
Predsednik DZ Milan Brglez je spomnil na prodor ideje o človekovih pravicah v prejšnjem stoletju in na spoznanje, da otroci potrebujejo posebno zaščito ter ločen pravno zavezujoč dokument. Generalna skupščina Združenih narodov je tako 20. novembra pred 25 leti sprejela konvencijo o otrokovih pravicah. Po Brglezovih besedah je danes priložnost za oceno, kako so bile države podpisnice konvencije uspešne pri udejanjanju njene vsebine, ter za oceno, ali so pravice otrok postale del realnosti ali so ostale zgolj črka na papirju.
Kot pravi Brglez, je bil pri nas dosežen korak naprej. Zahvaljujoč konvenciji se o otrokovih pravicah več govori in razpravlja ter z njimi seznanja otroke in mladostnike, je dejal.
Otrokom pa je treba po njegovih besedah tudi prisluhniti, jih vključiti v odločanje in upoštevati njihovo mnenje. Udejstvovanje participacije je, kot pravi, več kot pravica, je vse bolj tudi vrednota in sredstvo za doseganje sprememb ter garant za spoštovanje različnosti. Brglez tudi verjame, da je lahko tudi državni zbor glasen in odmeven zagovornik otrokovih pravic.
Po besedah varuhinje človekovih pravic Vlaste Nussdorfer je bilo sicer v preteklosti tudi veliko napak in kršitev otrokovih pravic, a sedanjost je boljša. Nussdorferjeva se, kot pravi, tudi veseli prihodnosti, ki pa jo bodo orisali prav mladi s predstavitvijo svojega pogleda.
Ob tem je varuhinja tudi poudarila pomen možnosti, da se mladi, če so jim kršene pravice, pritožijo brez strahu pred sankcijami. Vsako pritožbo pa je treba po njenih besedah obravnavati in se do nje opredeliti. Nussdorferjeva je predstavila postopek pritožbe v šolah in drugih zavodih, mlade pa je povabila, da poiščejo tudi pomoč varuha, če menijo, da so jim kršene temeljne človekove pravice in svoboščine.
Predsednica Zveze prijateljev mladine Slovenije Darja Groznik je opozorila, da nimajo vsi otroci in mladostniki enakih možnosti, da razvijajo svoje potenciale in sposobnosti. To je po njenem mnenju pogosto odvisno od zneska na bančnem računu njihovih staršev. Kot je poudarila, so današnji mladi jutrišnji odrasli, odločevalci, voditelji, znanstveniki, raziskovalci in učitelji.

"Bodimo jim tisti zgled, ki ga bodo imeli, ko bodo na pomembnih položajih in pred pomembnimi odločitvami," je dejala. Vse ki odločajo, je pozvala, naj ne varčujejo pri otrocih, ampak drugje. "Ne pristajamo na to, da se to ne da," je poudarila.
V nadaljevanju današnje konference sledijo trije deli razprav, v katere se vključujejo tudi mladi parlamentarci in predstavniki dijaških organizacij, in sicer o participaciji otrok in mladostnikov v izobraževalnem procesu, v pravnih postopkih ter na področju socialnih in političnih pravic. V zadnjem delu se bosta mladim v veliki dvorani državnega zbora pridružila tudi predsednik republike Borut Pahor in zunanji minister Karl Erjavec.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV