Medtem ko je Anne Krineski Joyce pripravljala večerjo, je v kuhinjo pritekla njena hčerka in ji kriče pojasnjevala, da se na dvorišču zadržuje medved. "Nemudoma sem poklicala 911. Hišo imamo v gosto poseljenem delu mesta, zato sem bila naravnost šokirana, ko sem ga zagledala poleg bazena. Očitno se je želel osvežiti, saj je pomočil glavo in šape v vodo, je malo popil, nato pa nadaljeval svojo pot," je za CBS povedala Anne in dodala, da malega kosmatinca povsem razume, saj je bilo tistega dne zelo soparno. Sicer pa pravi, da od zdaj otrokom ne bo več dovolila na dvorišče brez nadzora odrasle osebe. Tokrat se je medvedja prigoda srečno končala, povsem lahko pa bi se pripetilo, da bi za medvedjim mladičem pricapljala še mama ...
Kako pa bi reagirali, če bi srečali največjega pajka v Sloveniji? Ste ga že videli?

Po podatkih Zavoda za gozdove Slovenije je v državi od 450 do 550 medvedov. Letos se v Triglavskem narodnem parku (TNP) zadržuje sedem rjavih medvedov, medtem ko se običajno v parku zadržujeta dva ali trije medvedi.
Življenjsko okolje samic rjavega medveda je veliko do 10.000 hektarov, samci pa uporabljajo do nekajkrat večje območje. Za svoje življenje potrebujejo prostrane gozdove, saj lahko na dan oziroma ponoči prehodijo tudi do nekaj deset kilometrov.
Napadi na človeka so redki
Napadi medveda na človeka so na splošno zelo redki, vendar za to obstaja možnost. Napad se navadno zgodi, kadar človek medveda preseneti in se znajde v njegovi neposredni bližini, zato nima časa za umik.
V TNP so zaradi varnosti in ozaveščanja obiskovalcev na nekaterih območjih nameščene opozorilne tablice, ki opozarjajo na prisotnost rjavega medveda.
Obiskovalce opozarjajo, da se držijo označenih poti, da se predhodno seznanijo z življenjskimi navadami rjavega medveda, prilagodijo svoje obnašanje možni prisotnosti in srečanju z medvedom ter da dosledno upoštevajo navodila oziroma priporočila strokovnjakov glede sprejemljivega ravnanja v naravnem okolju.
Rjavi medvedi tehtajo od 100 do več kot 200 kilogramov. So vsejedi, na njihovem jedilniku pa prevladuje hrana rastlinskega izvora, hrana živalskega izvora predstavlja le od 15 do 30 odstotkov njihove prehrane in vključuje predvsem mrhovino.
Kako ravnati, če srečamo medveda?
Strokovnjaki za rjavega medveda z Zavoda za gozdove Slovenije in Biotehniške fakultete poudarjajo, da naš rjavi medved nikoli ne napada ljudi kot plena, temveč le, če se ob srečanjih medved človeka ustraši. Napad se navadno zgodi, kadar medveda presenetimo in se znajdemo v njegovi neposredni bližini, ko nas ne pričakuje. Če se medved zapodi proti nam, strokovnjaki svetujejo, da obstanemo ali se uležemo na tla, saj naj bi se medved ustavil, še preden pride do nas. Predvsem odsvetujejo, da v primeru srečanja z medvedom tečemo stran.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV