Bibaleze.si

'Na šolah se morda nekoliko premalo zavedajo odgovornosti …'

STA/N. K.

Novice

0
16. 03. 2016 07.32

V tem tednu, ki ga bodo policisti na cesti posvetili predvsem nadzoru uporabe varnostnega pasu, bo Agencija RS za varnost prometa nekaj pozornosti posvetila tudi ustrezni in varni vožnji otrok na šolskih prevozih. Kot ugotavljajo, je doslednost uporabe varnostnih pasov med vožnjo ponekod še vedno težava.

Deček v avtomobilu

 

Varnostni pas
Varnostni pas FOTO: Thinkstock

"Na šolah se morda nekoliko premalo zavedajo odgovornosti, ki jim jo nalaga zakonodaja, da morajo kot spremljevalci v okviru organizirane šolske dejavnosti poskrbeti za varnost otrok, in nekoliko podcenjujejo nevarnosti, podobno kot vsi potniki na avtobusih," ocenjujejo na agenciji za varnost prometa. "Zato se nam zdi pomembno, da jih na to opozorimo, saj lahko le z dosledno uporabo varnostnih pasov izboljšamo stanje in učimo otroke za prihodnost," pravijo.

Tako je agencija vsem vrtcem, osnovnim in srednjim šolam te dni posredovala dopis na temo ustrezne vožnje otrok na šolskih prevozih, tako vsakodnevnih kot občasnih, ter kratko elektronsko predstavitev s ključnimi poudarki glede uporabe varnostnih pasov in otroških sedežev. Vse organizatorje prevozov vrtčevskih in šolskih otrok želijo opomniti tudi na zakonska določila glede ustreznosti motornih vozil, na zahteve za voznike ter pravila o pripenjanju otrok.

Zakonodaja sicer ne ureja posebej področja šolskih prevozov, ampak govori le o prevozu skupine več kot pet otrok. Vsi otroci, tako kot voznik in vsi ostali potniki, morajo biti na vseh vožnjah pripeti z varnostnim pasom. Otroci, manjši od 150 centimetrov, pa se lahko vozijo le v otroškem varnostnem sedežu.

"V praksi to pomeni, da morajo biti otroci na avtobusih, z izjemo mestnih avtobusov, pripeti z varnostnim pasom, če so pasovi dvotočkovni, pa ne potrebujejo otroškega sedeža. V kombijih pa morajo biti otroci pripeti, manjši od 150 centimetrov morajo sedeti v jahaču, navajajo na agenciji za varnost prometa. Kot bolj varnega priporočajo jahač z naslonjalom za hrbet in glavo.''

Kot navajajo, večjih nepravilnosti pri izvajanju šolskih prevozov sicer ne opažajo, je pa ponekod še vedno težava doslednost uporabe varnostnih pasov med vožnjo. Zato učiteljem in vzgojiteljem svetujejo, da prej poskrbijo za varnost. To pomeni, naj nabavijo ali si izposodijo otroške sedeže, naj preverijo vozilo in voznika, pred začetkom vožnje jasno povedo, da se morajo vsi pripeti in tudi preverijo, da so vsi otroci v vozilu pripeti.

Poleg tega na agenciji vzgojiteljem in učiteljem svetujejo, naj tudi med samo vožnjo večkrat preverijo, ali so otroci in mladostniki še pripeti. Ne tako poredko se namreč dogaja, da se otroci med vožnjo odpnejo, pojasnjujejo na agenciji.

Tudi prevoznikom na agenciji svetujejo, da voznik otroke še pred začetkom vožnje opozori, naj se pripnejo z varnostnim pasom in naj ne začnejo vožnje, dokler niso vsi potniki pripeti in na svojem sedežu.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863