Bibaleze.si

Kako ravnati v primeru nadlegovanja?

V.M.

Novice

17
17. 04. 2012 13.12

V Grosuplju med starši in otroki vlada preplah, OŠ Louisa Adamiča je namreč prejela obvestilo o sumljivih moških, ki vabijo šolarje, naj prisedejo v avtomobil. Na policiji so nam pojasnili, kako ravnati v takšni situaciji.

Otroci

 

Otroci
Otroci FOTO: Thinkstock
V bližini OŠ Louisa Adamiča in po drugih ulicah v Grosuplju se v črnem audiju A3 prevaža moški oziroma več oseb, ki otroke nagovarjajo in vabijo, naj prisedejo v avtomobil. Otrokom naj bi ponujali tudi sladkarije in jih spraševali, kje so doma. Ravnateljico sta o tem seznanili dve materi, pričevanja pa je potrdila tudi ena izmed učiteljic. Vest so nato nemudoma posredovali staršem in poudarili, naj otroke podučijo, kako ravnati v takšnem primeru.

Policija na delu

Kaj natanko se dogaja, smo želeli preveriti na policiji, kjer nam je Vinko Stojnšek pojasnil, da so seznanjeni s primerom in da v takšnih situacijah nemudoma začnejo z aktivnostmi in preverjanjem okoliščin ter zbiranjem informacij. Tudi dotični primer preiskujejo, o taktiki in metodiki dela v takšnih situacijah pa ne morejo podajati informacij.

Panika zaradi dezinformacij

Stojnšek je poudaril, da policija zaradi različnih informacij še ni prišla do konkretnih podatkov. V takšnih primerih se namreč pogosto srečujejo tudi z dezinformacijami, ki lahko v določenih sredinah povzročijo paniko in negotovost. "V Grosupljem se je razširila informacija, da je šlo za ugrabitev ter da so policisti aretirali ugrabitelja in rešili otroka."

Policija
Policija FOTO: Blaž Garbajs

Informacije sporočite na številko 113

Na policiji so povedali, da je v takšnih primerih zelo pomembno sodelovanje občanov, ki lahko svoja opažanja sporočijo na eno izmed telefonskih številk policije, 113 ali na anonimni telefon 050 1200.

Navodila za starše in otroke

Povsem normalno je, da takšno obvestilo starše in otroke prestraši, a pomembno je, da se doma o tem pogovorijo in poučijo, kako ravnati v takšnih in podobnih situacijah. Vinko Stojnšek staršem svetuje, da otrokom podajo splošne nasvete.

1. Ne vstopaj v tuja vozila (Osebe, ki jim lahko zaupaš, so samo: tvoji starši, sorodniki, sosedje, tvoj razrednik/razredničarka, učitelj/učiteljica, policist)!
2. Ne sprejemaj daril od neznancev!
3. Ne sledi neznanim osebam (ne glede na obljube, da boš dobil/a ali videl/a igračo, domačega ljubljenčka)!
4. Na vsako ponudbo se zoperstavi z odločnim NE!
5. Pomembno je, da v primeru nadlegovanja nemudoma pristopiš do najbližje odrasle osebe in pojasniš, kaj se je zgodilo. Pomoč lahko poiščeš na ulici, v trgovini, šoli ... Zapomni si čim več informacij, na podlagi katerih bo lahko policija izsledila sumljivo osebo.

Ukrep odrasle osebe, na katero se je obrnil otrok

Odgovornost odraslih je, da v takem primeru otroku prisluhnejo, ga po potrebi zaščitijo, mu pomagajo po najboljših močeh, pokličejo številko 113 in poskušajo najti otrokove starše.

Preberite si še resnično zgodbo o ugrabljeni deklici iz Ljubljane.

Prestrašeni otrok
Prestrašeni otrokFOTO: iStockphoto

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863