"V skrbi za največjo zaščito otrok so potrebne konkretne prioritete, zato nujno potrebujemo akcijski načrt za otroke in mladino 2013-2016, ki izhaja iz programa za otroke in mladino 2006-2016," je za STA povedal izvršni direktor Slovenske fundacije za Unicef Tomaž Bergoč.

V Sloveniji po njegovem opozorilu potrebujemo tudi posebnega varuha, ki se bo ukvarjal izključno s pravicami otrok in večjo povezanost nevladnih organizacij, ki delujejo na področju otrokovih pravic.
'… Zato nas večkrat objemite in nam povejte, da nas imate radi.'
Junior ambasadorji Unicefa Slovenija so v svojem sporočilu odrasle zaprosili, da dajo vsem otrokom enako mero pozornosti "ne glede na to, ali so bogati ali revni, veliki ali majhni". "Veliko več kot igrače nam pomenita topla beseda in objem. Zato nas večkrat objemite in nam povejte, da nas imate radi," so zapisali.
Po opozorilih Sklada ZN za pomoč otrokom (Unicef) se stopnja umiranja otrok v svetu prepočasi znižuje. Zaradi bolezni, ki bi jih bilo mogoče preprečiti, po svetu umre več kot 10 milijonov otrok, mlajših od pet let. Večina držav po svetu smrtnosti med otroki ne zmanjšuje dovolj hitro za izpolnitev cilja deklaracije tisočletja, ki je zmanjšanje smrtnosti po svetu za dve tretjini do leta 2015.
Svetovni dan otrok obeležujemo 20. novembra v spomin na 20. november 1959, ko je Generalna skupščina Združenih narodov sprejela deklaracije o otrokovih pravicah, ter na 20. november 1989, ko je sprejela konvencijo o otrokovih pravicah. ZN so z obema dokumentoma opredelili otroka kot imetnika posebnih pravic in zavezali države članice k uresničevanju pravic otrok.
V Sloveniji sicer na položaj otrok še posebej opozarjamo prvi teden v oktobru, v tednu otroka, začne pa se z dnevom otroka. Ta sledi priporočilu Generalne skupščine ZN, naj si vsaka država izbere svoj dan otroka.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV