Bibaleze.si

Preverite!

STA/N. K.

Novice

0
14. 07. 2014 09.53

Ministrstvo za notranje zadeve državljanom priporoča, da ob načrtovanju poletnih dopustov v tujini pravočasno preverijo, ali imajo ustrezen dokument za potovanje v tujino in ali je ta veljaven, so sporočili z ministrstva.

Upravna enota - 11

 

Upravna enota - 11
Upravna enota - 11 FOTO: Blaž Garbajs

Osebna izkaznica je javna listina, s katero slovenski državljan izkazuje svojo istovetnost in državljanstvo in s katero lahko potuje v določene države. Slovenski državljan lahko z veljavno osebno izkaznico vstopi in prebiva (do 90 dni) v vseh državah EU, na podlagi bilateralnih sporazumov pa lahko potuje tudi v Albanijo in Švico. Prav tako se s slovensko osebno izkaznico lahko potuje v Bosno in Hercegovino, Črno goro, Makedonijo in Srbijo.

Za obisk drugih držav pa je potreben veljaven potni list. Določene države zahtevajo, da je potni list ob vstopu na njihovo ozemlje veljaven vsaj še pol leta ali več. Državljanom zato svetujejo, da se v primeru potovanja predvsem v države z vizumskim režimom na turističnih agencijah, določenih spletnih straneh zunanjega ministrstva ali diplomatsko-konzularnih predstavništvih tujih držav pravočasno pozanimajo o posebnih pogojih vstopa v te države.

Vloga za izdajo potnega lista ali osebne izkaznice se lahko vloži na katerikoli upravni enoti, vsaj deset dni pred potovanjem, če potrebujejo nov dokument. Zaprosijo lahko tudi za nujno izdelavo dokumentov, in sicer v roku enega delovnega dneva.

Otroku do dopolnjenega 3. oz. 18. leta starosti se izdata potni list oz. osebna izkaznica z veljavnostjo 3 oz. 5 let. Staršem posebej priporočajo, da so pozorni na veljavnost listin otrok, saj te potečejo v krajšem času kot njihovi dokumenti. Vlogo za izdajo dokumentov za otroka vloži njegov starš ali zakoniti zastopnik na kateri koli upravni enoti.

Letališče
Letališče FOTO: Thinkstock

 

Potni list in osebna izkaznica sta dragocena dokumenta, zato ju je treba skrbno hraniti in z njima skrbno ravnati. V primeru izgube ali kraje je potrebna prijava najkasneje v roku osmih dni na katerikoli upravni enoti, svetujejo na ministrstvu.

Če državljan ostane brez potnega lista ali osebne izkaznice v tujini, se lahko obrne na najbližje diplomatsko-konzularno predstavništvo Slovenije.

Če državljan ostane brez njega v okoliščinah (kraje iz stanovanja, ropi), je priporočljivo, da to takoj prijavi tudi najbližji policijski postaji, ki izda potrdilo o prijavi. Prav tako je pomembno, da dokument, ki velja za pogrešanega, ukradenega ali izgubljenega, in ni v uporabi več, če ga ponovno najde, to prijavi, saj ima lahko pri prehodu meje težave.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863