Skupine za človekove pravice so za primer okrivile oblasti v severnokitajski pokrajini Šanši, ki naj bi Feng Džjamej prisilile v splav. Iz pokrajinske vlade v Šanšiju so sporočili, da je preiskava dokazala resničnost primera in preiskovalci že pozivajo k ukrepom proti krivcem. "Primer je resna kršitev politik Državne komisije za prebivalstvo in načrtovanje družine, ki je povzročila neugodje v družbi," so zapisali na vladni spletni strani. Oblasti niso natančno identificirale storilcev, vendar so obljubile, da se bodo v prihodnje izogibale ponovitvam takšnih primerov, za katere so sporočile, da so protipravni že od leta 2001, ko je bila uvedena prepoved prekinitev poznih nosečnosti. Primer je na Kitajskem povzročil nemalo vznemirjenja, ko so se na spletu pojavile fotografije, na katerih Fengova leži na bolniški postelji zraven okrvavljenega trupla svojega otroka. Kitajski uporabniki interneta so se na prisilni splav odzvali z ogorčenjem, nekateri pa so splav primerjali z dejanji nacistov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Fengova in njen mož Deng Džidžuan, ki že imata petletno hčer, sta podrobnosti svoje nesreče objavila na spletnih straneh skupin za človekove pravice, potem ko so oblasti 2. junija Fengovo prisilile v splav. "2. junija so ji dali injekcijo, otrok pa se je mrtev rodil 4. junija ob tretji uri zjutraj," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal Deng. "V splav ni privolila. Prisilili so jo, da je podpisala bolniški obrazec," je še dejal Deng.
Kitajska je strogo politiko enega otroka uvedla leta 1978, da bi poskušala nadzirati naraščanje kitajskega prebivalstva, katerega število je do zdaj že preseglo 1,3 milijarde, kar je največ na svetu. Politika enega otroka določa, da lahko imajo mestne družine enega otroka, podeželske družine pa največ dva otroka, če je prvi deklica. Če določil ne upoštevajo, morajo starši plačati kazen. Skupine za človekove pravice trdijo, da so zaradi te politike oblasti več tisoč žensk prisilile v splav. Uradne državne statistike pa kažejo, da je od uvedbe politike enega otroka število splavov doseglo vrh leta 1983, ko je bilo ugotovljenih 14,37 milijona splavov.
Iz Hrvaške pa prav tako prihaja grozljiva novica.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV