Bibaleze.si

Najslabši kraj za matere je Afganistan

STA

Novice

0
04. 05. 2011 10.46

Norveška je najboljša država na svetu za matere, medtem ko je Afganistan najslabši, ugotavlja v torek objavljeno letno poročilo ameriške organizacije Save the children.

Afganistanka

 

Afganistan ima med vsemi državami na svetu najvišjo stopnjo smrtnosti med materami.
Afganistan ima med vsemi državami na svetu najvišjo stopnjo smrtnosti med materami.FOTO: Reuters
Afganistan ima med vsemi državami na svetu najvišjo stopnjo smrtnosti med materami in tudi najnižjo pričakovano življenjsko dobo za ženske, kar ga uvršča na samo dno lestvice držav, ki jo že 12 let sestavlja organizacija Save the children. Od najslabše do nekoliko boljše mu sledijo Nigerija, Gvineja Bisao, Jemen, Čad, Demokratična republika Kongo, Eritreja, Mali, Sudan in Srednjeafriška republika.

Tako v Afganistanu kot devetih drugih državah na dnu lestvice v povprečju pred petim letom umre eden od šestih otrok, eden od treh pa trpi za podhranjenostjo. Tem državam je skupno tudi pomanjkanje čiste vode, poleg tega pa so le štiri deklice na pet fantov vpisane v osnovno šolo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V Afganistanu pred petim letom umre eden od šestih otrok.
V Afganistanu pred petim letom umre eden od šestih otrok.FOTO: Reuters

Na vrh lestvice se je medtem uvrstilo pet nordijskih držav in dve z južne poloble. Po vrsti si sledijo: Norveška, Avstralija, Islandija, Švedska, Danska, Nova Zelandija in Finska. Prvo deseterico zaokrožijo tri evropske države – Belgija, Nizozemska in Francija. Slovenija je skupaj z Irsko zasedla 16. mesto v skupini 43 razvitih držav.

Najboljše uvrščene države od najslabših loči morje razlik, predvsem na področju zdravstva. Medtem ko je na primer na Norveškem ob praktično vsakem rojstvu prisotno zdravstveno osebje, je tovrstnih porodov v Afganistanu le 14 odstotkov. Pričakovana življenjska doba za ženske je medtem na Norveškem 83 let, v Afganistanu pa 45. V Sloveniji je ta doba 82 let.

Več kot osem od desetih žensk poleg tega na Norveškem uporablja sodobno obliko kontracepcije, pred petim letom pa umrejo trije od 1000 otrok. V Afganistanu tovrstno obliko kontracepcije uporablja manj kot ena od šestih žensk, pred petim letom pa umre vsak peti otrok. V Sloveniji sodobno obliko kontracepcije uporablja 63 odstotkov žensk, pred petim letom pa tako kot na Norveškem umrejo trije od 1000 otrok, ugotavlja poročilo.

Poročilo je zajelo 164 držav, od tega 43 razvitih in 121 držav v razvijajočem svetu. Od slednjih jih poročilo 79 uvršča med "manj razvite" in 42 med "najmanj razvite". ZDA so se uvrstile šele na 31. mesto, pri čemer jim gre na škodo predvsem visoka stopnja smrtnosti med materami in otroki.

Prav zmanjšanje slednje je eden od osmih razvojnih ciljev tisočletja, ki so si jih leta 2000 zadali Združeni narodi. Čeprav je ta cilj ključen tudi za dosego ostalih ciljev do leta 2015, je bil na tem področju dosežen najmanjši napredek, po poročanju AFP ugotavljajo pri ZN.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863