Starši predvsem mlajših šolarjev moramo pred poletnimi počitnicami poskrbeti za varstvo, saj otroci še niso dovolj stari in zreli, da bi jih lahko pustili doma brez nadzora. Dopusta ni dovolj, da bi uživali z njimi dva meseca doma, četudi si ga morda razdelimo ter je malo doma mamica in nekaj očka. Nekateri imajo srečo, da jim na pomoč priskočijo svojci, predvsem babice in dedki (v pokoju), včasih si pomagamo starši med seboj, morda kakšen dan vskočijo sosedje ali prijatelji. Plačljivo počitniško varstvo, ko se otroci denimo učijo jezikov, računalništva, veščin preživetja v naravi, plavanja, uživajo v raznoraznih (športnih) aktivnostih in v stikih z živalmi, zna biti precej drago in za marsikatero družino (pre)velik finančni zalogaj. Je pa res, da pogosto ponujajo ugodnosti za več sorojencev in za zgodnje prijave ter da otroci med tovrstnim varstvom strašno uživajo, stkejo se nepozabna prijateljstva in nastanejo nepozabni spomini.
Cenovno bolj dostopne tabore in počitnice organizirajo taborniki, skavti, gasilci, v nekaterih župnijah imajo oratorije, ki jih vodijo prostovoljci in so običajno brezplačni. Počitniško varstvo, delavnice in dejavnosti brezplačno ali cenovno ugodneje ponuja tudi veliko občin v sodelovanju s šolami, društvi, javnimi zavodi. Tovrstno "občinsko" varstvo, dejavnosti in delavnice so izbrane na javnih razpisih in subvencionirane, kar pomeni, da so bodisi zastonj bodisi relativno poceni. Največkrat je organizirano za šolarje od 1. do 5. razreda osnovne šole in običajno so mesta za brezplačno varstvo oziroma dejavnosti zasedena že prvi dan prijav v nekaj urah, praviloma pa je prvotno namenjeno otrokom iz občine organizatorke. Ponekod je tudi treba pohiteti zaradi omejitve števila prijav, drugod ni omejitev in včasih je možna tudi naknadna prijava po poteku roka. Skupine se oblikujejo po zaprtju roka za prijave in letos bodo manjše zaradi upoštevanja priporočil Nijz za preprečitev širjenja novega koronavirusa, prav tako bodo izvajali zgolj dejavnosti in aktivnosti, ki so dovoljene.
Na občinah sicer povečini opažajo, da se morda glede na pretekla leta termini malce prej polnijo, saj so bili otroci zaradi razmer, povezanih s covidom-19, veliko doma oziroma so se šolali na daljavo in pogrešajo družbo, drugod pa mesta še niso polna, saj starši še ne vedo, kdaj bodo odpotovali na počitnice. Na splošno pa tako kot lani tudi letos opažajo veliko povpraševanje, kar prav tako pripisujejo posledicam epidemije in šolanja na daljavo med zaprtjem šol. Veliko staršev je bilo namreč še pred začetkom počitnic doma zaradi varstva, lahko so delno ali v celoti porabili letni dopust, zato ga imajo poleti malo ali nič in so primorani otrokom zagotoviti drugačno varstvo.
