Bibaleze.si

Pomembno dognanje o cepljenju

STA/N. K.

Novice

0
11. 02. 2015 10.11

Cepivo proti okužbam s humanimi papilomavirusi (HPV) ne vodi v bolj tvegano spolno obnašanje mladostnikov in ne povečuje pogostnosti spolno prenosljivih okužb, kaže objavljena študija ekipe ameriških raziskovalcev, ki jo povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Najstnica in cepljenje
Najstnica in cepljenje
Najstnica in cepljenjeFOTO: Profimedia

V študiji so raziskovalci na podlagi dokumentacije zdravstvenih zavarovalnic med letoma 2005 in 2010 primerjali 21.000 deklic, starih od 12 do 18 let, ki so bile cepljenje, in 186.000 deklic v enaki starosti, ki cepiva niso prejele.

Skupini sta živeli na enakem območju ZDA. V študiji so štirikrat letno izmerili odstotek spolno prenosljivih okužb, in to v letu pred in po cepljenju. Odstotek okužb je v obeh skupinah naraščal s staranjem, in to v enakem ritmu, ne glede na to, ali so bil deklice cepljene ali ne.

Raziskovalci so ugotovili, da se spolno obnašanje cepljenih najstnic po cepljenju ni spremenilo. "Če bi cepljenje deklic proti HPV povzročilo porast tveganega spolnega obnašanja, bi opazili močan dvig odstotka spolno prenosljivih okužb v trimesečju po prejetju cepiva, kar pa se ni zgodilo," je pojasnil glavni soavtor študije Seth Seabury.

Študijo so strokovnjaki s harvardske zdravstvene fakultete in univerze Južne Kalifornije objavili v publikaciji ameriškega zdravniškega združenja Jama, financirali pa so jo ameriški nacionalni inštituti zdravja.

Zdravstvene oblasti v ZDA in drugod cepljenje proti HPV svetujejo dečkom in deklicam pred puberteto kot način preprečitve okužb s temi virusi, ki lahko dolgo ostanejo neopažene, vodijo pa v raka materničnega vratu, anusa, penisa, ust in grla.

V ZDA je v letu 2013 vse tri priporočene doze cepiva proti HPV prejelo le 38 odstotkov deklic v starosti med 13 in 17 let, dečkov pa je bilo cepljenih še manj.

Od leta 2006, ko so cepivo uvedli, število cepljenih sicer narašča in v letu 2013 je vsaj eno dozo cepiva prejelo 57 odstotkov deklic in 35 odstotkov dečkov, kažejo podatki ameriških centrov za nadzor in preprečevanje bolezni.

O tem, kaj so HPV in kakšne so posledice okužbe z njimi, ter o preventivnem cepljenju smo se pogovarjali s predstavnico Nacionalnega inštiruta za javno zdravje Veroniko Učakar.

Kako pogosta je okužba s HPV v Sloveniji? Kdo je najbolj izpostavljen tej okužbi?

Okužba s HPV je ena najpogostejših spolno prenosljivih okužb v svetu in tudi v Sloveniji. Podatki kažejo, da se vsaj polovica ljudi, ki so spolno aktivni, v življenju okuži s HPV. Okužba je v razvitih državah najpogostejša pri osebah mlajših od 30 let.

Kako se okužba kaže oz. kaj so njene posledice?

HPV (humani virusi papiloma) so zelo raznolika skupina virusov, ki jih povezujemo z nastankom številnih benignih in malignih sprememb. Okužene osebe večinoma nimajo bolezenskih znakov. Pri večini ljudi okužba spontano mine, pri nekaterih pa se lahko razvije trajna okužba s HPV. Po takšni z visoko rizičnimi genotipi se lahko v redkih primerih pojavijo rak materničnega vratu in nekateri drugi raki, po okužbi z nizko rizičnimi genotipi pa genitalne bradavice.

Kako lahko okužbo preprečimo?

Z ustrezno spolno vzgojo lahko do neke mere vplivamo na spolno vedenje in s tem na manjšo verjetnost okužbe s HPV. Uporaba kondoma verjetno sicer zmanjša možnost prenosa okužbe s HPV, vendar pa je ne prepreči v vseh primerih. Najučinkovitejša zaščita proti okužbam s HPV je cepljenje.

Od kdaj se priporoča preventivno cepljenje proti okužbam HPV, koga se cepi?

S šolskim letom 2009/10 se je v Sloveniji začelo brezplačno cepljenje proti okužbam s HPV za dekleta, ki obiskujejo 6. razred osnovne šole.

Zakaj je cepljenje na programu že tako zgodaj, pri deklicah, ki še niso spolno aktivne?

Cepivo varuje le pred okužbo z genotipi HPV, ki jih vsebuje in s katerimi oseba še ni bila okužena. Prav tako se je pokazalo, da je cepivo v tej starostni skupini bolj imunogeno (boljši odgovor imunskega sistema) kot pri starejših.

Kaj vsebuje cepivo in kako deluje? Ali ima lahko cepljenje kakšne negativne posledice?

Razvili so dve vrsti cepiva - takšnega, ki vsebuje delce dveh (dvovalentno cepivo), in takšnega, ki vsebuje delce štirih (štirivalentno cepivo) genotipov HPV. Gre za mrtvi cepivi, ki spodbudita nastanek protiteles, ki se izločajo tudi v sluznico materničnega vratu. Protitelesa tako preprečijo vstop nekaterim genotipom HPV v celice in s tem onemogočijo okužbo ter vse njene posledice.

Kot pri vseh drugih cepljenjih se lahko tudi po cepljenju proti HPV pojavijo neželeni učinki, ki pa so običajno blagi in prehodni. Najpogostejše so lokalne reakcije na mestu cepljenja (bolečina, rdečina, oteklina) in zvišana telesna temperatura. Resnejši neželeni učinki so zelo redki. Cepljenje proti HPV je bilo do sedaj uvedeno v številnih evropskih državah in tudi v ZDA. Niti v eni od držav, ki so začele aktivno cepljenje proti HPV, doslej ni bilo vzrokov, da bi cepljenje prekinili ali začasno ustavili.


 


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863