Odkar spremljajo podatke, se je najmanj otrok v Sloveniji rodilo leta 2003. Od takrat do leta 2010 je število rojenih otrok naraščalo in nato naslednjih 10 let upadalo. V letu 2021 pa so vnovič zabeležili manjši porast števila porodov; v slovenskih porodnišnicah je bilo lani po prvih in neuradnih podatkih 18.692 porodov, kar je 1,4 odstotka več kot v letu 2020.
Podatke so zbrali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (Nijz) na podlagi zadnje porodne številke v letu v posamezni porodnišnici in končno natančno število rojenih otrok v letu 2021 še ni znano, temveč je števila zgolj okvirna in približek. Glede na izkušnje iz prejšnjih let pa vedo, da se v okoli treh odstotkih rodijo dvojčki ali trojčki, zato na Nijz ocenjujejo, da so mamice v Sloveniji v lanskem letu rodile okoli 19.000 novorojenčkov.
Lansko leto je bilo tudi za porodnišnice dodatno zahtevno tudi zaradi epidemije covid-19. V porodnišnicah so se spopadali z mnogimi prilagoditvami, ki so zahtevale dodatne organizacijske in strokovne napore osebja. Rodilo je nekaj obolelih mamic, bile so omejitve in dodatni pogoji za prisotnost pri porodu ter tudi prepovedi obiskov. Vseeno povečini ocenjujejo, da epidemija načeloma ni pretirano vplivala na število porodov.
Število porodov je v letu 2021, v primerjavi z letom 2020, sicer upadlo v šestih porodnišnicah, največji upad so zabeležili v Celju. Več porodov v primerjavi z letom prej so se razveselili v osmih porodnišnicah, največji porast je bil v Slovenj Gradcu in na Jesenicah.

Največ porodov so sicer lani znova in kot običajno zabeležili v Porodnišnici Ljubljana, ki je največja slovenska porodnišnica. Pri njih je tudi privekala na svet prva novorojenka v letu 2022 - deklica s prelepim imenom Lila je bila ob porodu težka 2710 gramov in velika 50 centimetrov. Zadnji v letu 2021 se je pri njih ob 21.09 rodil deček, težak 2640 gramov in velik 47 centimetrov.
V celem letu 2021 se je sicer v Ljubljani skupno rodilo 5358 otrok - 2594 deklic in 2764 dečkov. Pomagali so pri 80 porodih, ko so bili novorojenčki rojeni pred 28. tednom nosečnosti, in pri rojstvu nedonošenčkov pred 32. tednom nosečnosti. Pri 132 porodih so na svet privekali dvojčki in enkrat trojčki, je sporočil predstojnik kliničnega oddelka za perinatologijo Porodnišnice Ljubljana, mag. Gorazd Kavšek. Lansko leto je bilo pri njih pestro tudi zaradi prilagoditev zaradi covid-19, saj so sprejemali tudi nosečnice s težjim potekom bolezni. "Realizirali smo poseben predel (Covid ambulanta za patološko nosečnost in Covid sprejemno triažna ambulanta) za kvalitetno in varno obravnavo SARS-Cov pozitivnih nosečnic in poseben predel v porodnem bloku za porod SARS-Cov2 pozitivnih porodnic," je pojasnil.
Kljub zahtevnim časom jim je uspela prenova dela porodnega bloka. Tako imajo po novem posebno sobo za pripravo na porod (Julija), kjer lahko porodnice na udobnejši način in v prijetnem okolju preživljajo začetno fazo poroda. Spomladi načrtujejo štiri nadstandardne sobe za poporodno obdobje, kjer bo omogočeno sobivanje mlade družinice (mama, otrok in partner), nadaljnjo prenovo pritličja porodnišnice, ambulante in avle s ponovnim odprtjem originalnega dostopa v ljubljansko porodnišnico iz Zaloške ceste ter dokončno realizacijo posebnega dela (siva cona) za ločene preglede nosečnic in porodnic v primeru potrebe po izolaciji (na primer korona in tudi v drugih primeri potencialnih epidemij). V načrtu je tudi začetek energetske sanacije 35 let stare "nove porodnišnice", je nanizal.
V mariborski porodnišnici je bilo v zadnjih dveh letih manj porodov kot prejšnja leta, kar delno pripisujejo tudi vplivu epidemije covida-19. Lani so sicer zabeležili 1916 porodov - skupno se je rodilo 1945 novorojenčkov, med njimi je bilo 992 dečkov in 953 deklic ter 44 dvojčkov. Decembra lani se je sicer pri njih skupno rodilo 150 otrok. Razlog, da se je skupno število porodov lani znova nekoliko zvišalo, je najverjetneje tudi v dostopnejši epiduralni analgeziji, ki je še vedno uradno dostopna le v dopoldanskem času. "Neuradno pa se trudimo omogočiti epiduralno čim večjemu številu porodnic tudi popoldan in ponoči," je povedal predstojnik porodnišnice, izr. prof. dr. Faris Mujezinović, dr. med.
V kranjski porodnišnici so v času epidemije beležili nekoliko manj rojstev. V povprečju imajo sicer med 105 in 120 porodov mesečno, običajno največ poleti in zgodaj jeseni. V letu 2021 sta številčno v pozitivnem smislu močno izstopala avgust, v katerem je bilo 143 porodov, in oktober s 154 porodi, najmanj porodov (92) so imeli v že tako ali tako v najkrajšem mesecu - februarju. Skupno so lani zabeležili 1423 porodov, ko se je rodilo 1430 otrok - 751 dečkov in 679 deklic - in med njimi sedem parov dvojčkov. Leta 2020 so imeli 1556, leta 2019 1490 in leta 2018 1358 porodov. "Epidemija še ni vplivala na število porodov v letu 2020, ker so ženske zanosile že prej. Je pa bilo zaznati manjše število konec leta 2020, saj pari ob začetku epidemije zaradi nesigurne in še neznane situacije niso načrtovali nosečnosti," je razložila Irena Virant, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva, iz Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj.

Nosečnicam je epidemija sicer po njenih opažanjih povzročala več skrbi glede razvoja in zdravja otroka, spraševale so, kako je z nošenjem zaščitne maske in s prisotnostjo partnerja pri porodu. Veliko je bilo vprašanj glede cepljenja v nosečnosti, ki so ga priporočali, in nosečnice spodbujali k cepljenju. "Delo z nosečnicami je sicer potekalo normalno ob uporabi zaščitnih ukrepov, glede česar nismo imeli posebnih težav. Pri nosečnicah, ki so bile v karanteni, smo opravili telefonski razgovor in jih prenaročili na poznejši termin, seveda pa smo vse nosečnice s težavami pregledali v naši covid ginekološko porodniški ambulanti," je opisala. Sicer pa je pri njih rodilo 10 obolelih in na srečo pri nobeni ni bilo hujših zapletov pri ali po porodu. Razmeram se sproti uspešno prilagajajo, v letu 2022 pa načrtujejo energetsko prenovo.
V brežiški porodnišnici so imeli lani 468 porodov; pri jih se je rodilo 217 deklic in 253 dečkov ter dvakrat dvojčki. "Imeli smo tudi porode nosečnic, okuženih z novim koronavirusom. Praviloma smo jih pošiljali na porod v UKC Ljubljana, če so bili porodi predvideni, nekaj je rodilo tudi v naši bolnišnici. Za potrebno izolacijo smo uporabili nadstandardni sobi," je pojasnila direktorica Splošne bolnišnice Brežice, Anica Hribar. Zadnji dve leti so sicer pri njih poleg epidemije zaznamovale tudi vesele novosti. Povsem so prenovili porodni oddelek, uredili dve nadstandardni (enoposteljni) sobi z lastnimi sanitarijami, prenovili porodno sobo in prostor za CTG, kupili eno novo porodno posteljo in večje število električnih postelj, v letu 2021 pa so kupili tudi nov ultrazvok, je nanizala. "Skratka, oddelek je v večjem delu prenovljen in ima novo sodobno opremo. V letošnjem letu nameravamo prenoviti še kopalnico, ki je edina na oddelku ostala še neprenovljena," je napovedala.
V letu 2020 se je v novogoriški porodnišnici rodilo 599 otrok, lani pa manj, domnevajo, da tudi zaradi obnove. "V letu 2021 smo zaradi obnove nekaj mesecev v bolnišnici povzročali hrup in prah, a vseeno se je pri nas rodilo 574 otrok. Več je bilo dečkov, kar 309, rodilo se je tudi šest parov dvojčkov," je sporočila predstojnica Ginekološko-porodniške službe v Splošni bolnišnici "Franc Derganc" Nova Gorica, Alenka Zavrtanik Čelan, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.
Sicer pa je bilo lani tudi zanje pestro leto. S pomočjo sredstev projekta EZTS-GO Zdravstvo, podprojekt Fiziološka nosečnost in z lastnimi sredstvi so na novo zgradili in lično opremili eno- in dvo-posteljne sobe s kopalnicami, ki mamicam in novorojenčkom zagotavljajo vso udobje in intimo po porodu. V nove prostore so se preselili na božični večer. "Mamice so po navdušene in zdi se nam, da tudi novorojenčki manj jokajo. V letu 2022 bi radi nadaljevali, saj na obnovo čakajo tudi porodne sobe," je naštela.
V celjski porodnišnici je v lanskem letu nekoliko upadlo število porodov v primerjavi z letom 2020, ko so imeli 1641 porodov. Lani se je pri njih rodilo 708 deklic, 801 deček, devetkrat so na svet privekali dvojčki. "Epidemija je močno spremenila način našega dela. V prvem valu smo morali zaradi pomanjkanja osebne varovalne opreme in prostorov za izolacijo v bolnišnici praktično povsem prekiniti obravnave pacientk v ambulantah, razen nosečnic," se spominja predstojnik Ginekološko-porodniškega oddelka Splošne bolnišnice Celje, mag. Jakob Koren, dr. med., specialist ginekologije in porodništva.

Takrat sta v celotni regiji delovali le dve enotni ambulanti za obravnavo nosečnic, obe izven splošne bolnišnice. Pozneje so se razmere na srečo delno izboljšale, a še vedno niso povsem kot poprej. "Spremembe v 2021 so bile obsežne, vendar predvsem v zvezi z epidemijo. Odreči smo se morali številnim, že uveljavljenim dejavnostim in jih bomo poskušali postopno uvesti nazaj v 2022, če bodo razmere dopuščale. Predvsem si želim čimprej ponovno začeti s predavanji "Priprava na porod in starševstvo", ki so bila zelo dobro sprejeta in obiskana," je izpostavil in izrazil upanje, da "bomo dočakali konec epidemije in bomo lahko normalno opravljali svoje delo in vrnili organizacijo našega oddelka nazaj v običajne tirnice".
V ptujski porodnišnici so imeli lani 903 porodov, kar je osem odstotkov več kot leto poprej. Rodilo se je 421 deklic in 482 dečkov, med njimi štirikrat dvojčki. Po besedah predstojnice ginekološko porodnega oddelka v Splošni bolnišnici Ptuj, Damijane Bosilj, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva, so se sproti prilagajali na epidemiološko stanje. Lani so obenem uvedli številne novosti in spremembe. Obnovili so vse kopalnice in stranišča na oddelku za otročnice, polepšali stene v porodnih sobah s stenskimi oblogami, uvedli možnost porodnici prilagojenih dišav v porodni sobi na željo porodnic, opremili sobo za počitek in pripravo na porod v okviru porodnih sob z gugalniki. Nabavili nove ultrazvok za urgentno in za CTG ambulanto, CTG aparat za sprejemno ambulanto, ginekološko pregledovalno mizo in sodobno in udobno porodno posteljo, ki omogoča porode v vseh položajih, operacijsko mizo za operacijsko dvorano v porodnišnici ter uvedli dostavni sitem prostaglandinov za bolj prijazno in učinkovito sprožitev poroda, je naštela. Medtem nadaljujejo s porodi v vseh položajih, v vodi in na pručki, blazini ... in imajo številne načrte tudi za leto 2022. "Predvsem pa si želimo lepe porode, zdrave nosečnice in novorojenčke ter porodnice in zadovoljne mamice in očete," je poudarila.
V murskosoboški porodnišnici se je v letu 2021 rodilo 769 otrok, med njimi 384 deklic in 385 dečkov. Petkrat so se rodili dvojčki. Zadnji v letu 2021 se je rodil deček, ki je na svet privekal 31. decembra ob 2.15. V novem letu jih je prvi razveselil Luka, ki se je rodil 1. januarja 2022 ob 7.26, medtem ko je prvorojeni deklici letošnjega leta ime Nella. Tudi pri njih je epidemija covid-19 prinesla marsikaj novega: "uporabo dodatne zaščitne opreme, dodatno delo povezano z jemanjem brisov, odpiranje novih delovišč (siva in rdeča cona), vsakodnevno spreminjanje navodil ... Vse spremembe so se dogajale seveda v okrnjeni kadrovski zasedbi, ker so tudi delavci zbolevali, kar je tudi dodatno oteževalo organizacijo dela." Ob vsem jim je lani uspelo na novo prepleskati porodni oddelek, v letu 2022 pa načrtujejo posodobitev opreme z namenom izboljšanja počutja za porodnice.

V Porodnišnici Postojna so imeli lani 1699 porodov, v katerih se je rodilo 1715 otrok, je povedal direktor Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo Postojna, Aleksander Merlo, s čimer se uvrščajo na tretje mesto po številu novorojenčkov v lanskem letu v državi, takoj za ljubljansko in mariborsko. "Kot vedno se je rodilo nekaj več dečkov kot deklic. Pravzaprav je tolikšno število porodov pri nas kar velik uspeh, saj smo majhna bolnišnica," je povedal Merlo in dodal, da so tudi ves ostali program naredili po načrtih. Pri njih sicer trenutno potekata dve večji investiciji, ki ju vodi ministrstvo. Prva je izgradnja laboratorija za izventelesno oploditev in dokončanje nove bolnišnične lekarne. Slednjo so umestili na podstrešje, kjer bodo uredili tudi večjo sobo za sestanke oziroma predavanja. V pritličju pa bodo uredili še kakšno dodatno ambulanto.
V jeseniški porodnišnici so imeli lani 801 porod, kar je 75 porodov oziroma 10 odstotkov več kot 2020. V letošnjem letu se je rodilo 387 deklic in 416 dečkov, najpogostejši imeni pa sta bila Julija in pri dečkih Filip in Jakob. Januarja in oktobra sta se pri njih rodila dvojčka. Vseskozi si prizadevajo, da bi porodnicam in otročnicam omogočili čim večje udobje, je zagotovila Nina Trifoni, dipl. m. s., spec. org., GMS ped. in gin. službe. V letih 2020 in 2021 je bila celotna Splošna bolnišnica Jesenice vključena v energetsko požarno sanacijo objekta, s čimer so pridobili stalno prezračevanje in klimatiziranje sob na ginekološko porodniškem oddelku in v porodnem bloku. V porodni sobi so dobili dva aparata TENS za lajšanje obporodnih bolečin, žogice za masažo, valj, žoge ... in novo porodno posteljo. "Želimo si tudi kakovostnejših posteljnih enot, praktičnih in bolj diskretnih nočnih lučk. Letos imamo v planu obnovo dvoposteljnih sob za otročnice, da bo soba bolj udobna, prijazna tako za mamico kot za dojenčka. Zelo veseli pa bi bili tudi kadrovskih okrepitev na ginekološko porodniškem oddelku," je izpostavila.
V letu 2021 so imeli v Porodnišnici Novo mesto 1329 porodov, kar je 81 več kot leto poprej. Devetkrat so se razveselili dvojčkov, zato je število otrok večje od števila porodov, in sicer se je rodilo 666 deklic in 672 dečkov. "Porasta porodov smo zelo veseli in v primerjavi s prejšnjimi leti opažamo, da se več žensk odloča tudi za tretjega ali četrtega otroka," je pojasnila predstojnica oddelka za ginekologijo in porodništvo, Damjana Koželj, specialistka ginekologije in porodništva. Leto je bilo tudi pri njih znova v znamenju covida-19, čemur so se po njeni oceni kar dobro prilagodili. "Vsi ambulantni pregledi so potekali nemoteno, seveda so vse ženske med pregledom nosile zaščitne maske, poudarjali smo tudi razkuževanje rok. Na oddelkih je bilo okrnjen ginekološki program oziroma nenujne operacije, delo v porodni sobi in na porodniškem oddelku pa je ves čas potekalo v nezmanjšanem obsegu. Porodni spremljevalci so bili lahko prisotni skozi celo leto, obiski pa so bili kar precejšnji del leta prepovedani," je opisala.
Nosečnice so bile po njihovih opažanjih "v začetku epidemije zelo prestrašene in so se res držale vseh ukrepov. Potem se je strah nekoliko porazgubil, tako da se ukrepov držijo nekoliko manj", opozorila pa je tudi, da se kljub priporočilom večina nosečnic se še vedno ne cepi. Vse porodnice in porodni spremljevalci so sicer morali izpolnjevati pogoje PCT, "saj smo tako ščitili druge porodnice in novorojenčke, ki so bivali v isti sobi na poporodnem oddelku". Uredili so porodno sobo in sobi za bivanje covid pozitivne porodnice in nosečnic. Nekaj obolelih je rodilo pri njih, nekaj s težjim potekom so napotili v Ljubljano. V trenutnih razmerah pa več pozitivnih porodnic rodi pri njih. "Delo je sicer veliko bolj naporno, saj je pri delu potrebna zaščitna oprema. Poleg navedenega se zaradi bolniške odsotnosti in nege spopadamo s pomanjkanjem srednjih medicinskih sester," je opozorila in še posebej pohvalila požrtvovalnost vseh zaposlenih.
Lansko leto pa so pri njih zaznamovale tudi številne spremembe in novosti. Prenovili oziroma zamenjali so talne obloge v celotnem porodnem bloku, dobili so še eno novo porodno posteljo, tako da imajo sedaj dve najnovejši postelji, ki omogočata različne položaje. Še dve imamo v načrtu za letošnje leto, "saj sta stari dve res že zelo dotrajani". Zelo dobro je zaživela virtualna materinska šola, kjer predavajo njihove babice in pediatrinja, osredotočajo pa se na porod in poporodno obdobje ter dojenje. "Šole se lahko udeležijo tudi nosečnice, ki imajo izbranega ginekologa kje drugje (vse zainteresirane lahko pišejo na naslov sola-za-starse@sb-nm.si, kjer bodo dobile vabilo za virtualno srečanje, ki je zastonj," je pozvala. "Porodnice, ki se odločijo za bivanje v nadstandardni sobi, v katerih lahko bivajo s partnerjem ali pa same, so izjemno zadovoljne, tako da si v bodoče želimo prenoviti še dve troposteljni sobi v dvoposteljno in v sobo vključiti kopalnico," je napovedala. Prenoviti nameravajo tudi tla na porodniškem oddelku, naredili pa so tudi novo neonatološko ambulanto, pri čemer čakajo le še nekaj zaključnih del in upajo, da bodo lahko z delom v njej začeli čim prej. Tako bi lahko odpusti novorojenčkov potekali že prej in ne šele tretji poporodni dan.

Na oddelku za ginekologijo in porodništvo slovenjgraške bolnišnice so lani prvič po 20 letih spet našteli več kot tisoč porodov, in sicer 1032. Rodilo se je 1040 otrok, pri čemer ugotavljajo, da se povečuje število porodnic iz drugih regij. V zadnjem letu je sicer še ena medicinska sestra z njihovega oddelka opravila izpit za mednarodno svetovalko za dojenje, s čimer so še povečali strokovno podporo dojenju, vključili so se tudi v projekt Dojenju prijazno mesto. Njihov sodobno opremljen in urejen oddelek za ginekologijo in porodništvo se nahaja v novem prizidku bolnišnice. V pritličju sta ambulantni del in dnevna bolnišnica, v prvem nadstropju bolnišnični del s 47 posteljami za bolnice in 24 posteljami za novorojenčke, v drugem nadstropju je nov porodni blok s štirimi porodnimi posteljami in operacijsko dvorano. Ena od posebnosti je možnost poroda v vodi. Lani si je v porodni kadi bolečine med porodom lajšalo 52 porodnic, 31 jih je tudi rodilo v vodi.
V izolski porodnišnici so imeli leta 2021 584 porodov, kar je nekoliko manj kot leto prej, ko so zabeležili 602 poroda. Rodilo se je 298 dečkov in 299 deklic, šestim mamicam so se rodili dvojčki. Tudi pri njih so morali zaradi covid-19 prilagoditi obravnavo in delo z nosečnicami in porodnicami. Pozitivne nosečnice so pregledovali v posebnih ambulantah v sklopu bolnišnice, nekatere so morale roditi v Porodnišnici Ljubljana. Nosečnice, ki so rodile pri njih in so bile v času poroda okužene z novim koronavirusom, so bile po porodu skupaj z novorojenčkom nameščene na covid oddelku, kjer so ginekologi in pediatri izvajali redne vizite. V bodoče se veselijo novosti, in sicer načrtujejo prenovo porodnega bloka in oddelka otročnic, izboljšavo nadstandardne sobe in nadgradnjo materinske šole.
Prvi novorojenčici v letu 2022 – Lila in Lina
Rojstva se seveda nadaljujejo tudi v letu 2022. Prvi novorojenčici sta se v najdaljši noči leta rodili minuto čez polnoč, in sicer v Ljubljani in v Mariboru. Deklica Lila v Ljubljani je bila ob porodu težka 2710 gramov in velika 50 centimetrov, deklica Lina, rojena v Mariboru, je imela 3360 gramov in 51 centimetrov. Kot prvi deček letos v Sloveniji se je ob 2.40 v Izoli rodil Lan, težak 2890 gramov in velik 52 centimetrov. Na Jesenicah je prva letos na svet privekala deklica. Rodila se je ob 3.46, imela je 3370 gramov in 51 centimetrov. Na Ptuju se je prvi letos ob 6.44 rodil deček z 2930 grami in 51 centimetri. Tudi prvi otrok v letošnjem letu v Murski Soboti je bil deček. Rodil se je ob 7.26, imel je 3390 gramov in 51 centimetrov. V postojnski porodnišnici je prva letos ob 7.56 zajokala deklica s 3240 grami in 52 centimetri.
Starši upravičeni do dodatka za novorojenčke
Vse do sredine leta 2023 so starši upravičeni tudi do solidarnostnega dodatka za novorojence, ki je eden od ukrepov pomoči zaradi covida-19. V višini 500 evrov ga prejme eden od staršev oziroma posvojitelj za otroka, ki ima stalno prebivališče v Sloveniji in ki je rojen do 30. junija 2023. Centri za socialno delo izvajajo izplačila po uradni dolžnosti v treh mesecih po rojstvu, kar pomeni, da ni potrebno vlagati posebne vloge. Dodatek bo izplačan v treh mesecih po rojstvu in se ne izključuje s pomočjo ob rojstvu otroka. Ne šteje se v dohodek pri uveljavljanju pravic po predpisih, ki urejajo pravice iz javnih sredstev, razen pri izredni denarni socialni pomoči.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV