Bibaleze.si

V 28 urah buren odziv kar 5.000 ljudi!

Ma.K.

Novice

8
18. 09. 2017 08.30

V nemškem Hamburgu se je pred nekaj tedni rodil otrok z Downovim sindromom in starša sta se odločila, da ga dasta v posvojitev. Za njuno namero je izvedel Raphael Brinkert, ki ima tudi sam otroka z enako motnjo v razvoju, zato se je odločil, da malčku poskuša najti kar najboljše krušne starše – in to kar prek Facebooka.

Dojenček

Pred tedni se je na družbenem omrežju Facebook pojavila objava, ki človeku da misliti in poziv, ki gane skoraj do solz. V nemškem Hamburgu se je namreč rodil fantek z Downovim sindromom in starša sta sklenila, da mu ne bosta mogla nuditi oskrbe, ki bi jo potreboval, zato sta se odločila, da ga dasta v posvojitev. Raphael Brinkert, njun znanec in oče otroka z enako motnjo v razvoju, je izvedel za njuno odločitev in v upanju, da bo uspel najti dobre krušne starše za malčka, kar preko Facebooka začel iskati primeren par.

Da bi razblinil predsodke, je Raphael svojo objavo na Facebooku pričel z življenjsko zgodbo svojega otroka. »Tudi sama imava v osnovi zdravega fantka, ki pa se je rodil s prirojeno napako – Downovim sindromom. In roko na srce, velikokrat nama njegovi sestrici veliko bolj kravžljata živce, kot on,« je zapisal v objavi, ki jo je zaradi številnih komentarjev in delitev iz javne kmalu spremenil v zasebno.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Hiter odziv

Če dojenčku kmalu ne najdejo nadomestnih staršev, ga bodo namestili v posebno ustanovo za prizadete otroke. Tam nikoli ne bo deležen oskrbe, ki mu jo lahko nudijo v rejniški družini. »Če pride do tega, posledično najverjetneje nikoli ne bo dobil podpore, ki bi mu lahko omogočila samostojno in dostojno življenje,« je zapisal Raphael. Raphaelov poziv se je po spletu razširil s svetlobno hitrostjo: v samo 28 urah je njegovo objavo na Facebooku delilo več kot pet tisoč ljudi. Sam je bil ganjen nad pripravljenostjo ljudi pomagati ubogemu nič krivemu dojenčku in se je v pogovoru z mediji čez nekaj dni iskreno zahvalil vsem, ki so objavo delili ter v komentarjih izrazili besede podpore. Zanimanje za malega fantka naj bi bilo na njegovo veselje izjemno.

Slika je simbolična.
Slika je simbolična.FOTO: iStockphoto

Seveda je novica, da sta se starša potem, ko se jima je rodil otrok s prirojeno gensko napako, odločila, da ga dasta v posvojitev, žalostna, a dogodek ima tudi izjemno pozitivno plat, pravi sociologinja in družinska svetovalka Regine Sahling. Starša sta namreč presodila, da dojenčku ne zmoreta omogočiti dostojnega življenja in zadovoljiti njegovih precej specifičnih potreb, nista pa mu odrekla pravice do življenja. Čeprav sta vedela, da se bo otrok rodil z Downovim sindromom, se nista odločila za splav. »Seveda se zavzemamo za pravico do življenja vsakega otroka. Javnost bi radi spodbudili k diskusiji o družbenih aspektik prenatalne diagnostike.« Tega, ali je legitimno, da se o otrokovi usodi odloča na Facebooku, pa strokovnjakinja ni želela komentirati.

Slika je simbolična.
Slika je simbolična. FOTO: iStockphoto

Bo malček kmalu dobil nov dom?

Tudi center za posvojitve v Hamburgu glede konkretnega primera ne želi dajati izjav. Predstavnik za stike z javnostmi je potrdil le, da se dojenček nahaja pri njih na oddelku za novorojenčke in da so v kontaktu z biološkima staršema ter da iščejo najboljšo možno rešitev za fantkovo kar se da normalno življenje in lepo prihodnost. Po neuradnih podatkih naj bi se za posvojitev novorojenčka z Downovim sindromom zanimalo okoli 30 parov, ki naj bi se na center za posvojitve prišli pozanimat o kriterijih za možnost posvojitve. »Veseli nas, da se za malčka zanima toliko potencialnih skrbnikov, do poziva na družbenem omrežju pa smo zaradi varovanja osebnih podatkov kritični,« je sporočil predstavnik za stike z javnostmi Jan-Peter Üntz-Krahn.

Na vprašanje, kako sprejema kritike na račun svojega poziva na Facebooku, Raphael Brinkert pravi, da je bil presenečen na goro pozitivnih komentarjev in iskreno spodbudo, saj je pričakoval bistveno več negativnih komentarjev in kritik. »Otroci z Downovim sindromom so kot kaže na žalost tudi v 21. stoletju za nekatere še vedno tabu tema,« je komentiral besede negativcev in dodal, da mu zanje ni mar. »Kar šteje, je otrokov smeh in njegovo veselje do življenja; ne glede na vse hibe, ki jih ima.«

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831