Mestne občine smo povprašali, kakšne oblike počitniškega varstva v celoti ali vsaj delno sofinancirajo, za koliko stare otroke, kakšne so morebitne dejavnosti, delavnice, doživetja, kakšne so cene. Preverite spodaj, občine so navedene po abecednem redu:
CELJE
Mestna občina Celje bo že sedmo leto zapored sofinancirala poletno počitniško varstvo, ki ga izvaja I. osnovna šola Celje, in tokrat bo organizirano od 28. junija do 27. avgusta. Poleg varstva, ki ga sofinancira občina, je precej drugih oblik varstva, ki ga organizirajo njihovi zavodi ali zasebniki. Varstvo, ki ga izvaja I. osnovna šola Celje, je vedno polno zasedeno, starši in otroci so po njihovih navedbah zelo zadovoljni. Varstvo na šoli je namenjeno učencem od 1. do 5. razreda, ki obiskujejo osnovne šole v Mestni občini Celje ali v drugih občinah. Poskrbljeno bo za prehrano (dopoldansko malico, kosilo, popoldansko malico) ter zanimiv in pester program. Starši bodo lahko otroke pripeljali od 6. ure dalje in jih prevzeli do 16.30. Ob delnem sofinanciranju Mestne občine Celje je cena poletnega počitniškega varstva za otroke, ki obiskujejo osnovne šole v Mestni občini Celje, 14 evrov na dan, za otroke, ki obiskujejo osnovne šole v drugih občinah, pa 16 evrov na dan. Otroci bodo imeli možnost obiskovati tudi Malo šolo plezanja vsak torek in četrtek od 9. in 11. ure. Vodili jo bodo inštruktorji Športnoplezalnega odseka PD Celje – Matica. Cena za tedensko štiriurno udeležbo znaša 20 evrov.
KOPER
Mestna občina Koper bo skupaj z Osnovno šolo Koper tudi letos poskrbela za poletno počitniško varstvo. Organizirano bo šest tednov v dveh terminih, in sicer od 28. junija do 23. julija ter od 16. avgusta do 27. avgusta med 7. in 16. uro. Omejitev ni, namenjeno je vsem učencem od 1. do 5. razreda, ki obiskujejo osnovne šole v Mestni občini Koper in izven. Povpraševanja je veliko, a število prijav ni omejeno. Po zaključku roka za prijavo se oblikujejo skupine, izjemoma je možna tudi naknadna prijava.
Ob delnem sofinanciranju koprske občine znaša prispevek staršev učencev, ki obiskujejo osnovne šole v Mestni občini Koper, in prispevek staršev učencev, ki obiskujejo šole izven koprske občine, so pa občani koprske občine, osem evrov na dan oziroma 35 evrov na teden. Za učence iz drugih občin, ki niso občani koprske občine, znaša prispevek 13 evrov na dan oziroma 60 evrov na teden. V prispevek je poleg varstva in prehrane (malica, kosilo in popoldanska malica) delno vštet tudi material.
Opažajo, da se je povpraševanje po vključitvi v poletno varstvo povečalo že v lanskem šolskem letu (2019/20) in podobno pričakujejo tudi letos. Trend naraščanja zanimanja za vključitev v varstvo pripisujejo posledicam epidemije covida-19 in vseh ukrepov, povezanih z njo. "Veliko staršev je namreč še pred začetkom šolskih počitnic porabilo svoj letni dopust, saj so morali v času popolnega zaprtja šol in vrtcev otrokom zagotavljati varstvo. Dopusta tako poleti ne bodo imeli, zato bodo morali otrokom zagotoviti varstvo v času poletnih počitnic na drugačen način," se zavedajo.
KRANJ
Mestna občina Kranj tudi letos sofinancira počitniške dejavnosti in aktivnosti. Namenjene so otrokom, starim med 6 in 12 let, ki bivajo na območju občine. Programe bo koordinirala Ljudska univerza Kranj (LUK), v štirih različnih terminih pa jih bodo izvajali tudi na osnovnih šolah na Orehku in v Predosljah.
Lani se je brezplačnih počitniških aktivnosti udeležilo 54 otrok, od katerih so eni koristili pet, drugi 10, nekateri tudi 15 počitniških dni. Skupaj je bilo izvedenih 45 počitniških dni s 15 otroki na dan, kar pomeni približno 135 obiskov otrok, in tudi v letošnjem letu pričakujejo podobno udeležbo. Plačljivih počitniških aktivnosti (50 evrov/teden) pa se je lani udeležilo 83 otrok, ki so koristili pet, deset ali 15 počitniških dni, tako da je bilo skupno izvedenih 50 počitniških dni s 15 otroki na dan oziroma približno 180 obiskov otrok. Po njihovih pričakovanjih bo letos podobno.

Na letošnjih počitniških aktivnostih se bodo otroci v družbi vrstnikov zabavali na ustvarjalnih, kulinaričnih, športnih in filmskih delavnicah, ob družabnih igrah, na poučnih uricah in počeli še marsikaj zanimivega. Počitniški program se bo izvajal od 8. do 16. ure v štirih različnih terminih od konca junija do konca avgusta. Prispevek staršev bo 50 evrov za en teden za enega otroka, cena vključuje tudi kosilo.
V okviru projekta VGC Gorenjske bodo v LUK – medgeneracijskem centru julija in avgusta izvajali tudi brezplačne počitniške aktivnosti za otroke iz socialno manj spodbudnih okolij. Namenjene so otrokom, starim med 6 in 12 let. Izvajale se bodo od 8. do 16. ure in ne vključujejo kosila, bo pa na voljo možnost toplega obroka (za ceno 5,20 evra).
Mestna občina Kranj bo zagotovila tudi dodatna sredstva (35.000 evrov) za letovanje osnovnošolskih otrok iz kranjske občine s socialno in zdravstveno indikacijo v času poletnih počitnic. Na razpis za izvajalca letovanja sta se prijavila Rdeči križ Slovenije in podjetje FUN4U, na morje pa bo skupno potovalo 74 otrok; 12 za deset dni na Debeli rtič ter 62 otrok za 8 dni v Piran.
Brezplačno letovanje za otroke, stare od 6 do 18 let iz socialno ogroženih družin, pa bo izvedla tudi Fundacija Vincenca Drakslerja (FVD), katere ustanoviteljica je kranjska občina. Tabore bo v juliju in avgustu izvajal Klub prijateljev mladine Marindolus Kranj v Domu kranjskih tabornikov v Marindolu v Beli krajini in v Učnem centru Gorenjci pri Adlešičih. Udeleženci bodo nastanjeni v šotorih oziroma v prenovljenem seniku z urejenimi ležišči, program tabora pa bodo oblikovali taborniki. FVD bo ob tem sodelovala še z Gimnazijo Kranj, ki konec junija organizira Gimnazijski tabor 2021 na Polšniku pri Litiji, namenjen osnovnošolcem od 6. razreda dalje. V Fundaciji so se namreč odločili, da sicer plačljivi tabor sofinancirajo otrokom in mladini iz socialno ogroženih družin.
Prvi del poletnega počitniškega programa, ki bo trajal dva tedna (od 28. junija do 9. julija 2021) pripravljajo tudi v Škrlovcu – dnevnem centru za mlade in družine. Počitniške aktivnosti bodo v večji meri namenjene že vključenim uporabnikom, ob morebitnih prostih mestih pa tudi drugim zainteresiranim. Dejavnosti se bodo večinoma odvijale v dopoldanskem času oziroma ves dan (odvisno od narave aktivnosti), za uporabnike pa bodo brezplačne. Drugi del poletnih počitnic je predviden v zadnjih dveh tednih avgusta. Aktualne informacije bodo na voljo na spletni strani centra Škrlovec.
LJUBLJANA
V Mestni občini Ljubljana sofinancirajo programe poletnega počitniškega varstva preko vsakoletnega javnega razpisa in letos so jih izbrali 18. Gre za programe, katerih namen je vsem otrokom od 1. do 5. razreda s stalnim bivališčem v ljubljanski občini omogočiti športne in ustvarjalne aktivnosti v času šolskih počitnic. Programi so namenjeni tudi otrokom družin, ki nimajo stalnega bivališča v ljubljanski občini in živijo v študentskih domovih v Ljubljani, a le v primeru, da otroci obiskujejo osnovno šolo na območju občine. Zanimanje v Ljubljani je vsako leto veliko in tako je tudi letos.
Subvencionirani programi počitniškega varstva niso le cenovno dostopni, temveč tudi kakovostni. Vsi programi so deveturni in vključujejo prehrano – dve malici in kosilo. V posamezen program počitniškega varstva je otrok lahko vključen največ dva tedna. Otroci iz socialno ogroženih družin se lahko prijavijo na kateri koli program počitniškega varstva, vsi izvajalci pa predvidevajo tudi udeležbo socialno ogroženih otrok in so za njih rezervirali nekaj mest v skupini. Zanje je varstvo v celoti brezplačno, sicer pa je v programih, ki jih sofinancira občina, najvišji znesek, ki ga starši lahko doplačajo, šest evrov na otroka dnevno. Denar je lahko namenjen kritju stroškov prehrane, vstopnin, didaktičnih materialov ali prevoza.
MARIBOR
Na nekaterih mariborskih osnovnih šolah bo potekalo občasno počitniško varstvo. Na Osnovni šoli Ludvika Pliberška bodo gostovali prostovoljci iz Doma Danice Vogrinec Maribor, ki bodo nudili počitniško varstvo otrokom iz socialno šibkih družin, na Osnovni šoli Gustava Šiliha ponujajo možnost brezplačnega varstva za otroke Posebnega programa (do konca junija, prvi teden v juliju in zadnjih pet dni v avgustu), na Osnovni šoli Draga Kobala bodo v juliju in avgustu izvajali projekt Hura prosti čas, na Osnovni šoli Kamnica počitniško varstvo že tretje leto zapored za otroke šole izvaja Svizec in, če je prostor, se lahko priključijo tudi učenci od drugod. Varstvo je organizirano tako, da šola nudi prostor, dejavnosti pa se izvajajo povsod drugje (kopanje na Mariborskem otoku, sprehodi ...). Cena je 60 evrov na teden na otroka.
Pri Zvezi prijateljev mladine Maribor (ZPM Maribor) v sodelovanju z Mestno občino Maribor ponujajo dve obliki počitniškega varstva – varstvo in varstvo s sredinim izletom. Prvo vključuje tematske izlete in ustvarjalne delavnice po programu, malico in kosilo, v drugega je dodatno vključen celodnevni sredin izlet. Vključijo se lahko otroci od zaključenega 1. do 5. razreda osnovne šole, ki imajo stalno bivališče na območju mariborske občine. V primeru prostih mest se lahko vključijo tudi otroci iz drugih občin, prispevek staršev pa je tedaj višji. Vključijo se lahko otroci, katerih starši so zaposleni in varstvo res potrebujejo, otroka je možno prijaviti samo za ves teden (od ponedeljka do petka) in za največ dva tedna, v primeru prostih mest tudi več. Program sicer poteka vsak dan, od 28. junija do 27. avgusta, med 7.30 in 16.30. Cena tedenskega varstva je 35 evrov in vključuje varstvo, program, malico in kosilo, cena varstva s sredinim izletom pa je 50 evrov. Otroci iz Mestne občine Maribor imajo prednost pri vpisu, v primeru prostih mest v počitniškem varstvu pa se lahko vključijo tudi otroci iz drugih občin. Takrat je prispevek staršev za varstvo 55, za varstvo s sredinim izletom pa 70 evrov.
Poleg varstva je otrokom in mladostnikom na voljo brezplačni program, ki vključuje dnevne izlete in različne likovne in tematske delavnice z različnih področij ustvarjanja in umetnosti. Primerne so za otroke od 6. oziroma 8. leta starosti dalje, delavnice za mladostnike pa od 12. oziroma 15. leta dalje. Potekajo vsak delovni dan, od 5. julija do 31. avgusta, med 8. in 16. uro. Prvi teden počitnic bo program potekal v okviru naravoslovnih delavnic v Mestnem parku v okviru Festivala Lent, in sicer od 26. junija do 3. julija od 10. do 13. ure in od 16. do 20. ure. Drugo leto zapored bodo izvajali tudi program Prileti na Pohorje! za mlade med 12. in 15. letom (en teden v juliju in en teden v avgustu). Program stane 70 evrov za ves teden in vključuje program, malico in kosilo.
Otroci in mladostniki, stari od 6 do 18 let, lahko z ZPM Maribor tudi letujejo – na morju, v Vzgojno informacijskem in rekreacijskem centru (VIRC) Poreč, v šestih 11-dnevnih izmenah in na Pohorju, na Domu Miloša Zidanška (DMZ), v dveh 11-dnevnih izmenah – letovalo bo okoli 1.800 otrok. Vsa mesta, razen nekaj mest v drugi pohorski izmeni, so že zasedena. Letovanja subvencionirajo Mestna občina Maribor in 16 podravskih občin, možno je tudi zdravstveno letovanje. Otroci iz socialno ogroženih družin letujejo brezplačno.
NOVA GORICA
Letos znova omogočajo poletno počitniško varstvo za otroke od 1. do 5. razreda osnovne šole, ki imajo stalno prebivališče v občini Mestni občini Nova Gorica oziroma obiskujejo osnovno šolo v občini. Varstvo je organizirano od 28. junija do 31. avgusta za 40 otrok za posamezen teden. Vsak teden poskrbijo za posebno doživetje, predstavitev raznih društev, otroke odpeljejo na izlete, kjer bodo letos na primer spoznali in jahali konje, obiskali grad Rihemberk, obiskali adrenalinski park, bazen in še veliko zanimivih kotičkov v občini. V zadnjem tednu v avgustu bodo v sklopu varstva organizirali tudi petdnevni tečaj plavanja. Javni zavod za šport Nova Gorica pa obenem organizira počitniško varstvo Športna 5ka. Program je plačljiv, cena petdnevnega varstva je 70 evrov.
V sklopu e-hiše, hiše poskusov bodo za enako starostno skupino organizirali tudi Znanstveno počitniško varstvo, ki bo letos potekalo v Xcentru, in sicer od 19. do 23. julija in od 16. do 20. avgusta. Za vsak termin je na razpolago 12 mest. Otroci bodo na Znanstvenem počitniškem varstvu uvideli, da sta znanost in učenje lahko zabavna. Spoznali se bodo z dinozavri in drugimi živalmi iz pradavne preteklosti tako, da jih bodo sestavili iz legokock in jim vdahnili življenje s pomočjo računalniškega programa, oblekli si bodo laboratorijsko haljo, se postavili v vlogo znanstvenikov in eksperimentirali, izdelali si bodo kakšen tehničen izdelek in še veliko več. Petdnevno Znanstveno počitniško varstvo poteka ali samostojno štiri ure dopoldan, za katerega starši odštejejo 95 evrov, ali pa v sklopu Poletnega počitniškega varstva, kar skupaj s tedensko vpisnino znaša 110 evrov. Kosilo in vstop na bazen se doplača za vsak posamezni dan.

Letos prvič Mladinski center Nova Gorica skupaj s tremi partnerji z dejavnostjo na podeželju in pod mentorstvom Študijsko-raziskovalnega centra za mlade od 3. do 9. julija organizira Poletni tabor MC za mlade, ki je namenjen mladim, ki obiskujejo 8. in 9. razred osnovne šole in 1. in 2. letnik srednje šole. Tabor je oblikovan z namenom graditi pozitivno samopodobo, krepiti socialne in čustvene veščine ter kompetence mladih. Sofinanciran je z nepovratnimi sredstvi Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republike Slovenije v okviru Programa razvoja podeželja 2014–2020. V sedemdnevnem Poletnem taboru MC za mlade, katerega rdeča nit bo povezovanje, bodo mladi prek različnih iger, delavnic in aktivnosti sodelujočih partnerjev spoznavali samega sebe, odnos do drugih, okolja in živali. Spoznali bodo razna opravila na kmetiji, dan bodo preživeli v družbi konj ter se lahko preizkusili v jahanju, podali se bodo na orientacijski pohod, naučili se bodo postaviti taborni ogenj ter eno noč bivakirali pod zvezdnatim nebom. Ne bo zmanjkalo možnosti za druženje, igranje raznih družabnih iger, priredili bodo filmski večer, vodne igre, predstavitev vodnih poskusov v okviru e-hiše, hiše poskusov. Tabor je za udeležence brezplačen, zunanje prijave pa niso mogoče, saj nabor udeležencev poteka s pomočjo strokovnih služb na šolah. Pri poletnem počitniškem varstvu pa se plača vpisnina 15 evrov na teden oziroma posamezni termin. Dnevna doplačila so kosilo in bazen ter prevoz na aktivnosti, če je plačljiv.
NOVO MESTO
Mestna občina Novo mesto sofinancira počitniške aktivnosti, ki jih izvajajo športna, mladinska, kulturna in druga društva. V lanskem letu je bilo zaradi epidemije izvedenih samo okoli 20 odstotkov aktivnosti, v letošnjem letu oziroma poletju načrtujejo izvedbo vseh aktivnosti, ki so jih društva prijavila na javni razpis.
Poudarek letošnjih počitniških aktivnosti je na gibanju. Aktivnosti, ki so sestavljene iz različnih zanimivih vsebin (športne, kulturne, razvedrilne ... dejavnosti), so namenjene predšolskim in osnovnošolskim otrokom ter se bodo izvajale na različnih lokacijah Novega mesta. Da bo odločitev, kam oziroma v katero dejavnost vključiti otroka med poletjem, lažja, je Urad za družbene dejavnosti pripravil zloženko, v kateri je vključenih približno trideset različnih društev s svojimi poletnimi aktivnostmi. Starši bodo v zloženki našli vse potrebne informacije o terminih, ceni, lokaciji, pa tudi o tem, kateri starostni skupini so aktivnosti namenjene. Zloženko bodo natisnili in razdelili otrokom zadnjih starostnih skupin v vrtcih in vsem osnovnošolskim otrokom.
PTUJ
Tudi letos v Mestni občini Ptuj financirajo počitniško varstvo za otroke iz prve triade osnovne šole s stalnim prebivališčem v občini, ki je brezplačno. Zabavno-športne počitnice bodo otroci preživljali z Bratoma Malek, Športno-cirkuško društvo Eleja. Število otrok, udeleženih v počitniškem varstvu, je omejeno na največ 100 otrok na teden oziroma se bodo izvajalci prilagodili in izvedli varstvo v dovoljenih zmožnostih v skladu z morebitnimi spremembami o določenem največjem dovoljenem številu otrok v skupini.
Dodatno je lahko na teden vključenih največ 10 otrok, kar so bratje in sestre od otrok iz prve triade, ki so vključeni v počitniško varstvo. Pogoj za vključitev bratov in sester je, da so v šolskem letu 2020/2021 dopolnili največ 10 let oziroma da so bili v tem šolskem letu vključeni v zadnjo skupino vrtca in v šolskem letu 2021/2022 vstopajo v 1. razred osnovne šole. V primeru prostih mest se lahko v varstvo vključijo vsi otroci iz druge in tretje triade, ki imajo prijavljeno stalno prebivališče v Mestni občini Ptuj do zapolnitve mest.
SLOVENJ GRADEC
Mestna občina Slovenj Gradec oziroma Javni zavod MOCIS od 28. junija do konca avgusta organizira počitniško varstvo v okviru projekta "Center za družine". Vključijo se lahko otroci prve triade, pogoj je, da imajo končan prvi razred in da imajo bivališče v občini. Varstvo bo brezplačno, omejitev je 28 otrok, vsak otrok pa je lahko vključen do največ dva tedna oziroma v primeru prostih mest tudi večkrat.
VELENJE
V Mestni občini Velenje bo za letošnje počitniške aktivnosti za otroke poskrbljeno v številnih organizacijah z zelo pestrim programom, in sicer v Mladinskem centru Velenje: Poletni tabor Indicam, na Festivalu Velenje: Umetniške počitnice, na Medobčinski zvezi prijateljev mladine Velenje: počitniško varstvo otrok (skupaj z Mladinskim centrom Velenje) in športni tabor Gozdna šola v Mozirju (skupaj s Športno zvezo Velenje), na Športni zvezi Velenje: počitniški športni tabori Zmage Kuštrina in v Društvu Novus: Aktivne poletne počitnice za otroke.
Mladinski center Velenje (Udarnik MC Velenje) že tradicionalno organizira otroški poletni tabor Indicamp MC Velenje. Na Letnem kinu ob Škalskem jezeru od 5. julija do 9. julija med 9. in 15. uro že tradicionalno za osnovnošolce organizirajo poletni dnevni otroški tabor. Za ves teden se bodo spremenili v čisto prave indijance in poleg razigranega, divjega in poučnega tedna doživeli tudi mnogo majhnih ter velikih počitniških presenečenj. Na kratko, kaj bodo počeli: jezdili konje, lovili ribe, streljali z loki, plezali po drevesih, plesali okoli ognja, se naučili prepoznavati živalske sledi, spoznavali naravo, pluli po jezeru, ustvarjali iz gline, se naučili indijanskih borilnih veščin in osnov preživetja v naravi, obiskali jih bodo tudi prijatelji indijanci iz Južne Amerike, potovali bodo po sledeh svetega bizona in še veliko veliko več. Cena udeležbe je 50 evrov za ves teden ali 15 evrov za posamezni dan. Cena vključuje malico, pijačo, kosilo, majico indicamp, ročne izdelke, mentorsko varstvo in vse ostale aktivnosti ter animacijo na taboru. Tabora se bo udeležilo 100 otrok, tudi nekaj otrok iz sosednjih občin, kot vsako leto, pa so določeno število mest brezplačno podarili otrokom iz socialno ranljivejših družin.
Na Festivalu Velenje že vrsto let izvajajo Umetniške počitnice za otroke od 1. do 4. razreda, kar bo letos v terminu od 28. junija do 2. julija. Aktivnost je plačljiva: 60 evrov za pet dni (od 8. do 15. ure, vključena sta malica in kosilo, vsak dan nova ustvarjalna aktivnost, sodelujejo razni umetniki in izvajalci).
Športna zveza Velenje organizira počitniške športne tabore Zmage Kuštrina za otroke od 6. do 12. leta, in sicer v štirih terminih od začetka julija do konca avgusta. V vsakem terminu načrtujejo dva športna programa – tabor ob jezeru in tabor ob stadionu. V posamezni tabor je vključenih 25 otrok, kar pomeni 50 otrok na teden oziroma 200 otrok čez poletne počitnice. Športni tabori potekajo na športnih objektih in površinah s pričetkom ob 8. uri. Skozi dnevne športne aktivnosti se otroci gibajo v okolici škalskega jezera, konjeniškega kluba, stadiona, golf igrišča, bele dvorane ... Programi se zaključujejo ob 16. uri na velenjski plaži, kjer otroci uživajo v vodnih športih.
Tudi letošnje leto načrtujejo izvedbo počitniškega tabora v Gozdni šoli Mozirje v sodelovanju z Medobčinsko zvezo prijateljev mladine (MZPM) Velenje in Športno unijo Slovenije za otroke iz socialno ogroženih družin. Vključeni v športni tabor se pridružijo v nedeljo in odidejo v četrtek. Gre za večdnevni tabor, v sklopu katerega otroci spoznavajo naravo in različne športe. Poletni športni tabori Zmaga Kuštrina, ki potekajo ob jezeru in stadionu, so plačljivi. Cena je 50 evrov na otroka za pet dni (vključeno kosilo in vse aktivnosti). Športni tabor Gozdna šola za otroke iz socialno ogroženih družin je brezplačen in vključuje bivanje, hrano ter vse aktivnosti.

Medobčinska zveza prijateljev mladine Velenje četrto leto zapored v sodelovanju z Mestno občino Velenje in Mladinskim centrom Velenje organizira poletno počitniško varstvo za mlajše šolarje. Letos bo namenjeno otrokom iz mestne občine Velenje, občine Šoštanj in občine Šmartno ob Paki od (zaključenega) prvega razreda osnovne šole, za otroke, stare od 6 do 10 let. Poletno počitniško varstvo bo organizirano vseh devet polnih počitniških tednov, sedem tednov v Vili Rožle in dva tedna v prostorih Mladinskega centra Velenje. Organizirano bo torej ob delavnikih v juniju, juliju in avgustu med 7. in 16.15 (po potrebi bodo otroke zjutraj sprejemali tudi prej in bodo z njimi lahko ostali do 16.30). Od 28. junija do 30. julija bo počitniško varstvo potekalo v Vili Rožle, od 2. avgusta do 13. avgusta pa v prostorih Mladinskega centra Velenje. Od 16. avgusta do 27. avgusta se bo počitniški živ-žav zopet vrnil v Vilo Rožle, kjer je sedež MZPM Velenje. Pogoj za vključitev otrok je, da sta oba starša zaposlena (v primeru enostarševskih družin pa, da je starš zaposlen), da torej otroci varstvo res potrebujejo, ker so mlajši šolarji težko sami doma. Starši lahko za posameznega otroka izberejo dva tedna, ko varstvo najbolj potrebujejo. Če bo v katerem od tednov ostalo prosto mesto, jih bodo lahko vključili še en dodaten teden. Sprejeli bodo do 20 otrok tedensko, oblikovali bodo dve skupini. Dejavnost je plačljiva, del sofinancirajo občine. Cena za enotedensko počitniško varstvo za posameznega otroka je za starše 35 evrov. V času počitniškega varstva bodo otroci dobili sadno malico in toplo kosilo. Veliko dela bo opravljenega prostovoljno, v projekt bodo vključeni tudi dijaki na počitniškem delu, zato je cena staršem dostopna.
Zadnji teden v avgustu, od 23. do 27., bo v Vili Rožle potekal projekt Sončno mesto, dnevni tabori za otroke. Program bo vsebinsko še bolj bogat, zato bo cena za teden 45 evrov. Če ostanejo prosta mesta, v program povsem brezplačno vključijo tudi otroke iz socialno šibkejših okolij. V Sončno mesto bodo lahko starši vključili tudi otroke, starejše od 10 let, prav tako pa bodo imeli organizirano prehrano in vključen tečaj legorobotike. V času od 8. do 12. avgusta bo MZPM Velenje v sodelovanju s Športno unijo Slovenije in Športno zvezo Velenje izvedla športni tabor v gozdni šoli v Mozirju. Vanj bodo vključili do 25 otrok iz socialno šibkih družin, s pomočjo donacije Rotary kluba Velenje bodo zanje počitnice povsem brezplačne.
Letos organizirajo tudi dve zdravstveni letovanji ob morju. Od 14. do 24. julija bo 70 otrok letovalo v slovenskem otroškem letovišču Pacug, vsaj še 100 jih bodo od 12. do 22. avgusta peljali na letovanje v Poreč. Tisti, ki so upravičeni do zdravstvenega letovanja, jim dve tretjini stroškov letovanja krije ZZZS. Prispevek staršev pa se še zniža, če imajo starši za otroka višji otroški dodatek (za prve tri razrede), saj jim priznajo osebni regres. Krijejo ga s pomočjo prispevkov vseh treh občin in donacij. Zelo malo staršev plača poln prispevek za letovanje, večina prispeva okoli 60 evrov, za socialno najšibkejše je letovanje brezplačno.
Društvo Novus omogoča aktivne poletne počitnice za otroke in družinske urice za otroke. Vsaka skupina bo imela okoli 10 otrok, aktivnosti pa so primerne za osnovnošolske otroke od 1. do 4. razreda. Aktivne poletne počitnice potekajo od ponedeljka do petka od 7. do 16. ure, družinske urice pa od ponedeljka do petka od 7. do 15.15. Aktivnosti so brezplačne. Program sofinancirajo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Mestna občina Velenje in občina Šmartno ob Paki. Otrok mora s seboj samo prinesti malico in prigrizek, za vse ostalo poskrbijo v društvu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV