Pravljico o zelenem grdobcu Shreku so upodobili v kar štirih risankah, prejela je oskarja za najboljši animirani film, dobrodušnega grdobca pa so predstavili celo v broadwayskem muzikalu, omeniti pa velja tudi številne atrakcije v zabaviščnih parkih. Zeleni junak je postal priljubljen po vsem svetu: v slovenskih kinematografih si je risanko že v prvih tednih ogledalo več kot 95.000 gledalcev.
Kdo je pravzaprav Shrek?
Zeleni grdobec je dobil podobo po francoskem rokoborcu Mauriceu Tilletu, ki se je rodil leta 1903. Kot mladenič je zbolel za redko boleznijo, imenovana akromegalija, ki nastane zaradi čezmernega izločanja rastnega hormona pri ljudeh, ki so že prenehali rasti. Mauriciu so se tako povečala stopala, roke, nos, ušesa, ustnice, jezik, ličnice, čelo, spodnja čeljust je zrasla pred zgornjo, razmaknili pa so se mu tudi zobje. Zaradi podaljšanih glasilk, povečanega grla in obnosnih votlin, se mu je spremenila tudi barva glasu.
Nesrečnemu 20-letniku se je tako življenje popolnoma spremenilo. Zaradi drugačnega videza so ga ljudje zasmehovali, zato se je odločil zapustiti rodno državo in poiskati možnost zaslužka v Ameriki. Upal je, da bo lahko kljub bolezni normalno zaživel.
Nežna duša, ujeta v veliko telo
Mauricio je bil poliglot in je govoril kar 14 jezikov. Pisal je poezijo, njegova velika želja pa je bila, da bi postal igralec. Zaradi spremenjenega videza je našel službo rokoborca, čeprav mu to ni bilo v veselje. Leta 1954 je umrl zaradi težav s srcem.
Upodobljen v slikanici in animiranem filmu
Mauricia je najprej upodobil otroški pisatelj William Steig, vendar pa takrat ni nikomur izdal, kje je dobil idejo. Dreamworks mu je leta 1995 za uporabo lika plačal pol milijona dolarjev. Ustvarjalci filma so seveda zaslužili mnogo več, vendar pa William ni pričakoval, da bo zgodba o dobrodušnem velikanu tako zaslovela.