V redni program osnovne šole je bilo vpisanih 170.067 otrok, v prilagojeni program pa 1946 otrok. Redni osnovnošolski program je izvajalo 777 osnovnih šol s podružnicami, prilagojeni program pa 57 osnovnih šol s podružnicami, piše na spletnih straneh Statističnega urada RS (Surs).
Ob koncu šolskega leta 2014/15 je osnovno šolo uspešno končalo 17.574 otrok, osnovno šolo s prilagojenim programom 210 učencev, osnovno šolo za odrasle pa 174 udeležencev.

Popravni izpit iz enega ali več predmetov je imelo 3,6 odstotka učencev zaključnega razreda. 85 odstotkov teh učencev je popravni izpit tudi opravilo. Med učenci, ki so v šolskem letu 2014/15 končali redni program osnovnošolskega izobraževanja, je bilo 1,5 odstotka takih, ki so izpolnili zakonsko obveznost 9-letnega šolanja in zapustili osnovno šolo, ne da bi pridobili spričevalo o dokončani osnovni šoli.
V osnovnih šolah in v osnovnih šolah s prilagojenim programom je ob koncu šolskega leta 2014/15 v pedagoškem procesu sodelovalo 16.014 učiteljev. V učiteljskem poklicu še vedno močno prevladujejo ženske, ki jih je 88 odstotkov, v zadnjih desetih letih se je njihov delež v tem poklicu še vedno počasi povečeval.
Prav tako še vedno narašča delež učencev na učitelja. V šolskem letu 2010/11 si je enega učitelja delilo 12,2 učenca, v šolskem letu 2014/15 pa je ta številka narasla na 12,8. Izračun kazalnika temelji na preračunani vrednosti števila učiteljev in učencev v ekvivalent polnega delovnega časa.
V osnovnošolskem rednem programu je bilo v oddelkih povprečno 19,8 učenca, kar je malo več kot v prejšnjem šolskem letu. V oddelkih v samostojnih in matičnih osnovnih šolah jih je bilo povprečno 20,6, v oddelkih na podružničnih šolah pa povprečno 14,2. Posamezne regije so se po vrednosti tega kazalnika razlikovale od slovenskega povprečja, so navedli na Sursu. Povprečno najnižje število otrok v oddelkih so imele osnovne šole v pomurski regiji, in sicer 17,2, povprečno najvišje pa osnovne šole v osrednjeslovenski statistični regiji, in sicer 21,5.
V osnovnošolskem rednem programu se kot prvi tuji jezik velika večina otrok uči angleščino, kar 97 odstotkov. Nemščino se kot prvi tuji jezik učijo le trije odstotki učencev. Kot drugi tuji jezik pa se večina otrok uči nemščino, kar 92 odstotkov, sledijo angleščina, italijanščina in francoščina.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV