Bibaleze.si

Svetovna prevara?!

H. A.

Novice

12
21. 04. 2011 04.59

Ne, to je čista resnica! Prehrana nosečnice, ki ne vsebuje dovolj škroba in sladkorja, lahko resnično spremeni otrokovo DNK, kar lahko vodi v dolgoročne težave z debelostjo, odkrivajo strokovnjaki.

Se lahko tolažimo s tem, da nam debelost v največji meri zakuhajo geni?
Spremembe nastanejo v genu RXRA, odgovornem za izgradnjo receptorja vitamina, ki sodeluje v procesu presnavljanja maščob.
Spremembe nastanejo v genu RXRA, odgovornem za izgradnjo receptorja vitamina, ki sodeluje v procesu presnavljanja maščob. FOTO: iStockphoto

 

Študija, ki jo bodo objavili v reviji Diabetes, kaže, da lahko manjše uživanje ogljikovih hidratov med nosečnostjo spremeni delčke otrokove DNK, dokazuje pa tudi, da imajo otroci s temi spremembami kasneje v življenju težave z debelostjo. Organizacija British Heart Organisation zato vse nosečnice poziva k uživanju zdrave prehrane in zdravemu življenjskemu slogu. Strokovnjaki domnevajo, da hoče razvijajoči se otrok predvideti okolje, v katerega se bo rodil, pri tem pa mu pomaga materino telo skozi katero "pridobiva informacije" – na podlagi teh pa prilagodi svojo DNK.

Epigeneza

Študije na živalih so pokazale, da lahko prehrana spremeni funkcijo genov, kar je znano tudi kot epigenetska sprememba. Trenutno na področju preučevanja vpliva okolja na gensko zasnovo poteka veliko raziskav. V omenjeni so raziskovalci iz popkovnice pridobili epigenetske markerje, ti pa so pokazali, da so bili prisotni tudi v telesu otrok, katerih mame so v zgodnji nosečnosti uživale manj sladkorja in škroba. Nato so dokazali tesno povezavo med omenjenimi markerji in otroško debelostjo med šestim in devetim letom otrokove starosti, pojasnjuje profesor Kenneth Godfrey z univerze v Southamptonu. Med drugim raziskava ugotavlja, da učinek markerjev ni povezan s telesno teže matere. Raziskovalci so spremembe opazili v genu RXRA, ki izdeluje receptor za vitamin A, ki se vključuje v proces presnavljanja maščob. Profesor Mark Hanson pravi, da raziskava vsaj delno pojasnjuje povezavo med začetnim razvojem otroka in kasnejšim tveganjem za razvoj bolezni.

Se lahko tolažimo s tem, da nam debelost v največji meri zakuhajo geni?
Se lahko tolažimo s tem, da nam debelost v največji meri zakuhajo geni?FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863