Posodobitev članka 16. marca (vira: Nijz z Ginekološko kliniko Ljubljana, BBC):
V Angliji sta med okuženimi z novim koronavirusom tudi mamica in novorojenček, poroča BBC. Testirali so ju v bolnišnici North Middlesex. Zdravniki zdaj preverjajo, ali se je okužil pred, med ali po porodu. Sicer pa dosedaj ni laboratorijsko ni dokazanega prenosa virusa na plod. "Ni dokazov, da virus prehaja na plod v nosečnosti. Testirali so amnijsko tekočino, posteljico, popkovnico, vzeli brise žrela novorojencem in materino mleko okuženih nosečnic, vsi testi so bili negativni na virus. Trenutno ni dokazov o prenosu preko genitalij," piše na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (Nijz).
Več o nosečnosti in porodu ob koronavirusu na spletni strani Nijz ...
Nosečnost in porod (novi koronavirus) ...
Zaenkrat tako še ni znano, ali se novi koronavirus lahko prenese z bolne matere na plod med nosečnostjo ali med in po porodu. "Rezultati nedavne študije, ki je preučevala nekaj bolnih nosečnic, kažejo, da pri nobeni od nosečnic ni prišlo do prenosa okužbe z matere na plod. Tudi pri okužbah z drugimi koronavirusi, kot sta SARS-CoV in MERS-CoV, je malo podatkov glede prenosa okužbe z matere na plod, zaenkrat pa o prenosu okužbe z matere na plod niso poročali," so poudarili na Nijz.
Tako vse kaže, da ni posledic za plod. Raziskava objavljena v reviji The Lancet, v kateri je sodelovalo devet okuženih žensk in njihovih dojenčkov, je denimo pokazala, da so bili njihovi novorojenčki ob rojstvu zdravi. "Na srečo ni dokaza o prenosu okužbe ob rojstvu," je dejal epidemiolog z Univerze Northwestern in eden od avtorjev raziskave dr. Vej Džang. Dodal pa je, da je bilo število preiskovank majhno in da ni podatkov o morebitnem vplivu okužbe v zgodnji nosečnosti.
Tveganje za težji potek bolezni pri starejših, nosečnice naj ne bi bile bolj ogrožene
S koronavirusom se lahko okužijo tako starejši kot tudi mlajši. "Izkušnje kažejo, da imajo težji potek bolezni starejše osebe s kroničnimi obolenji, kot so astma, sladkorna bolezen, srčno-žilne bolezni in podobno. Natančni podatki o poteku bolezni se še zbirajo, saj gre za nov virus. Iz poročanja Kitajske pa lahko sklepamo, da poteka v lažji obliki pri približno 80 odstotkih okuženih, težji potek naj bi imelo približno 20 odstotkov zbolelih," so pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (Nijz).
Preberite še: → Kaj je koronavirus? |
Nosečnice so sicer lahko bolj dovzetne za okužbe dihal "zaradi fizioloških sprememb in spremenjenega imunskega odziva v nosečnosti". Nosečnice imajo lahko torej večje tveganje za nekatere okužbe in večje tveganje za težji potek bolezni, "kar so do sedaj opazili pri nekaterih okužbah z drugimi koronavirusi (SARS-CoV, MERS-CoV) in nekaterih drugih okužbah dihal, kot je na primer gripa. Zaplete v nosečnosti so opazili pri okužbah z drugimi koronavirusi (SARS-CoV, MERS-CoV), zanesljivih podatkov glede zapletov v nosečnosti z novim koronavirusom pa za enkrat še ni," so razložili na Nijz. Tudi na Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) poudarjajo, da so vplivi okužbe z novim koronavirusom sicer res še malo znani, saj gre za nov virus, a da vendar vse kaže, da ni večjega tveganja za težji potek bolezni za nosečnice kot pri drugih osebah. V analizi 147 žensk je imelo namreč samo osem odstotkov težji potek bolezni, pri odstotku pa so bili resni zapleti.

Tako okužbo prenašajo otroci:
"Trenutno ni podatkov o smrti nosečnic zaradi koronavirusa. Po do sedaj znanih podatkih nosečnice niso bolj ogrožene od splošne populacije, je pa potrebna posebna pozornost pri nosečnicah s pridruženimi boleznimi. Bolezen pri nosečnicah običajno poteka v obliki blage gripe ali prehlada, predvsem s kašeljem, vročino in kratko sapo. Zaenkrat je opisan en primer nosečnice, ki je potrebovala mehansko ventilacijo, imela urgentni carski rez v 30 tednu nosečnosti, po katerem pa je hitro okrevala," piše na spletni strani Nijz.
Prav tako ni dovolj podatkov, ali lahko okužba z novim koronavirusom ogrozi potek nosečnosti. Na ameriškem Centru za nadzor bolezni (CDC) so sicer pojasnili, da so bili posamezni primeri spontanih splavov in mrtvorojenih otrok pri okužbah z dugimi koronavirusi, kar pa ni nujno niti dokazano za nov koronavirus. Dodali pa so, da je zelo visoka vročina v prvem trimesečju nosečnosti lahko vzrok za nekatere okvare ob rojstvu. Virus Zika denimo povzroča premajhen obseg glavice in nerazvite možgane, ebola je lahko smrtna. A, kot rečeno, omenjeno ni nujno niti ni dokazano za nov koronavirus.
Obenem tudi ni podatkov o morebitnem povečanem tveganju za splav, malo verjetna je možnost prirojenih napak zaradi novega virusa. So sicer poročila o prezgodnjih porodih zaradi novega koronavirusa, vendar je trenutnih podatkov premalo za zaključke, piše na Nijz. Po njihovih priporočilih naj nosečnice z znaki okužbe in pričetkom poroda predhodno obvestijo lokalno porodnišnico o njihovem prihodu. Porod naj poteka kot običajno, po navodilih stroke, vse novorojenčke mater, ki imajo potrjeno okužbo, je potrebno testirati.
Ukrepi slovenskih porodnišnic:
In kako je z dojenjem? Do sedaj tudi ni dokazanega prehoda virusa preko materinega mleka na otroka in po trenutnih podatkih so koristi dojenja večje od tveganja prenosa, zato se svetuje dojenje. Doječa mamica, ki je okužena, naj si umije roke pred dotikanjem dojenčka, umije naj si dojke in primerno poskrbi za čistost črpalke in stekleničk. Med dojenjem naj nosi masko, priporoča Nijz.
→ Nov koronavirus: kje so informativne točke?
→ Več o preventivnih ukrepih zaradi koronavirusa ...
→ Za več informacij obiščite spletno stran Nijz ...
Pri preprečevanju okužbe z novim koronavirusom SARS-CoV-2 je tako kot pri drugih nalezljivih bolezni, ki povzročajo okužbe dihal, priporočljivo upoštevati naslednje vsakodnevne preventivne ukrepe: → Izogibamo se tesnim stikom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni. Vir: Nijz |

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV