Bibaleze.si

Osnovnošolska izobrazba za vse

STA/N. K.

Novice

0
09. 04. 2015 07.17

Razvojne cilje tisočletja na področju izobraževanja je dosegla le tretjina držav, večina pa ni izpolnila zavez, ki so jih dale pred 15. leti, je v danes objavljenem letnem poročilu poudarila Organizacija ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco). Med tistimi, ki so dosegle cilje, je več evropskih držav, Kirgizistan, Kuba in Mongolija.

Učenci
Učenci
UčenciFOTO: Profimedia

Med državami, ki so še daleč od doseganja ciljev, za katere se je 164 držav dogovorilo na Unescovem svetovnem forumu o izobraževanju v Dakarju leta 2000, poročilo omenja Jemen, Pakistan in številne države v Podsaharski Afriki.

Poročilo še navaja, da je le približno polovici držav uspelo doseči cilj, da zagotavljajo osnovnošolsko izobrazbo za vse.
Kot je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP poudarila generalna direktorica Unesca Irina Bokova, je svet v zadnjih 15 letih dosegel opazen napredek. "V šolo hodi na milijone več otrok, kot bi jih, če bi se nadaljeval trend iz 90. let prejšnjega stoletja," je dejala. Obenem je opozorila, da morajo države več pozornosti nameniti najrevnejšim, še posebej deklicam.

Kot ugotavlja poročilo, imajo najrevnejši otroci štirikrat manjšo možnost, da bodo hodili v šolo, kot najbogatejši. Kakih 58 milijonov otrok po svetu še vedno ne hodi v šolo, 100 milijonov pa jih ne konča osnovnega šolanja.

Glede enakih možnosti do osnovnega in srednješolskega izobraževanja glede na spol poročilo ugotavlja, da so se razmere izboljšale, da pa izobraževanje deklic pogosto ovirajo zgodnje poroke in nosečnosti.

Na forumu v Dakarju so tudi izrazili upanje, da bo do leta 2015 moč za polovico zmanjšati nepismenost med odraslimi. A se je delež nepismenih odraslih le rahlo znižal - z 18 odstotkov leta 2000 na okoli 14 odstotkov letos. Med 781 milijoni nepismenih odraslih je po podatkih Unesca dve tretjini žensk.
Organizacija je poročilo objavila mesec dni pred svetovnim forumom o izobraževanju v južnokorejskem Incheonu, na katerem naj bi zastavili nove cilje za leto 2030.

Med glavnimi ovirami za doseganje ciljev Unesco izpostavlja težave s financiranjem. Da bi do leta 2030 zagotovili izobraževanje za vse, bi morale države zagotoviti dodatnih 22 milijard dolarjev (20 milijard evrov), zato Unesco državam priporoča, naj za izobraževanje namenijo 15 do 20 odstotkov proračuna, donatorji pa svoje prispevke povečajo za štirikrat.

Učenje
UčenjeFOTO: Profimedia


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863