekaj več kot 663.000 mater.
V letu 2013 so bile matere v Sloveniji ob rojstvu prvega otroka stare povprečno 29 let. V istem letu se je rodilo nekaj več kot 21.100 otrok, pri čemer je polovica mater rodila prvič, več kot tretjina pa drugič.
Pred dopolnjenim 20. letom starosti je leta 2013 prvič rodilo 197 žensk, tri med njimi pa pred 15. letom. Na statističnem uradu ugotavljajo, da je bila večina žensk, ki so rodile prvič, iz jugovzhodne Slovenije in podravske statistične regije.
Po 39. letu starosti je prvič rodilo 139 žensk, osem od teh je rodilo dvojčke. Večina teh žensk je imela tedaj visokošolsko izobrazbo.
Matere, ki so v Sloveniji v letu 2013 rodile prvič, so bile stare povprečno 29 let, kar je 4,4 leta več kot pred dvajsetimi leti. Povprečno najstarejše med temi so bile matere iz osrednjeslovenske statistične regije, ki so bile stare povprečno 29,8 leta.
Višja od slovenskega povprečja je bila tudi povprečna starost mater iz obalno-kraške, goriške in notranjsko-kraške statistične regije. Povprečno najmlajše ženske, ki so v letu 2013 postale matere, so bile iz koroške statistične regije, saj so bile povprečno stare 27,8 leta.
Na statističnem uradu ugotavljajo, da je med ženskami, ki rodijo, vedno več neporočenih. V letu 2013 je bilo takšnih 58 odstotkov. Veliko neporočenih žensk je med tistimi, ki rojevajo prvič; v letu 2013 jih je bilo 68 odstotkov.
Na statističnem uradu navajajo, je bilo leta 2013 24 posvojitev, leto prej pa 51.
Podatki ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti kažejo, da je bilo v Sloveniji decembra lani med vsemi porodnicami 82,5 odstotka delovno aktivnih, vendar so bile na porodniškem ali starševskem dopustu. Preostale, ki niso bile delovno aktivne, so bile dijakinje, študentke ali brezposelne.
Porodniški dopust, ki traja 105 dni ali 15 tednov, se od 1. januarja letos imenuje materinski dopust in pripada le materi. Po izteku tega se začne starševski dopust, pri čemer ima vsak od staršev pravico do starševskega dopusta v trajanju 130 dni.
Po podatkih statističnega urada je bilo konec leta 2014 med vsemi osebami, ki so bile na starševskem dopustu, 5,9 odstotka moških. Leta 2010 je bil ta delež nekoliko višji, in sicer je znašal 6,6 odstotka.
Materinski dan v Sloveniji obeležujemo 25. marca. Neformalni praznik izvira iz Združenih držav Amerike, v Evropo pa se je razširil po prvi svetovni vojni. V Sloveniji se po drugi svetovni vojni večinoma ni praznoval, po letu 1991 pa je ponovno zaživel, so zapisali na statističnem uradu.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV