Bibaleze.si

Lani je pri nas za rakom zbolelo več kot 14.000 ljudi

STA/P. L./ N. K.

Novice

0
08. 03. 2016 08.14

Ta teden je slovenski teden boja proti raku, v okviru katerega letos pozivajo k čim večji udeležbi na presejalnih programih Dora, Zora in Svit. Lani je pri nas za rakom zbolelo več kot 14.000 ljudi, vsako leto pa zaradi raka umre okoli 6000 ljudi. Najpogostejši so pri nas rak kože, debelega črevesa in danke, pljuč, dojke ter prostate.

Zdravljenje
Zdravljenje
Zdravljenje FOTO: Reuters

Še vedno največ ljudi zboli in tudi umre za rakom, ki je predvsem posledica slabega življenjskega sloga, denimo kajenja, prekomernega uživanja alkohola, prekomernega hranjenja in debelosti, premalo gibanja, izpostavljanja soncu itd.

Med moškimi največ je največ rakov prostate. Sledi rak pljuč in rak debelega črevesja, kažejo podatki državnega registra raka. Po drug strani pa je rak pljuč najbolj pogost rak, odgovoren za smrti. V letu 2012 je zaradi tega raka umrlo skoraj 800 Slovencev. Kar 90 odstotkov rakov pljuč je posledica kajenja.

Ženske pa najpogosteje zbolevajo za rakom dojke, sledita rak debelega črevesja in rak pljuč. Rak dojke je tudi najpogostejši povzročitelj smrti zaradi raka med ženskami, zaradi tega raka je leta 2012 umrlo skoraj 400 žensk, sledita raka pljuč in debelega črevesja.

V Sloveniji sicer že od leta 2007 obstaja državni program zgodnjega odkrivanja raka na dojki Dora, vendar pa še danes ni razširjen po celotni državi. Pomemben uspeh pa beleži državni program odkrivanja predrakavih in rakavih sprememb na materničnem vratu. Zaradi visoke udeležbe tega programa se je pojavnost raka na materničnem vratu v preteklih 10 letih prepolovila.

Rak na dojkah je zelo pogosta oblika raka pri ženskah, letno v Sloveniji zboli 1000 žensk, najpogosteje zbolijo ženske med 50. in 70. letom.

Prvi znak, ob katerem morate biti pozorni, je zatrdlina v dojki. Ostali, zaradi katerih je tudi dobro, da čim prej obiščete zdravnika, so: krvav izcedek iz dojke, pomarančasta ali rdečkasta koža na dojki, ugreznjena bradavica, povečane bezgavke v pazduhi.

Pregled dojke je sestavljen iz rentgenskega slikanja – mamografije in ultrazvočne preiskave. Če pa s tema metodama ne morejo ugotoviti, do kakšnih sprememb je prišlo v dojki, priporočijo bolnici magnetno resonanco.

Če potrdijo diagnozo, da gre za rak na dojki, žensko zdravijo z različnimi metodami, in sicer kirurško, pri kateri popolnoma odstranijo tumor, in obsevalno. Ni nujno, da zmeraj dojko odstranijo.Če je ženska enkrat prebolela raka na dojki, se ji le-ta lahko ponovi, zato mora redno hoditi na preglede k onkologu.

O raku na dojkah med nosečnostjo in dojenjem ter vsadkih in pregledu dojk smo se pogovarjali s specialistom ginekologije in porodničarstva Milanom Baškovičem.

Zanimalo nas je, kako je z rakom dojk v času nosečnosti in med dojenjem.

V času nosečnosti se težko odkrijejo spremembe na dojkah. Zaradi sprememb, ki nastanejo zaradi hormonov, ki vplivajo na tkivo dojke, ki nabrekne, sama dojka postane zaradi tega večja, boleča, povečana in težja, kar jasno otežuje samopregledovanje dojk oziroma se spremembe, ki se dogajajo v notranjosti dojk, ne dajo otipati.

Mamografija je ena od metod za zgodnje odkrivanje raka, a med nosečnostjo ni primerna.

Mamografija je sicer zlata metoda odkrivanja raka na dojki, vendar za nosečnice ni primerna, ravno zato, ker je to tkivo tako gosto, žleznato polno, da je slika ''oblačna'' in se podrobnosti ne vidijo. Zatorej ženskam, ki so noseče, oziroma doječim materam priporočajo ultrazvočni pregled, ki daje vpogled v strukturo same dojke.

Ženska, ki preboli raka, lahko zanosi in doji.

Nosečnost ni kontraindikacija raka na dojki, kar pomeni, če je ženska uspešno pozdravila rakavo bolezen, lahko v življenju kasneje normalno zanosi in tudi doji otroka.

Po nosečnosti in dojenju dojke pogosto spremenijo obliko in se povesijo. Nekatere mamice se zato odločijo za vsadke.

Vsadki so zelo popularna metoda, vedno bolj, za povečanje dojk, vendar zdravnikom povzročajo sive lase, ker se pač tkivo dojke ob vsadku ali pod njim skrije. Zatorej samopregledovanje dojk, se pravi klinični pregled, pregled s prsti, ni dovolj in je nujen ultrazvočni pregled ali mamografija.

Zelo pomembno je, da si vsaka ženska mesečno pregleduje dojke in če opazite spremembo se nemudoma naročite za pregled pri ginekologu.

Rak dojke
Rak dojkeFOTO: Thinkstock


 


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863