
Nujen je konkreten in celovit strateški dokument na področju otrok in mladine, pozivajo v poročilu. Ker se v letošnjem letu izteka aktualni nacionalni strateški dokument na področju otrok in mladine - Program za otroke in mladino 2006-2016, vladi predlagajo, da pripravi nov strateški dokument in konkreten in zavezujoč akcijski načrt.
Položaj otrok v sodnih postopkih ni usklajen s smernicami odbora ministrov Sveta Evrope za otrokom prijazno pravosodje, opozarjajo v sporočilu za javnost. Postopki na sodiščih so predolgi in v nekaterih primerih trajajo celo več let. Vladi predlagajo, da zagotovi prednostno in hitro obravnavo v postopkih, v katerih so udeleženi otroci. Uporaba varnih sob pa naj postane obvezna in neodvisna od osebne odločitve sodnika.
Glede na to, da kar 54.000 otrok živi pod pragom revščine, naj vlada v svoje dokumente za zmanjševanje revščine vključi jasne usmeritve za preprečevanje revščine otrok na podlagi številčno ovrednotenih ciljev, navaja poročilo.
Opozarjajo, da je na voljo premalo strokovnjakov za pomoč otrokom, ki so doživeli nasilje. Vlada naj zato otrokom z izkušnjo nasilja zagotovi takojšnjo strokovno psihološko pomoč, ki mora biti redna in nepretrgana. Za izboljšanje stanja na področju stikov otroka s staršem, s katerim ne živi, pa naj vlada organizira centre za izvajanje stikov pod nadzorom in natančno predpiše protokol izvajanja stikov, predlagajo.
Vlada naj za mladoletnike brez spremstva in za otroke, ki so žrtve trgovine z ljudmi, zagotovi nastanitvene zmogljivosti, ki jim bodo nudile ustrezno varstvo in podporo.
Za otroke in mladostnike s hujšimi vedenjskimi težavami je treba razviti specializirane programe. V Sloveniji zdaj namreč ne zagotavljajo oblik institucionalnega varstva zanje. Noben od obstoječih socialno-varstvenih zavodov nima verificiranega programa za mladoletnike in nobena od psihiatričnih bolnišnic nima ločenega oddelka za otroke in mladostnike, še opozarjajo v poročilu.
Slovenija je odboru Združenih narodov za otrokove pravice o uresničevanju konvencije sicer poročala leta 2013, naslednje poročanje pa bo leta 2018.
Središče ZIPOM (Središče za zagovorništvo in informiranje o pravicah otrok in mladostnikov) je mreža 40 nevladnih organizacij s področja otrokovih pravic, deluje pa pod okriljem Zveze prijateljev mladine Slovenije.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV