Bibaleze.si

Pomanjkanje in začasna prekinitev cepljenja. Tudi to je nevarnost koronavirusa

Špela Zupan

Novice

1
02. 05. 2020 08.15

Otroci bodo umirali, saj so zaradi omejitev, ukrepov in izolacije po izbruhu novega koronavirusa v nekaterih državah vsaj začasno prekinili cepljenje otrok proti drugim nalezljivim boleznim, opozarjajo v Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO). Preverite, kako je s cepljenjem otrok v Sloveniji!

Cepljenje

Po besedah generalnega direktorja Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, iz najmanj 21 držav poročajo o pomanjkanju cepiv zaradi prekinitve dobav. "Tragično je, da bodo zato umirali otroci," je dejal. Po njegovih navedbah bi se med drugim lahko podvojilo število okužb s smrtonosno malarijo v državah Podsaharske Afrike, tveganje je tudi za vnovične izbruhe ošpic. Države članice je pozval k pomoči pri zagotavljanju cepiva, pri čemer bodo do leta 2025 potrebovali več kot sedem milijard evrov za zagotovitev zaščite 300 milijonov otrok. "Morebitni prekinitvi rednega cepljenja bo sledilo še več izbruhov," je opozoril.

 

 

Tudi v Unicefu poudarjajo, da se mora med pandemijo koronavirusa nujno nadaljevati cepljenje otrok proti nevarnim boleznim. "Pandemija koronavirusa je namreč resen opomnik, da se lahko izbruhi nalezljivih bolezni pojavijo v kateri koli državi sveta, tudi v Sloveniji. Za viruse meje držav ne obstajajo, vsi skupaj pa smo zaščiteni šele, ko je zaščiten vsak otrok in odrasel," so zapisali v sporočilu za javnost. "Pandemija koronavirusa je osupljiv pokazatelj, kako hitro se lahko izbruh razširi, kadar cepivo za zaščito ljudi ni na voljo. Cepivo proti novemu koronavirusu sicer še ne obstaja, obstajajo pa učinkovita cepiva za številne druge nevarne nalezljive bolezni, kot so ošpice, otroška paraliza, oslovski kašelj in druge. Medtem ko države sprejemajo ustrezne ukrepe za preprečevanje širjenja koronavirusa, si morajo hkrati prizadevati, da bodo otroci deležni cepljenja proti drugim nevarnim boleznim, saj bi v nasprotnem primeru lahko prišlo do izbruhov le-teh," je opozoril izvršni direktor Unicefa Slovenija, Tomaž Bergoč.

Nevarnost: Novi izbruhi ošpic

V Unicefu ugotavljajo, da zaradi ukrepov, omejitev in izolacije po izbruhu novega koronavirusa nekateri otroci po svetu nimajo dostopa do zdravstvenih storitev in cepljenja proti nalezljivim boleznim, kot so denimo ošpice. Po njihovih podatkih smo s pomočjo cepljenja od leta 2000 skoraj že izkoreninili otroško paralizo in preprečili 23 milijonov smrti zaradi ošpic. "A izkušnje kažejo, da izbruhi ošpic v kateri koli državi ogrožajo življenja otrok po vsem svetu, sploh v državah, kjer ni zadostne precepljenosti," so poudarili. Spomnili so na lanske izbruhe ošpic, med drugim v Veliki Britaniji, Albaniji, BiH, Grčiji, na Češkem, v ZDA. "Letos, ko se svet spopada s širjenjem koronavirusa, o izbruhu ošpic poročajo iz Ukrajine, Madagaskarja, Brazilije, Filipinov, DR Konga in Kazahstana," so dodali.


 

A zaradi širjenja koronavirusa je cepljenje proti ošpicam prekinjeno ali preloženo v 37 državah sveta, so opozorili. "117 milijonov otrok je v nevarnosti, da ne bodo prejeli življenjsko pomembnega cepiva proti ošpicam," so v Unicefu zapisali v sporočilu za javnost. Pozivajo k nadaljevanju cepljenja, če je le mogoče, medtem ko naj takoj nadaljujejo cepljenje v državah, kjer so ga prekinili zaradi preprečevanja širjenja virusa. V Pobudi za izkoreninjenje ošpic in rdečk sicer navajajo, da so med 24 državami, ki so preložile akcije cepljenja proti ošpicam, Bangladeš, Brazilija, Bolivija, Kambodža, Čad, Čile, Kolumbija, Džibuti, Dominikanska republika, DR Kongo, Etiopija, Honduras, Kazahstan, Kirgizija, Libanon, Maldivi, Mehika, Nepal, Nigerija, Paragvaj, Somalija, Južni Sudan, Ukrajina in Uzbekistan. Države, kot so DR Kongo, Južni Sudan, Nigerija, Brazilija, Ukrajina in Kazahstan, se medtem borijo proti velikim izbruhom ošpic.

In kako je v Sloveniji?

Koledar cepljenj za leto 2020
Koledar cepljenj za leto 2020FOTO: NIJZ

"Ministrstvo za zdravje je izvajalcem cepljenja poslalo navodila glede preventivnih pregledov in cepljenja v skladu s sklepi Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo. Kot je predlagal tudi Nacionalni inštitut za javno zdravje (Nijz), so szaj prva prioriteta poleg preventivnih pregledov in cepljenja dojenčkov preventivni pregledi in cepljenje vstopnikov za šolo," so pojasnili na Nijz. Ti bodo prejeli drugi odmerek cepiva proti ošpicam, mumpsu in rdečkam ter prvi odmerek cepiva proti hepatitisu B. Možno je tudi samoplačniško cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu, saj so že klopi, medtem ko cepljenje proti tetanusu po poškodbi sodi v sklop obravnave poškodbe. "Ostala redna šolska cepljenja se lahko zamaknejo na jesen, če jih ni možno opraviti zdaj. Cepljenje proti rotavirusnim okužbam je smiselno opraviti skupaj z ostalimi cepljenji dojenčka," so še pojasnili na Nijz.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855