Bibaleze.si

Preprečite najhujše!

STA/N. K.

Novice

0
19. 03. 2014 14.44

Ob letošnjem svetovnem dnevu ustnega zdravja želi odbor za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije še dodatno opozoriti na pomen skrbi za ustno zdravje nosečnic in malčkov. Predstavnica odbora Diana Terlević Dabić pravi, da je za zdravje ustne votline nujna dobra ustna higiena, pravilna prehrana ter preventivni pregledi pri zobozdravniku.

Otroci si morajo zobe umivati dvakrat dnevno. Pri tem jim seveda morajo pomagati starši.
Za dobro ustno higieno morajo skrbeti tudi nosečnice.
Za dobro ustno higieno morajo skrbeti tudi nosečnice.FOTO: Profimedia
Dobro ustno zdravje vpliva na dobro splošno zdravje, je na današnji novinarski konferenci poudarila Terlević Dabićeva. Ob letošnjem svetovnem dnevu ustnega zdravja so pripravili posebne delavnice za otroke in svetovalnico za bodoče starše.

Odbor želi slediti trendom v zobozdravstvu, kjer dajejo poseben poudarek preventivi. Terlević Dabićeva sicer meni, da se v Sloveniji za to premalo naredi. Kot primer je navedla, da dajejo v Evropi za zobozdravstveno varstvo 1,14 odstotka BDP, v Sloveniji pa desetkrat manj.

Pod geslom Pravočasen pregled v zobni ambulanti lahko reši življenje bo septembra potekal preventivni projekt, v okviru katerega se bodo slovenski zobozdravniki z brezplačnimi pregledi poskušali vključiti v preventivo za odkritje ustnega raka.

Rok Kosem iz Pedontološke sekcije Slovenskega zdravniškega društva je izpostavil, da je treba za ustno zdravje začeti preventivno delovati že pred rojstvom otroka, in sicer pri skrbi za ustno higieno nosečnice. Pri tem je poudaril, da sodelujejo na tečajih za pripravo na porod. Tam osveščajo nosečnice in njihove partnerje, da skrbijo za ustno higieno in tako zmanjšajo tveganje prenosa škodljivih bakterij v otrokovo ustno votlino.

Iz rezultatov ene od raziskav, kjer so nekaj let spremljali ustno zdravje skupine otrok, je razvidno, da so z osveščanjem nosečnic o skrbi za ustno higieno in zdrav način prehranjevanja ter z rednimi preventivnimi pregledi otrok dosegli, da imajo štiriletniki sedaj manj kariesa kot v preteklosti. V Sloveniji se tako karies pojavi pri vsakem tretjem otroku.

Otroci si morajo zobe umivati dvakrat dnevno. Pri tem jim seveda morajo pomagati starši.
Otroci si morajo zobe umivati dvakrat dnevno. Pri tem jim seveda morajo pomagati starši.FOTO: iStockphoto

Kosem je dejal, da po priporočilih sicer več kot polovica staršev pripelje otroka na preventivni pregled že pred prvim letom starosti. S tem pa, kot pravi, še niso zadovoljni. Zaradi pomanjkanja nacionalne strategije in informacijskega sistema, težko ozaveščajo starše o potrebnosti že zgodnjih preventivnih zobozdravstvenih pregledov otrok. Pri tem pa lahko po njegovem prepričanju veliko naredijo prav pediatri, ki lahko starše kmalu usmerijo na zobozdravstveno službo.

Najpogostejše napake staršev pri skrbi za ustno zdravje otrok so, da jim zob ne umivajo dvakrat dnevno, da ne uporabljajo zobne paste s fluoridi ter da ne skrbijo za zdravo prehrano otrok, pravi Kosem.

Marjan Premik s Stomatološke sekcije Slovenskega zdravniškega združenja pa je poudaril, da ne moremo promovirati zdravja brez nacionalne strategije za ozaveščanje glede ustnega zdravja. V zadnjih dvajsetih letih po njegovem prepričanju na tem področju ni bilo narejenega nič, zato je pozval ministrstvo in vlado, da se za skrb za ustno zdravje sprejme ustrezne predpise, vzpostavi informacijski sistem in vzpostavitev med sektorske politiko zdravja.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863