Bibaleze.si

'Pozor, bel citroen hotel zvabiti otroka.'

Špela Zupan

Malček

0
01. 04. 2019 15.27

Opozorila na družbenih omrežjih: "Pozor, bel citroen hotel zvabiti otroka", "Črn golf mojo mladoletno hči vabil v avto", "Rdeč kombi s tujimi registrskimi tablicami se zadržuje v okolici šole" ... Preverili smo, ali so naši otroci res bolj ogroženi. Preberite tudi, kako se pogovoriti z otrokom o domnevnih ugrabiteljih!

Vabilo v avto

Na Facebooku kroži novo obvestilo: "Kisovec, Zagorje. Pozor, bel citroen danes hotel zvabiti otoka. Bodite pozorni." Že prej marca so po družbenih omrežjih zaokrožila obvestila: "V Semiču je črn volkswagen golf KK tablice pred 10 minutami mojo mladoletno hči vabil v avto! Delite in čuvajte otroke!" Poročali so tudi o vabljenju otrok v avtomobile na Raki in v Brežicah. Na Raki naj bi se v okolici šole zadrževal rdeč kombi s tujimi registrskimi tablicami, v katerega naj bi neznanci vabili devetošolca. V Brežicah naj bi starejši moški ustavil siv avtomobil in vanj vabil 11-letnico.

Najhujši strah vseh staršev je poleg hude bolezni otroka verjetno tudi strah pred ugrabitvijo otroka. Pod vtisi, da je veliko tovrstnih obvestil, smo na policiji povprašali, kaj se dogaja, in dobili odgovore.

"Policisti Policijske postaje Zagorje so bili 28. marca dopoldne obveščeni o dogodku na Cesti Borisa Kidriča v Zagorju. Po do sedaj zbranih obvestilih naj bi se dogodek zgodil zjutraj. Mladoletnik je na omenjeni poti proti srednji šoli opazil belo vozilo znamke citroen, katerega voznik je nekaj metrov pred njim odprl vrata. Zaradi omenjenega ravnanja voznika se je mladoletnik obrnil in odšel po drugi poti do šole. Med njima ni bilo komunikacije," so sporočili z ljubljanske policijske uprave. Črnomaljski policisti so sredi marca prejeli prijavo, da naj bi voznik v temnejšem vozilu vabil otroka v avto. Odzvali so se takoj po obvestilu, približno uro po dogodku. Kljub obsežnemu iskanju niso našli vozila niti voznika, zato ne poznajo motiva. Podoben dogodek se je zgodil tudi na območju Brežic, kjer pa po do sedaj zbranih obvestilih otroka nista bila ogrožena.

Policisti vsakodnevno ob šolah, vrtcih

Na policiji se zavedajo, da so otroci ena izmed najranljivejših skupin, zato policisti namenjajo veliko pozornost za njihovo varnost na vseh področjih. Tako vsak dan nadzirajo kraje, kjer se zadržujejo, ob vrtcih, šolah, šolskih poteh. Gre za preventivo na področju prometne varnosti, javnega reda in miru, kriminalitete ...

Poudarili so, da vedno so in tudi bodo v prihodnje preverili vsako obvestilo, informacijo o domnevnih ugrabiteljih, ki vabijo otroke v vozila. "Do sedaj se v nobenem izmed primerov ni izkazalo, da bi šlo za poskus ali za ugrabitev. Nasprotno, v nekaj primerih je bilo ugotovljeno, da so se otroci ob srečanju z 'belim kombijem' zaradi predhodnih opozoril v šolah in doma prestrašili in zbežali, ne da bi jih k temu spodbudilo kakršno koli ravnanje voznika ali potnikov v vozilu. Starši in osebe, zaposlene v šolah, navedb niso preverjali, temveč so takoj obveščali policiste in širšo javnost tudi preko medijev," so pojasnili na policiji.

Po prijavah o domnevnih poskusih ugrabitve otrok policisti po preverjanju večkrat ugotovijo, da sploh niso vabili otrok v vozila. V nekaterih primerih so odkrili, da je bilo vozilo dejansko na nekem kraju, vendar se je na koncu izkazalo, da vozilo in vozniki nimajo povezave z otroki - šlo je na primer za dostavno vozilo, stanovalce - in da otroci niso bili ogroženi. Vozilo je na primer ustavilo pred prehodom za pešce in z zvočnim znakom opozorilo otroke, da lahko prečkajo vozišče, a so se otroci ustrašili 'belega kombija' in zbežali. Policisti so se srečali tudi s primerom, ko so otroci "štopali" vozila. Ustavil jim je voznik kombija, česar so se otroci ustrašili. Voznika so našli. Vse je pojasnil, rekoč, da je bil prepričan, da otroci potrebujejo pomoč.

Starši, to mora vedeti vaš otrok

Policisti namenjajo veliko časa osveščanju otrok o pravilnem vedenju in odzivih v morebitnih nevarnih situacijah. Otrokom je potrebno pojasniti, kaj naj naredijo, kam se naj zatečejo v nevarni situaciji. A treba se je zavedati, da vsak stik in komunikacija z neznano osebo še ne pomeni nevarnosti.

Otroke je potrebno učiti, da lahko neznani osebi odgovori na vprašanje, vendar se v pogovor ne zapleta in da ostane na varnostni razdalji. Z neznanci naj ne odhajajo, četudi bi bile njihove ponudbe mamljive.

Pogovorite se z otrokom, kako naj se odzove, vendar ne strašite in ne pretiravajte.
Pogovorite se z otrokom, kako naj se odzove, vendar ne strašite in ne pretiravajte.FOTO: Dreamstime

"Takojšnje obveščanje s pomočjo družbenih omrežij oziroma interneta in medijev, preden policisti preverijo informacije, povzroča paniko in tako imenovani "domino efekt", saj si praviloma obvestila sledijo po določenih časovnih intervalih. Ko gre za otroke, se vpletejo čustva; takrat ne reagiramo več racionalno in vzamemo informacijo za verodostojno, pa niti ni nujno temu tako," so dodali na policiji.

Policisti v okviru preventivnih predavanj po šolah opozarjajo otroke na okoliščine, ki so lahko nevarne zanje, in jim svetujejo, kako naj se odzovejo. Tudi starši lahko v pogovoru z otroci pojasnijo, kako se obnašati pri stiku z neznanci. "Pogovor ne sme potekati pod vtisom medijskega poročanja o pojavu 'belih kombijev ali domnevnih ugrabitvah'," so poudarili.

"Včasih starši razmišljamo, da s tem otrok ne bi obremenjevali v najnežnejšem obdobju njihovega življenja, pa pravzaprav je ravno ta začetek zelo pomemben. Ne pogovarjajte se z otroki na način, kadar gre za zelo odmevne stvari, kadar smo tudi mi pod vplivom čustev, ampak lahko s pomočjo pripomočka, lahko bi bil to strip, lahko knjiga, predvsem v mirnih situacijah na način, ki je sproščujoč in ne ogrožujoč," so pozvali.

Vsako ogovarjanje še ni nujno kaznivo dejanje

Sicer tovrstnih prijav ni zelo veliko niti jih ni več kot pretekla leta, kot se včasih morda zdi. Policisti jih obravnavajo nekaj 10 letno, porazdeljena so po celi državi. Vedno pa se odzovejo v primerih "vabljenja otrok v vozila", iščejo vozilo, voznika, potnike, predvsem želijo ugotoviti namen oziroma motiv ogovarjanja otrok. Se je pa treba zavedati, da samo ogovarjanje še ne pomeni kaznivo dejanje ali da bi bil otrok kakor koli ogrožen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863