Bibaleze.si

Starši, v avtu nikar ne počnite tega!

S.P.

Novice

0
18. 11. 2021 06.00

Vožnja z dojenčkom ali malčkom je za marsikaterega starša lahko pravi izziv – sploh če gremo na daljšo pot. Medtem ko dojenčki večino poti običajno prespijo, so nekoliko starejši otroci veliko bolj živahni in ves čas potrebujejo animacijo. Zato se moramo na vsako pot vnaprej pripraviti, otroka obleči letnemu času in temperaturi v avtu primerno, ga varno namestiti v avtosedež in poskrbeti tudi za vse ostale vidike varnosti – ta mora biti vedno na prvem mestu, saj bo le tako pot prijetna in predvsem brezskrbna.

Dojenček v avtu

Ne glede na to, ali se odpravljate na izlet, obisk ali celo popotovanje z avtom, ali pa boste malčka peljali s seboj le po vsakdanjih opravkih, je treba v prvi vrsti misliti na varnost. Otrok mora biti ustrezno nameščen v avtosedežu in pravilno pripet. Najprej preverite, ali je avtosedež pritrjen tako, da se ne premika levo ali desno. Varnostni pasovi morajo biti nameščeni tako močno, da je med pasom in otrokovim telesom le za dva prsta prostora. Nikoli, tudi če je vožnja še tako kratka, ga ne prevažajte v naročju ali na sedežu. Vrata poleg avtosedeža naj bodo zaklenjena, saj jih lahko sicer otrok hitro med igro odpre. V teh hladnih dneh je na daljših poteh priporočljivo, da otroka slečemo, ko se avto ogreje. Med vožnjo naj ima oblečena tanka oblačila v več plasteh in ne bund ali zimskih kombinezonov. 

Na pot vzemite tudi vse potrebno za nego (plenice, robčke ...), dodatna oblačila in druge pripomočke, ki bodo v pomoč pri animaciji ter umiritvi malčka. Med vožnjo lahko otroka kratkočasite s petjem pesmic, pripovedovanjem pravljic, z izštevankami ali ga spodbudite, da vam opisuje okolico, ki jo vidi skozi okno. Tudi če bo jokal, kričal ali bo preprosto preveč nemiren, ohranite mirno kri in bodite osredotočeni na dogajanje v prometu ter ustavite tam, kjer je varno. Nesreča namreč nikoli ne počiva in če imate v avtu otroka, je varnost še toliko bolj pomembna.

Nastja Kramer Pesek je v Baby Centru za sinčka izbrala lupinico ter avtosedež znamke Cybex.
Nastja Kramer Pesek je v Baby Centru za sinčka izbrala lupinico ter avtosedež znamke Cybex. FOTO: Arhiv naročnika

Izbira ustreznega avtosedeža je ključnega pomena

Ker se še kako zavedajo izjemnega pomena varnosti otroka v avtomobilu, so v Baby Centru pripravili pestro ponudbo kakovostnih avtosedežev priznanih blagovnih znamk FreeON, Britax Römer, Maxi Cosy, Cybex in mnoge druge, ki slovijo po svoji kakovosti. Ravno kakovosten avtosedež je namreč ključnega pomena z vidika varnosti, zato se je smiselno pred nakupom posvetovati s strokovnjaki in preveriti aktualne rezultate varnostnih testiranj. Temu nasvetu je sledila tudi lastnica spletne trgovine Malinca Nastja Kramer Pesek, ki bo kmalu prvič postala mamica. »Varnost otroka in seveda ostalih sopotnikov v avtu bi morala biti vedno prioriteta, zato sem bila pri izbira avtosedeža in lupinice za mojega sinčka zelo  previdna. Na podlagi lastne raziskave, priporočil in varnostnih testov sva se z možem na koncu odločila za znamko Cybex,« nam je zaupala mlada podjetnica in pohvalila strokovnost ter ustrežljivost prodajnih svetovalcev v Baby Centru. 

Veliko staršev se sicer predvsem zaradi nižje cene odloči za nakup rabljenega avtosedeža, a to ni najboljša zamisel, saj ne poznamo njegove zgodovine. Verjetnost, da je bil udeležen v prometni nesreči, ki bi povzročila poškodbo varnostnih elementov, je sicer precej majhna, a vendarle možna. Ob močnejšem trku se najprej poškoduje bela varnostna pena, poškodovani pa so lahko tudi pričvrstitveni elementi. Do poškodb slednjih lahko pride tudi zaradi nepravilnega ravnanja in nameščanja, kar pa je na prvi pogled težko ugotoviti, zato nikoli zares ne moremo vedeti, ali je rabljen avtosedež 100-odstotno varen. Ravno zaradi tega velja avtosedež za enega tistih kosov otroške opreme, ki ga je pametno kupiti novega. 

Seveda pa je v poplavi ponudbe na trgu težko najti takega, ki bo našemu otroku ustrezal v vseh pogledih in mu zagotavljal tako udobje kot varnost. Pri izbiri moramo v prvi vrsti upoštevati otrokovo višino pa tudi starost in težo. Ni zanemarljivo niti to, kako se sedežek prilega avtomobilu, kakšne dodatne možnosti ponuja ter s kakšnimi lastnostmi se ponaša. Otroški avtosedeži so razdeljeni v pet skupin (0+, 0+/1, 1, 2/3 ter 1/2/3), skozi razvojno obdobje pa bo otrok potreboval vsaj tri. Uporaba avtosedeža je obvezna za otroke do višine 105 centimetrov in do 12. leta starosti. V kolikor je otrok manjše rasti, naj sedež uporablja, dokler varnostni pasovi avtomobila ne koračijo njegovih ramen. 

Kot rečeno je ponudba na trgu pestra, zato je izbira avtosedeža vse prej kot enostavna. Nikar ne kupite prvega, ki vas prepriča z lepim izgledom ali izjemno ugodno ceno. Vzemite si čas in obiščite eno od poslovalnic Baby Centra, kjer vam bodo strokovno svetovali pri izbiri, vam predstavili vse možnosti in pomagali razrešiti dileme. 

Pred nakupom ustreznega avtosedeža za otroka se je smiselno posvetovati s strokovnjaki in preveriti aktualne rezultate varnostnih testiranj.
Pred nakupom ustreznega avtosedeža za otroka se je smiselno posvetovati s strokovnjaki in preveriti aktualne rezultate varnostnih testiranj.FOTO: Arhiv naročnika

Čudovita gesta za otroke, udeležene v nesrečah

Ne glede na vse pa se je treba zavedati, da še tako kakovosten avtosedež ne more v celoti preprečiti nevšečnosti, ki se lahko pripetijo na cesti. Kljub številnim prizadevanjem na lokalni, nacionalni ter globalni ravni prometne nesreče praktično ostajajo del vsakdana. Na srečo gre običajno zgolj za materialno škodo, a otroka vsaka nesreča prestraši in izpostavi stresu, zato je izjemnega pomena, da ga v takih trenutkih znamo ustrezno pomiriti in mu zagotoviti občutek varnosti. 

Pri Baby Centru so se zato povezali z Upravo za zaščito in reševanje, ki upravlja s prostovoljnimi in poklicnimi gasilskimi brigadami, in pripravili pakete sreče za malčke, ki so imeli veliko srečo v nesreči. Ko je v prometni nesreči namreč udeležen otrok, mu gasilci, ki pridejo na intervencijo, po protokolu ponudijo igračo – na tak način pristopijo k njemu na nežen način, navežejo stik, poskušajo omiliti učinke travme in mu zagotoviti občutek varnosti. 

»Gasilske enote se pri svojem delu dnevno srečujemo s stresnimi situacijami ob nesrečah, kjer so žal vse prevečkrat udeleženi in posledično prizadeti otroci. Za njih je to zelo travmatična izkušnja, posledice so lahko dolgoročne in imajo nemalokrat močan vpliv na otrokov razvoj. Naš namen je, da tem otrokom vsaj nekoliko omilimo negativne posledice s tem, da jim poskušamo z našim dejanjem pustiti neko pozitivno izkušnjo v kritični situaciji,« je povedal  Robert Okorn, svetovalec za javno gasilsko službo pri Gasilski brigadi Ljubljana in dodal, da so v ta namen velikodušno sprejeli pobudo Baby Centra ter hvaležno prevzeli simpatične plišaste igrače, ki jih bodo razdelili med najmlajše žrtve prometnih nesreč.

Gre za majhno pozornost, ki pa ima izjemno velik vpliv na otrokovo doživljanje situacije, in pri Baby Centru so z donacijo igrač Gasilski brigadi Ljubljana in Grosuplje pomagali malčkom, ki so udeleženi v prometnih nezgodah, ponuditi lepo popotnico za nove začetke, polne smeha, veselja in radosti. Čudovita gesta, ki se še kako sklada z njihovo vizijo. So namreč tista dodatna roka, ki je tu za starše in dojenčke, otroke in nove začetke v vseh pogledih.

Predaja doniranih igrač. Na fotografiji predstavnika gasilske brigade Ljubljana in gasilske brigade Grosuplje ter Pia Tršinar in Maruša Maček, predstavnici marketinga Baby Centra.
Predaja doniranih igrač. Na fotografiji predstavnika gasilske brigade Ljubljana in gasilske brigade Grosuplje ter Pia Tršinar in Maruša Maček, predstavnici marketinga Baby Centra. FOTO: Arhiv naročnika


Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855