Bibaleze.si

Mlad Trboveljčan med 30 najboljših na svetu

S.B.

Novice

0
05. 10. 2023 10.11

Dijak Gimnazije in ekonomske srednje šole Trbovlje, Jure Kreže, je bil izbran za sodelovanje pri projektu na področju fizike.

šola

Jure Kreže, dijak Gimnazije in ekonomske srednje šole Trbovlje, je bil izbran med več kot 600 dijaki iz 60 držav za sodelovanje pri organizaciji CERN, Evropski organizaciji za jedrske raziskave, poročajo pri lokalnem mediju Kum24.si

Evropska organizacija za jedrske raziskave (CERN) ponuja raznolik nabor priložnosti za karierni razvoj v obliki tehničnih/administrativnih/raziskovalnih/doktorskih študentskih programov, tehničnih usposabljanj, poletnih programov, raziskovalnih fellowshipov ipd.

Slovenija je že v letu 2017 postala pristopna članica agencije. Poglavitni cilj organizacije pa je izgradnja pospeševalnikov delcev za raziskave na področju fizike osnovnih delcev. Jure bo tako imel priložnost sodelovanja z znanstveniki in inženirji iz CERN-a, se vključiti v praktične dejavnosti in eksperimente ter opazovati raziskave, ki se izvajajo v CERN-u.

Dijaški tabori CERN-Solvay so rezidenčni tabori za srednješolce, starejše od 16 let, ki jih zanima in želijo raziskovati fiziko delcev. Vsi udeleženci bodo v majhnih skupinah delali na namenskih raziskovalnih projektih, ki jih bodo vodili prostovoljci iz znanstvene skupnosti CERN, še poročajo pri Kum24.si.

Več o pridružitvi Slovenije organizaciji si poglejte v spodnjem video prispevku:

 

"Naš dijak 4. letnika, Jure Kreže, je prišel na našo gimnazijo kot običajen prvošolec. V prvem letniku ni pokazal posebnega navdušenja za fiziko. Sam večkrat pove, da mu je snov prve kontrolne naloge v prvem letniku delala težave. Nekje kasneje, proti koncu drugega letnika, je imel že tudi dovolj matematičnega znanja, da ga je fizika nekako pritegnila. Takrat je pokazal zanimanje za pomoč mlajšim dijakom in sošolcem kot tutor za fiziko," o začetkih srednješolskega izobraževanja Jureta pove njegova učiteljica fizike, Petra Zelenšek.

"V lanskem šolskem letu je osvojil dve zlati priznanji na državnih tekmovanjih s področja matematike in fizike.  Na tekmovanju za Stefanovo priznanje iz fizike je osvojil tretjo nagrado in zlato Stefanovo priznanje. Prav tako že od lanskega šolskega leta obiskuje  (vsak teden) konzultacije iz fizike zato, da mi pomaga pri ponovni razlagi dijakom, ki fizike ne razumejo in potrebujejo večkratno razlago, pomoč. Ker so takrat prisotni vsi letniki, prevzame svojo skupino in jim pomaga pri reševanju domače naloge. Zelo uživa, ko je pred tablo in razlaga različne fizikalne tematike," še doda Zelenškova in nadaljuje: "Jure je tudi že nekaj časa odločen, da bo odšel študirat fiziko na Fakulteto za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani. Ker sem tudi njegova razredničarka vsa 4 leta, lahko povem, da je Jure zelo pošten, iznajdljiv, vesten, vljuden in seveda zelo razgledan dijak na vseh področjih. Ni dijaka na naši šoli, ki ne bi poznal Jureta. Ker je trenutno na taboru v Cernu, mi skoraj vsak dan pošilja tudi slike in zanimive skice, risbe o tem, kaj se učijo in kaj vse so videli."

Čeprav se učiteljica zaveda, da ima težko nalogo, se trudi dijakom približati učenje fizike.
Čeprav se učiteljica zaveda, da ima težko nalogo, se trudi dijakom približati učenje fizike.FOTO: Adobe Stock

Čeprav se učiteljica Petra dobro zaveda, da ima težko nalogo, vseeno poskuša svoje dijake čim bolj navdušiti nad fiziko. "Gre za predmet, ki zahteva veliko vztrajnosti, volje, razumevanja in sprotnega dela.  V gimnazijskem programu poskušamo čim več eksperimentirati tako, da eksperimente izvedejo dijaki sami, med samimi vajami. Na šoli organiziramo naravoslovne tabore ob morju in izvedemo tudi  fizikalno delavnico na morsko tematiko. Pri predmetu ITS naravoslovje si dijaki izberejo tematiko, ki jih zanima s področja naravoslovja, in potem izdelek ali avtentično nalogo predstavijo na svojem nastopu ciljni publiki. V letošnjem šolskem letu imamo v načrtu izdelati npr. raketo, v lanskem so dijaki izdelali polnilec baterij in primerjali, kako je s polnjenjem telefonov, ko je kapaciteta baterije že polna (ali to vpliva na življenjsko dobo baterije ali ne) ... Sama sem tudi več let že vključena v projekte v podporo učenju in zelo podpiram formativno spremljanje dijakov pri pouku fizike," nam pojasni, na kakšen način motivira učence za željo po znanju. 

"Dijaki, ki po končani maturi odidejo naprej na fakultete, kjer imajo v programu fiziko, se radi vračajo nazaj in mi povedo, kako so uspešni na svoji poklicni poti. Nekajkrat se mi je že zgodilo, da so mi dijaki med samim študijem prišli povedat, kako veliko znanja so odnesli z naše šole (ne samo na področju fizike) in da so potem na fakulteti tako zelo blesteli, da so oni vsem ostalim sošolcem razlagali fiziko. Sama sem mnenja, da je učiteljski poklic poslanstvo in da je to moj vseživljenjski cilj. V svojem poklicu zelo uživam, sploh pa rada delam z mladimi. Konec koncev še vedno velja rek, na mladih svet stoji ..." še zaključi Petra Zelenšek, učiteljica fizike iz Gimnazije in ekonomske srednje šole Trbovlje.

V uredništvu Juretu izrekamo iskrene čestitke za uspeh! 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863