V Ameriki so raziskali, kaj povzroča težave s spanjem pri predšolskih otrocih. Ugotovili so, da sta pri tistih, starih od tri do pet let, največja težava gledanje televizije zvečer in nasilne risanke ter oddaje na televiziji ob kateri koli uri dneva. Pri 617 malčkih, kolikor jih je zajela raziskava, gledanje nenasilnih oddaj ni povzročalo težav s spanjem.

Le dve uri na dan!
Že prejšnje raziskave so pokazale težave s spanjem otrok zaradi medijev, zato morajo starši otrokom omejiti čas, ki ga preživijo ob gledanju televizije. Na ameriški pediatrični akademiji priporočajo, da otroci do drugega leta starosti televizije sploh ne gledajo, starejšim pa bi gledanje morali omejiti na nič več kot dve uri dnevno. Pediatre tudi naprošajo, naj starše na vsakem pregledu vprašajo, koliko otrok gleda televizijo in ali ima otrok televizijo v sobi, kar na akademiji odsvetujejo.
Dosedanje študije so pokazale, da ima čez lužo v sobi televizijo eden od štirih otrok in da veliko družin zmotno meni, da gledanje televizije otroku pomaga zaspati. Okoli 112 otrok v študiji – skoraj eden od petih – se je z eno ali več težavami soočalo skoraj vsak dan v tednu, med drugim otroci ne morejo zaspati, ponoči se pogosto zbujajo, imajo nočne more ali so zaspani čez dan. Največ težav imajo otroci, ki televizijo gledajo zvečer ali ponoči in so gledali nasilne programe.
Smiselno
Strokovnjaki pravijo, da je teorija, da je gledanje televizije razlog za težave s spanjem, smiselna. Strokovnjak za medicino spanja z otroške bolnišnice v Bostonu dr. Dennis Rosen pravi, da raziskava opozarja na pogosto težavo, s katero se pri svojem delu srečuje tudi sam. Majhni otroci najlažje zaspijo po večernih obredih, ki jih pomirijo, vključno s pravljicami za lahko noč in crkljanjem s starši, je povedal dr. Marc Weissbluth, strokovnjak za motnje spanja, ki je o spalnih navadah napisal že nekaj knjig.
Televizija ima lahko nasproten učinek in otroke zbudi, kar je lahko nezdravo. Nekateri predšolski otroci popoldne še počivajo, če so pozno popoldne ali zgodaj zvečer zaspani, pa to pomeni, da bi morali hoditi spat bolj zgodaj, poudarja. Pomanjkanje spanca je “enako nevarno kot pomanjkanje železa“ in lahko povzroči vedenjske motnje, težave s spominom in učne težave. Morda je nerazumno otrokom povsem prepovedati gledanje televizije, vendar študija kaže, da je dovolj že, če ukinete večerno gledanje televizije in gledanje nasilnih vsebin.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV